Official results from the 37th Scullers Head of the Potomac


Events

1 Youth/Novice Single (M&W)
2 Open Single (M&W)
3 Lightweight Single (M&W)
4 Men’s Master/Senior Master/Grand Master/Veteran/Senior Veteran Single
5 Women’s Master/Senior Master/Grand Master/Veteran/Senior Veteran Single
6 Men’s Youth Eight
7 Men’s Club Eight
8 Masters Four-with (M&W)
9 Women’s Club Eight
10 Open Double (M&W)
11 Women’s Youth Four-with
12 Men’s Open Eight
13 Club Double (M&W)/Parent-Child Double/Youth Double (M&W)/Adaptive Inclusion Double
14 Women’s Four-with
15 Quads (M,Master M,W,Master W,Youth (M&W),&Mixed)
16 Masters Eight (M&W)
17 Men’s Youth Four-with
18 Men’s Four-with
19 Women’s Open Eight
20 Masters Double (M&W&Mixed)
21 Women’s Youth Eight
22 Mixed Eight
23 Grand Challenge Octuple


Results

1 Youth/Novice Single (M&W)


Event # 1A  Men's Youth Single                                                               

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1      1  Andrew Jones                         TBC Racing                          12:03.6  19:08.5


Event # 1B  Women's Youth Single                                                             

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1      2  Cleo Lewis                           Old Dominion Boat Club              14:16.9  22:17.6
2      3  Emma Carrol                          Old Dominion Boat Club              14:36.2  22:40.9


Event # 1C  Men's Novice Single                                                              

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1      5  Joseph Curran                        Washington Rowing School            15:43.4  24:07.9
2      4  Danny Weitzner                       Washington Rowing School            18:07.1  29:09.1


Event # 1D  Women's Novice Single                                                            

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1      7  Isabel Martin                        Washington Rowing School            15:31.3  24:32.0
2      6  Emily Sahadeo                        Washington Rowing School            16:41.3  26:25.7


2 Open Single (M&W)


Event # 2M  Men's Open Single                                                                

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     12  William Meeker                       Potomac Boat Club                   11:06.7  17:30.8
2     10  Stuart Maeder                        Penn A.C. Rowing Association        11:13.6  17:31.1
3      8  Chris Buesser                        Potomac Boat Club                   11:18.2  17:47.7
4     11  Alex Smith                           Potomac Boat Club                   11:20.8  18:12.7
5     13  Philip Miller                        Potomac Boat Club                   11:43.7  18:13.2
6      9  Kevin Cronin                         Potomac Boat Club                   11:51.2  18:30.9
7     14  Parker Sheppard                      Potomac Boat Club                   11:47.8  18:31.6


Event # 2W  Women's Open Single                                                              

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     15  Michalina Fili                       Potomac Boat Club                   11:28.2  18:03.4
2     16  Rebecca Soja                         Potomac Boat Club                   12:02.5  18:59.0
3     19  Lauren Tracey                        Potomac Boat Club                   12:26.9  19:32.5
4     17  Olivia Babiec                        Penn A.C. Rowing Association        12:41.7  20:04.2
5     18  Shay Birath                          Potomac Boat Club                   13:01.2  20:39.0
6     20  Heather Thomas                       Annapolis Rowing Club               13:32.8  21:26.6


3 Lightweight Single (M&W)


Event # 3M  Men's Lightweight Single                                                         

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     24  Matthew Ryan                         Undine Barge Club                   11:22.1  17:58.9
2     22  David Lincoln                        George Washington Rowing Assoc      11:53.0  18:40.2
3     23  Connor Graham                        Potomac Boat Club                   12:41.9  20:20.3


Event # 3W  Women's Lightweight Single                                                       

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     25  Virginia Veiga Bryant                Potomac Boat Club                   14:08.1  22:30.9


4 Men’s Master/Senior Master/Grand Master/Veteran/Senior Veteran Single


Event # 4A  Men's Master Single                                                              

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     27  Steve Neumann                        Capital Rowing Club                 11:40.2  18:19.0
2     28  Philip Hoyle                         Potomac Boat Club                   11:58.2  18:38.8


Event # 4B  Men's Senior Master Single                                                       

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     29  Jason Higley                         Potomac Boat Club                   11:26.7  17:58.7
2    329  Harold Garon                         Potomac Boat Club                   11:48.6  18:29.9
3     30  Robert Best                          Capital Rowing Club                 12:34.7  19:40.7
4     31  Edward Gehres                        Potomac Boat Club                   12:37.1  19:45.7


Event # 4C  Men's Grand Master Single                                                        

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     32  Philip Bogden                        Potomac Boat Club                   11:27.9  17:55.2
2     33  Richard Lewis                        Potomac Boat Club                   11:50.0  18:30.3
3     37  Steve Schmitt                        Potomac Boat Club                   11:43.4  18:30.8
4     35  Emmanuel Caudron                     Potomac Boat Club                   11:48.8  18:34.1
5     34  Peter Pietra                         Potomac Boat Club                   12:02.1  18:58.6
6     43  Mark Brown                           Occoquan Boat Club                  12:07.9  19:01.5
7     38  Mike Arnold                          Washington Rowing School            12:13.1  19:05.3
8     36  Kevin Bedell                         Unaffiliated                        11:58.3  19:20.2
9     45  Simon Plog                           Washington Rowing School            12:30.0  19:29.4
10    46  Edward Fortunato                     Occoquan Boat Club                  12:53.8  20:10.1
11    42  Richard Wegryn                       University Barge Club               12:41.6  20:13.7
12    40  Peter Heimberg                       Alexandria Community Rowing         12:58.0  20:23.3
13    39  Bruce Herring                        Susquehanna Rowing Association      13:17.9  21:00.4
14    41  Seth Levinson                        Alexandria Community Rowing         13:36.3  21:31.5
15    47  Andrew Whelan                        Raleigh Rowing Center               13:35.0  21:31.8


Event # 4D  Men's Veteran Single                                                             

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1     48  Bob Spousta                   Occoquan Boat Club           11:59.9  19:13.2  18:06.5   68
2     49  Chuck Selden                  Potomac Boat Club            12:46.8  20:00.5  19:20.5   65
3     54  Bill Kostoff                  Potomac Boat Club            12:32.2  19:32.0  19:24.4   61
4     56  Joel Levinson                 Passaic River Rowing Assoc   13:00.4  20:40.8  20:33.2   61
5     52  Nils Peterson                 Potomac Boat Club            14:22.9  22:41.6  21:25.6   69
6     50  Doug McElrath                 Washington Rowing School     14:06.5  22:32.8  22:17.5   62              


Event # 4E  Men's Senior Veteran Single                                                      

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1     60  Cal  Sutliff                  Potomac Boat Club            13:43.9  21:25.8  19:37.7   80
2     57  Neal Young                    Potomac Boat Club            13:33.9  21:16.5  21:16.5   70
3     61  Randle Edwards                Potomac Boat Club            15:15.3  24:08.1  21:43.1   83
4     58  Joseph Bracewell              Rock Creek Rowing            13:53.1  21:48.9  21:48.9   70
5     59  Darrell Parsons               Washington Rowing School     14:45.2  23:37.2  23:17.4   72


5 Women’s Master/Senior Master/Grand Master/Veteran/Senior Veteran Single


Event # 5A  Women's Master Single                                                            

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     62  Olwen Huxley                         Potomac Boat Club                   12:01.6  18:54.5
2     63  Lori Criado                          Alexandria Community Rowing         12:17.3  19:14.4
3     64  Sarah Kimbrough                      Alexandria Community Rowing         13:01.1  20:17.7
4     65  Sarah Stanton                        Rivanna Rowing Club                 14:06.9  22:10.2


Event # 5B  Women's Senior Master Single                                                     

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     66  Erica Stieve-Caldwell                Potomac Boat Club                   12:18.0  19:19.7
2     69  Lorea Wetten                         Potomac Boat Club                   12:29.2  19:34.5
3     68  Gabriella Koloszyc                   Occoquan Boat Club                  13:01.1  20:20.9
4     67  Julie McEnery                        Washington Rowing School            14:42.4  23:37.2


Event # 5C  Women's Grand Master Single                                                      

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     70  Carol Dinion                         Potomac Boat Club                   12:50.8  20:09.4
2     71  Karen Lyons                          Potomac Boat Club                   13:06.5  20:33.9
3     75  Karin Udler                          Occoquan Boat Club                  13:03.7  20:34.5
4     73  Loreen  Arnold                       Washington Rowing School            13:49.2  22:04.1
5     72  Veronica Lance                       Washington Rowing School            14:05.5  22:29.6


Event # 5D  Women's Veteran Single                                                           

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1     77  Cindy Cole                    Washington Rowing School     12:51.1  20:08.6  20:01.0   61
2     79  Eileen Normoyle               Vesper Boat Club             13:34.8  21:33.3  21:33.3   60
3     78  Linda  Porter                 Potomac Boat Club            13:52.8  21:56.9  21:41.6   62
4     80  Barbara Ryan                  Potomac Boat Club            14:09.2  22:29.3  22:21.7   61
5     81  Robin Hassani                 Rock Creek Rowing            15:10.4  23:47.8  23:32.5   62


Event # 5E  Women's Senior Veteran Single                                                    

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1     82  Dana Perrone                  Potomac Boat Club            14:29.3  22:50.4  22:50.4   70


6 Men’s Youth Eight


Event # 6   Men's Youth Eight                                                                

#    BOW  NAME                              CLUB                              KEYBRDG  ADJTIME  PEN
1     88  TBC Racing B                      TBC Racing                        08:54.9  14:05.2     
2     84  Fordham A                         Fordham Prep Rowing               09:12.4  14:19.9     
3     85  ODBC A                            Old Dominion Boat Club            09:18.7  14:32.0     
4     93  Annapolis A                       Annapolis Junior Rowing Assoc     09:17.3  14:32.1     
5     92  B-CC B                            B-CC Crew Boosters                09:20.6  14:33.1     
6     83  TBC Racing A                      TBC Racing                        09:21.1  14:35.8     
7     89  ODBC B                            Old Dominion Boat Club            09:24.6  14:39.4     
8     96  Bishop O'Connell                  Bishop O'Connell Crew             09:28.4  14:47.2     
9     86  B-CC A                            B-CC Crew Boosters                09:33.1  14:54.4     
10    90  Woodrow Wilson A                  Woodrow Wilson High School        09:41.2  14:57.7     
11    87  Fordham B                         Fordham Prep Rowing               09:35.2  14:58.9     
12    95  Montgomery A                      Montgomery Boat Club              09:33.4  15:01.7     
13    91  ODBC C                            Old Dominion Boat Club            09:37.1  15:04.8     
14    97  TBC Racing C                      TBC Racing                        09:46.3  15:09.1     
15    99  Annapolis B                       Annapolis Junior Rowing Assoc     09:46.5  15:19.7     
16    94  St. John's A                      St. John's College High School    09:50.6  15:34.7   10
17   104  Fordham C                         Fordham Prep Rowing               10:07.1  15:44.8     
18   101  TBC Racing D                      TBC Racing                        10:09.5  15:46.8     
19   102  B-CC C                            B-CC Crew Boosters                10:16.3  16:02.5     
20   106  B-CC D                            B-CC Crew Boosters                10:22.4  16:04.0     
21    98  Woodrow Wilson B                  Woodrow Wilson High School        10:32.6  16:21.8     
22   103  Montgomery B                      Montgomery Boat Club              10:43.8  16:44.4     
23   105  ODBC D                            Old Dominion Boat Club            10:44.3  16:45.1     
24   107  TBC Racing E                      TBC Racing                        11:01.8  17:04.7     
25   108  ODBC E                            Old Dominion Boat Club            11:27.7  17:23.4     
26   100  St. John's B                      St. John's College High School    11:59.9  18:46.5     

94: Failure to yield right of way


7 Men’s Club Eight


Event # 7   Men's Club Eight                                                                 

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    109  PBC A                                Potomac Boat Club                   08:48.9  13:51.2
2    111  USNA A                               U. S. Naval Academy                 08:55.0  13:54.7
3    116  USNA C                               U. S. Naval Academy                 08:54.3  13:56.6
4    118  USNA D                               U. S. Naval Academy                 08:55.9  13:59.5
5    114  USNA B                               U. S. Naval Academy                 09:07.6  14:11.6
6    113  Georgetown B                         Georgetown University               09:06.8  14:18.2
7    110  Georgetown A                         Georgetown University               09:10.8  14:32.2
8    112  PBC B                                Potomac Boat Club                   09:23.5  14:43.9
9    119  G. Sim                               Unaffiliated                        09:47.5  15:18.2
10   115  CRC                                  Capital Rowing Club                 10:06.2  15:44.5
11   117  D.C. Strokes                         D.C. Strokes Rowing Club            11:22.1  17:49.9


8 Masters Four-with (M&W)


Event # 8M  Men's Masters Four-with                                                          

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    120  PBC                           Potomac Boat Club            10:09.9  16:01.1  14:51.0   55
2    127  Occoquan Int'l                Occoquan International       10:45.2  16:45.1  14:52.1   62
3    122  GMU Alumni                    George Mason University Alu+ 10:12.7  16:01.4  15:51.2   40
4    128  CRC                           Capital Rowing Club          11:00.2  17:13.1  16:44.2   46
5    123  D.C. Strokes B                D.C. Strokes Rowing Club     10:51.3  16:57.8  16:50.0   39
6    121  D.C. Strokes A                D.C. Strokes Rowing Club     10:49.8  17:05.0  16:57.2   39
7    126  Rivanna                       Rivanna Rowing Club                   18:33.5  17:12.1   57
8    124  PWRC                          Prince William Rowing Club   12:05.4  19:00.6  17:45.0   56


Event # 8W  Women's Masters Four-with                                                        

#    BOW  NAME                       CLUB                       KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE  PEN
1    132  ACR B                      Alexandria Community Rowi+ 11:05.3  17:21.7  16:56.4   45     
2    130  ACR A                      Alexandria Community Rowi+ 11:22.3  17:54.9  17:09.6   50     
3    140  NVRC                       Northern Virginia Rowing + 11:45.6  18:32.1  17:27.4   54     
4    131  PWRC A                     Prince William Rowing Club 11:44.9  18:31.5  17:41.7   51     
5    133  Rock Creek                 Rock Creek Rowing          12:15.8  19:10.1  18:20.3   51     
6    135  ACR C                      Alexandria Community Rowi+ 11:53.5  18:45.5  18:39.9   38     
7    136  Gray Knights               Gray Knights Rowing Club   12:16.0  19:13.6  18:51.7   44     
8    137  ACR D                      Alexandria Community Rowi+ 13:02.5  20:23.6  19:24.0   53     
9    134  Rivanna                    Rivanna Rowing Club        12:25.6  19:38.0  19:30.2   39     
10   139  PWRC B                     Prince William Rowing Club 13:09.5  20:24.0  20:04.2   51   30
11   141  ACR E                      Alexandria Community Rowi+ 13:47.0  21:37.6  20:22.0   56     
12   138  CRC                        Capital Rowing Club        14:28.8  22:11.9  21:17.3   52     

139: Missed First Penalty Buoy (Hens and Chickens)


9 Women’s Club Eight


Event # 9   Women's Club Eight                                                               

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    144  CRC B Abell                          Capital Rowing Club                 10:35.2  16:29.8
2    142  CRC A PM                             Capital Rowing Club                 10:38.9  16:32.3
3    143  Catholic                             Catholic University of America      12:27.7  19:27.5


10 Open Double (M&W)


Event #10M  Men's Open Double                                                                

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    147  Buesser/Miller                       Potomac Boat Club                   10:27.6  16:13.4
2    145  Cronin/Meeker                        Potomac Boat Club                   10:28.0  16:16.0
3    146  O'Loughlin/O'Loughlin                Hampton Roads Rowing Club           10:33.4  16:38.6


Event #10W  Women's Open Double                                                              

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    149  Fili/Soja                            Potomac Boat Club                   10:47.4  16:52.2
2    153  Criado/Clark                         Alexandria Community Rowing         11:21.8  17:50.0
3    150  Tracey/Spencer                       Potomac Boat Club                   11:26.3  17:50.5
4    154                                       Old Dominion Boat Club              11:51.3  18:31.0
5    151  Kimbrough/Patton                     Alexandria Community Rowing         12:00.4  18:47.7
6    152                                       Old Dominion Boat Club              12:09.1  19:02.8
7    155  Marcus/Goldberg                      Potomac Boat Club                   12:23.5  19:26.6
8    156                                       Old Dominion Boat Club              13:19.5  20:42.4
9    157                                       Old Dominion Boat Club              13:33.1  20:50.0


11 Women’s Youth Four-with


Event #11   Women's Youth Four-with                                                          

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    161  Bishop O'Connell A                   Bishop O'Connell Crew               11:23.5  17:48.1
2    171  TBC Racing D                         TBC Racing                          11:33.8  18:04.0
3    164  ODBC                                 Old Dominion Boat Club              11:33.5  18:08.8
4    162  B-CC A                               B-CC Crew Boosters                  11:39.0  18:13.5
5    165  Montgomery A                         Montgomery Boat Club                12:01.0  18:41.0
6    169  Woodrow Wilson B                     Woodrow Wilson High School          11:58.3  18:49.2
7    159  TBC Racing B                         TBC Racing                          12:00.8  18:53.2
8    167  B-CC B                               B-CC Crew Boosters                  12:07.0  18:54.9
9    160  Woodrow Wilson A                     Woodrow Wilson High School          12:22.6  19:23.6
10   163  TBC Racing C                         TBC Racing                          12:29.4  19:29.5
11   168  Bishop O'Connell B                   Bishop O'Connell Crew               12:35.4  19:33.4
12   158  TBC Racing A                         TBC Racing                          12:47.8  19:55.0
13   166  Annapolis                            Annapolis Junior Rowing Assoc       12:56.7  20:12.3
14   170  Montgomery B                         Montgomery Boat Club                14:07.5  21:47.9


12 Men’s Open Eight


Event #12   Men's Open Eight                                                                 

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    172  USNA A                               U. S. Naval Academy                 08:32.0  13:14.3
2    173  USNA B                               U. S. Naval Academy                 08:38.2  13:24.9
2    175  USNA C                               U. S. Naval Academy                 08:39.1  13:24.9
3    181  USNA E                               U. S. Naval Academy                 08:42.8  13:34.6
4    177  George Washington A                  George Washington University        08:45.7  13:38.2
5    178  USNA D                               U. S. Naval Academy                 08:48.4  13:38.8
6    174  PBC                                  Potomac Boat Club                   08:43.7  13:42.1
7    187  USNA G                               U. S. Naval Academy                 08:51.5  13:42.3
8    176  Georgetown A                         Georgetown University               08:54.3  13:50.2
9    182  Georgetown C                         Georgetown University               08:57.5  13:55.9
9    183  USNA F                               U. S. Naval Academy                 08:57.5  13:55.9
10   179  George Washington B                  George Washington University        08:57.3  13:56.0
11   180  Georgetown B                         Georgetown University               09:02.1  14:02.6
12   185  George Washington C                  George Washington University        09:01.0  14:03.2
13   184  Georgetown D                         Georgetown University               09:21.2  14:35.4
14   186  Georgetown E                         Georgetown University               09:42.7  15:05.3


13 Club Double (M&W)/Parent-Child Double/Youth Double (M&W)/Adaptive Inclusion Double


Event #13A  Men's Club Double                                                                

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    188                                       Catholic University of America      12:07.4  18:46.1
2    190                                       Catholic University of America      11:48.7  18:54.8


Event #13B  Women's Club Double                                                              

#    BOW  NAME                              CLUB                              KEYBRDG  ADJTIME  PEN
1    191  Wang/Poor                         Capital Rowing Club               13:34.3  21:45.4   30

191: Missed First Penalty Buoy (Hens and Chickens)


Event #13C  Parent-Child Double                                                              

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    192  Socolovsky/Socolovsky                Thompson Boat Center                11:40.5  18:05.3
2    194  Avendt/Avendt                        Unaffiliated                        13:20.1  20:56.3
3    193  Herbers/Herbes                       Washington Rowing School            20:23.8  32:52.6


Event #13D  Men's Youth Double                                                               

   No entries in this event this year.


Event #13E  Women's Youth Double                                                             

   No entries in this event this year.


Event #13F  Adaptive Inclusion Double PR 1/2                                                 

   No entries in this event this year.


Event #13G  Adaptive Inclusion Double PR 3                                                   

#    BOW  NAME                              CLUB                              KEYBRDG  ADJTIME  PEN
1    195  Martini/Boatner                   Athletes Without Limits           12:33.1  19:39.2     
2    196  Stalica-Galeano/Garcia            Athletes Without Limits           13:50.6  21:19.2     
3    197  Lea/Lea                           Capital Rowing Club               13:34.6  21:39.3   30
4    198  Arnold/Carrington                 Athletes Without Limits           15:39.5  24:55.7     

197: Missed First Penalty Buoy (Hens and Chickens)


14 Women’s Four-with


Event #14   Women's Four-with                                                                

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    200  TBC Racing A                         TBC Racing                          11:19.3  17:43.9
2    206  CRC B                                Capital Rowing Club                 11:48.1  18:14.0
3    202  CRC A                                Capital Rowing Club                 12:04.3  18:38.7
4    203  TBC Racing B                         TBC Racing                          12:38.1  19:47.4
5    204  WRS                                  Washington Rowing School            13:14.7  20:30.2
6    205  ACR                                  Alexandria Community Rowing         14:40.5  23:09.3


15 Quads (M,W,Master M,Master W,Youth (M&W),&Mixed)


Event #15A  Men's Open Quad                                                                  

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    207  Cronin/Miller/Meeker/Buesser         Potomac Boat Club                   09:52.9  15:15.0


Event #15B  Men's Master Quad                                                                

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    208  OLoughlin/Conner/Brayton/Smi+ Hampton Roads Rowing Club    10:50.1  16:48.7  16:25.3   45


Event #15C  Women's Open Quad                                                                

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    209  Tracey/Soja/Fili/Birath              Potomac Boat Club                   10:19.2  15:57.2
2    210  Shinofield/Walsh/Davis/Lyons         Hampton Roads Rowing Club           11:17.5  17:41.9


Event #15D  Women's Master Quad                                                              

   No entries in this event this year.



Event #15F  Men's Youth Quad                                                                 8:29pm

   No entries in this event this year.



Event #15G  Women's Youth Quad                                                               8:29pm

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    213  Wrenn/Corcoran/Panfil/Kiyonaga       Potomac Boat Club                   11:08.4  17:28.1
2    212  ODBC B                               Old Dominion Boat Club              11:52.1  18:33.2
3    211  ODBC A                               Old Dominion Boat Club              12:29.8  19:35.5


Event #15X  Mixed Open Quad                                                                  

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    215  Peronne/Sutliff/Durfee/Theyer Potomac Boat Club            12:59.0  19:55.7  16:16.2   77
2    214  Pomerleau/Walsh/Roberts/Shaw  Alexandria Community Rowing  14:43.5  23:06.4  20:33.2   69


16 Masters Eight (M&W)


Event #16M  Men's Masters Eight                                                              

#    BOW  NAME                       CLUB                       KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE  PEN
1    224  Occoquan Int'l             Occoquan International     10:11.5  15:44.5  13:46.9   64     
2    223  CRC B                      Capital Rowing Club        09:49.4  15:12.4  14:17.2   53     
3    216  PBC A                      Potomac Boat Club          09:15.9  14:25.0  14:21.0   48   30
4    219  St. Andrew's               St. Andrew's Alumni        10:27.9  16:17.7  14:51.2   59     
5    220  PBC B                      Potomac Boat Club          09:48.2  15:17.8  15:13.8   48   30
6    222  PWRC                       Prince William Rowing Club 10:47.1  16:47.7  15:32.4   57     
7    225  Rock Creek A               Rock Creek Rowing          11:04.2  17:20.6  15:48.2   60     
8    218  D.C. Strokes               D.C. Strokes Rowing Club   10:28.4  16:12.2  16:07.1   38     
9    221  ACR                        Alexandria Community Rowi+ 11:00.1  17:06.7  16:16.1   52     
10   217  CRC A                      Capital Rowing Club        11:40.8  18:26.0  17:30.8   53     
11   226  Rock Creek B               Rock Creek Rowing          11:42.0  18:01.4  18:01.4          

216: Late to Start
220: Late to Start


Event #16W  Women's Masters Eight                                                            

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    235  NVRC B                        Northern Virginia Rowing Cl+ 11:03.8  17:15.7  16:10.8   55
2    232  ACR B                         Alexandria Community Rowing  11:04.1  17:13.0  16:26.9   51
3    230  Rock Creek A                  Rock Creek Rowing            11:20.4  17:32.9  16:42.3   52
4    227  ACR A                         Alexandria Community Rowing  11:32.4  17:45.8  17:38.6   39
5    229  PWRC                          Prince William Rowing Club   11:25.9  17:48.6  17:41.4   39
6    236  Rock Creek B                  Rock Creek Rowing            12:40.3  19:43.4  18:11.0   60
7    231  NVRC A                        Northern Virginia Rowing Cl+ 12:14.7  19:07.7  18:37.4   47
8    228  Annapolis                     Annapolis Rowing Club        12:56.5  20:03.0  18:53.0   56
9    234  Gray Knights                  Gray Knights Rowing Club     13:01.3  20:17.4  19:26.8   52
10   233  WeCanRow DC                   WeCanRow DC                  13:29.4  21:10.4  20:10.5   54


17 Men’s Youth Four-with


Event #17   Men's Youth Four-with                                                            

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    250  TBC Racing D                         TBC Racing                          10:09.2  15:53.2
2    237  TBC Racing A                         TBC Racing                          10:22.9  16:07.9
3    239  TBC Racing B                         TBC Racing                          10:36.7  16:31.1
4    240  Woodrow Wilson A                     Woodrow Wilson High School          10:42.1  16:34.3
5    238  Bishop O'Connell A                   Bishop O'Connell Crew               10:41.3  16:35.6
6    327  BCC                                  Bethesda Chevy Chase                10:37.8  16:54.9
7    246  Montgomery A                         Montgomery Boat Club                10:52.4  16:56.1
8    243  Bishop O'Connell B                   Bishop O'Connell Crew               11:08.2  17:18.1
9    328  Montgomery C                         Montgomery Boat Club                11:28.2  17:48.1
10   244  ODBC                                 Old Dominion Boat Club              11:16.6  17:51.9
11   242  TBC Racing C                         TBC Racing                          11:25.8  17:52.1
12   249  Montgomery B                         Montgomery Boat Club                11:37.8  18:15.1
13   247  Woodrow Wilson B                     Woodrow Wilson High School          12:00.9  18:47.1
14   248  Bishop O'Connell C                   Bishop O'Connell Crew               12:24.9  19:38.6
15   245  St. John's                           St. John's College High School      12:44.3  19:45.9
16   241  Annapolis                            Annapolis Junior Rowing Assoc       12:43.6  19:58.0


18 Men’s Four-with


Event #18   Men's Four-with                                                                  

#    BOW  NAME                              CLUB                              KEYBRDG  ADJTIME  PEN
1    262  USNA F                            U. S. Naval Academy               12:05.3  15:02.8     
2    257  USNA D                            U. S. Naval Academy               09:42.3  15:04.4     
3    256  USNA C                            U. S. Naval Academy               09:42.2  15:08.4     
4    251  George Washington A               George Washington University      09:43.5  15:09.1     
5    252  USNA A                            U. S. Naval Academy               07:23.5  15:09.2     
6    264  USNA G                            U. S. Naval Academy               09:47.6  15:16.3     
7    254  George Washington B               George Washington University      09:47.3  15:17.1     
8    253  USNA B                            U. S. Naval Academy               09:57.8  15:37.7     
9    265  PBC B                             Potomac Boat Club                 09:54.2  15:54.1   30
10   260  Georgetown B                      Georgetown University             10:14.6  16:04.5     
11   258  PBC A                             Potomac Boat Club                 10:24.6  16:06.4     
12   261  USNA E                            U. S. Naval Academy               10:27.7  16:16.8     
13   268  CRC                               Capital Rowing Club               10:56.6  17:06.8     
14   263  Legends of the Sporty Porty       Unaffiliated                      10:58.6  17:11.8     
15   255  Gray Knights                      Gray Knights Rowing Club          11:28.5  18:03.9     
16   266  D.C. Strokes                      D.C. Strokes Rowing Club          12:35.5  19:55.2     

265: Late to Start


19 Women’s Open Eight


Event #19   Women's Open Eight                                                               

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    274  Georgetown D Harron                  Georgetown University               10:05.5  15:42.8
2    270  Georgetown B Stough                  Georgetown University               10:18.5  16:00.7
3    273  CRC Abell                            Capital Rowing Club                 10:24.6  16:13.1
4    272  Georgetown C Zeiss                   Georgetown University               10:40.9  16:42.3
5    269  Georgetown A McCool                  Georgetown University               11:06.1  17:13.3
6    271  TBC Racing                           TBC Racing                          11:13.4  17:28.4


20 Masters Double (M&W&Mixed)


Event #20M  Men's Masters Double                                                             

#    BOW  NAME                       CLUB                       KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE  PEN
1    275  Brown/Spousta              Occoquan Boat Club         11:31.8  17:56.4  15:56.5   63     
2    279  Arnold/Plog                Washington Rowing School   11:36.8  18:00.9  16:33.6   58     
3    278  van der Vink/Slakey        Potomac Boat Club          12:02.5  18:36.1  17:14.7   57     
4    277  Seybolt/Barron             University Barge Club      12:05.8  19:04.8  17:43.4   57     
5    276  Atkinson/Heimberg          Alexandria Community Rowi+ 11:58.1  18:44.5  18:11.8   47     
6    280  Mulligan/Baker             Rock Creek Rowing                   22:49.3  20:49.8   67   30

280: Late to Start


Event #20W  Women's Masters Double                                                           

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    283  Dinion/Hollins                Capital Rowing Club          12:11.6  19:10.2  18:10.6   53
2    282  Clarke/James                  Annapolis Rowing Club        12:56.1  20:11.8  19:01.7   55
3    281  Butt Packard/Chisholm         Potomac Boat Club            12:56.5  20:08.9  19:09.3   53
4    285  Arnold/Lance                  Washington Rowing School     13:51.6  21:33.1  20:17.5   56
5    286  Desroches/Das                 Capital Rowing Club          17:05.1  26:17.5  25:12.8   54


Event #20X  Masters Mixed Double                                                             

#    BOW  NAME                       CLUB                       KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE  PEN
1    293  Vanderslice/Goodnow        Alexandria Community Rowi+ 12:05.2  18:47.9  16:48.0   63     
2    289  Higley/Stieve-Caldwell     Potomac Boat Club          10:59.5  17:08.5  16:49.8   43     
3    292  Selden/Lytel               Potomac Boat Club          12:21.8  19:09.2  17:39.3   63   30
4    290  Martin/Reid                Rivanna Rowing Club        12:55.0  20:11.2  18:43.9   58     
5    288  Neumann/Bureau             Capital Rowing Club        12:10.0  18:53.4  18:47.8   38     
6    294  Bunce/Bunce                Annapolis Rowing Club      14:55.5  23:16.6  20:47.1   67     
7    291  Levinson/Levinson          Alexandria Community Rowi+ 14:30.9  22:29.2  21:01.9   58     

292: Late to Start


21 Women’s Youth Eight


Event #21   Women's Youth Eight                                                              

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    296  TBC Racing A                         TBC Racing                          10:04.1  15:56.7
2    297  ODBC B                               Old Dominion Boat Club              10:24.5  16:19.1
3    298  Annapolis A                          Annapolis Junior Rowing Assoc       10:27.3  16:32.6
4    299  TBC Racing B                         TBC Racing                          10:40.8  16:52.5
5    308  Annapolis B                          Annapolis Junior Rowing Assoc       10:54.9  17:14.7
6    301  Woodrow Wilson A                     Woodrow Wilson High School          11:04.4  17:22.8
7    313  TBC Racing D                         TBC Racing                          11:14.8  17:38.5
8    303  Woodrow Wilson B                     Woodrow Wilson High School          11:14.3  17:46.6
9    302  TBC Racing C                         TBC Racing                          11:14.7  17:47.2
10   305  Montgomery                           Montgomery Boat Club                11:22.5  17:54.4
11   295  ODBC A                               Old Dominion Boat Club              11:30.3  17:54.5
12   306  Bishop O'Connell                     Bishop O'Connell Crew               11:23.2  17:55.0
13   310  B-CC B                               B-CC Crew Boosters                  11:25.0  17:55.9
14   304  B-CC A                               B-CC Crew Boosters                  11:51.3  18:21.5
15   300  ODBC C                               Old Dominion Boat Club              11:39.2  18:29.4
16   315  TBC Racing E                         TBC Racing                          11:48.7  18:35.8
17   309  Woodrow Wilson C                     Woodrow Wilson High School          11:51.8  18:43.1
18   312  B-CC C                               B-CC Crew Boosters                  12:26.6  19:12.2
19   307  St. John's                           St. John's College High School      12:28.9  19:27.4
20   314  ODBC D                               Old Dominion Boat Club              13:03.8  20:20.2
21   311  Woodrow Wilson D                     Woodrow Wilson High School          13:27.3  20:59.5
22   316  Woodrow Wilson E                     Woodrow Wilson High School          13:27.1  21:09.6


22 Mixed Eight


Event #22   Mixed Eight                                                                      

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    317  PWRC A                        Prince William Rowing Club   10:49.5  16:49.1  15:49.2   54
2    321  CRC B                         Capital Rowing Club          11:55.4  18:32.9  18:02.6   47
3    322  Gray Knights                  Gray Knights Rowing Club     12:01.8  18:42.6  18:04.7   49
4    320  Rivanna                       Rivanna Rowing Club          12:13.0  18:51.9  18:14.0   49
5    318  CRC A                         Capital Rowing Club          12:28.4  19:19.0  18:28.4   52
6    324  CRC C                         Capital Rowing Club          11:59.3  18:36.0  18:34.5   36
7    319  Annapolis                     Annapolis Rowing Club        12:01.8  18:42.8  18:39.6   37
8    323  PWRC B                        Prince William Rowing Club   12:27.9  19:29.2  19:05.8   45


23 Grand Challenge Octuple


Event #23   Grand Challenge Octuple                                                          

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    325  Hampton Roads                 Hampton Roads Rowing Club    10:44.6  16:46.1  16:12.1   48





Click here to go back to the results page
.