Official results from the 2006 Scullers Head of the Potomac


Events

1 Youth/Novice Single (M&W)
2 Open Single (M&W)
3 Intermediate Single (M&W)
4 Lightweight Single (M&W)
5 Men’s Club Eight
6 Masters Single (M&W)
7 Senior Master Single (M&W)
8 Grand Master Single (M&W)
9 Open Double (M&W)
10 Veteran Single (M&W)
11 Open Eight (M&W)
12 Masters Four-with (M&W)
13 Masters Double (M&W)
14 Women’s Club Eight (M&W)
15 Masters Mixed Double
16 Men’s Four-with
17 Youth Eight (M&W)
18 Open Quad (M&W)
19 Women’s Four-with
20 Open Mixed Double (M&W)
21 Masters Eight (M&W)
22 Youth Four-with (M&W)
23 Club Double/Pair(M&W)/Parent-Child Double
24 Mixed Eight
25 Grand Challenge Octuple


Results

1 Youth/Novice Single


Event # 1A  Men's Youth Single

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1      3  Robbie Rasmussen                Potomac Boat Club              19:05.3
2      1  Eric Giles                      Wake Rowing                    19:28.8
3      2  Jake Hardy                      Wake Rowing                    20:28.2
4      6  Brian Giles                     Wake Rowing                    21:14.0
5      4  Giorgio Young                   Potomac Boat Club              21:34.0
6      5  Tip Myers                       Potomac Boat Club              24:49.3


Event # 1B  Women's Youth Single

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1     10  Bianca Noronha                  D.C. Strokes Rowing Club       22:49.6


Event # 1C  Men's Novice Single

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1     14  Michael Boyle                   Portage Lakes RA               20:30.4


Event # 1D  Women's Novice Single

   No entries in this event this year.


2 Open Single (M&W)


Event # 2M  Men's Open Single

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1     17  William Greer                   Potomac Boat Club              17:05.5
2     20  Michael Malone                  Potomac Boat Club              17:19.0
3     19  Leeds Nudd                      Virginia Boat Club             17:20.3
4     23  Dominick Montie                 Rivanna Rowing Club            17:54.5
5     25  William Benjamin IV             Northeastern University Alumna 18:00.9
6     21  River Benjamin                  Unaffiliated                   18:04.5
7     24  Jon Moncton                     Potomac Boat Club              18:20.0
8     22  Andrew Walters                  Occoquan Boat Club             19:10.7
      18  Sean Gorman                     Potomac Boat Club              DNS    
      26  Josh Brown                      Unaffiliated                   DNS    


Event # 2W  Women's Open Single

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1     30  Mae Joyce Gay                   Potomac Boat Club              18:55.5
2     29  Elizabeth Mygatt                Potomac Boat Club              19:38.5
3     32  Sue Padilla                     Saugatuck Rowing Club          20:06.8
4     31  Stephanie Knabe                 Potomac Boat Club              20:29.9
      33  Amanda Schreffler               Capital Rowing Club            DNS    


3 Intermediate Single (M&W)


Event # 3M  Men's Intermediate Single

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   

   No entries in this event this year.


Event # 3W  Women's Intermediate Single

   No entries in this event this year.


4 Lightweight Single (M&W)


Event # 4M  Men's Lightweight Single

   No entries in this event this year.


Event # 4W  Women's Lightweight Single

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1     43  Pamela Raila                    Saugatuck Rowing Club          19:51.8
2     42  Angela Crooks                   Unaffiliated                   21:37.3
3     44  Nancy Petrisko                  Potomac Boat Club              22:12.1
4     41  Hilary Wentz                    Alexandria Community Rowing    22:25.1
5     45  Juanita Rilling                 Potomac Boat Club              22:44.6


5 Men’s Club Eight


Event # 5   Men's Club Eight

#    BOW  NAME                         CLUB                         ADJTIME  PEN
1     59  Carlson                      Georgetown University        14:30.6     
2     58  Stulies                      Georgetown University        14:45.1     
3     57  Geager                       Georgetown University        14:46.4     
4     49  TBA                          Potomac Boat Club            14:49.0     
5     50  Webb                         Capital Rowing Club          15:36.7     
6     54  Harris                       Capital Rowing Club          16:39.4     
7     51  Bint                         D.C. Strokes Rowing Club     16:43.9     
8     53  Yakush                       D.C. Strokes Rowing Club     17:29.1     
9     55  Tuttle                       D.C. Strokes Rowing Club     18:15.2     
10    56  Merrill                      D.C. Strokes Rowing Club     18:37.9     
11    52  TBA                          Thompson Boat Center         19:40.2   30


6 Masters Single (M&W)


Event # 6M  Men's Master Single

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1     65  Carlton Seybolt                 University Barge Club          18:52.1
2     66  Chris Jackson                   Rivanna Rowing Club            19:04.5
3     69  William Beiner                  Unaffiliated                   19:23.1
4     67  Geoff Oxnam                     Unaffiliated                   19:27.9
5     63  Barclay Howe                    Potomac Boat Club              19:36.4
6     64  Edwin Bautista                  Hampton Roads Rowing Club      19:43.4
7     61  Erick Alvarez                   Occoquan Boat Club             20:06.7
8     62  Chris Idler                     Alexandria Community Rowing    20:48.5
      68  Mark Heslep                     Capital Rowing Club            DNS    


Event # 6W  Women's Master Single

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1     74  Michelle Fryc                   Capital Rowing Club            20:17.3
2     75  Renee Bowie                     Saugatuck Rowing Club          20:27.3
3     76  Katherine Gonyea                Alexandria Community Rowing    21:08.9


7 Senior Master Single (M&W)


Event # 7M  Men's Senior Master Single

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1     81  Richard Lewis                   Potomac Boat Club              18:07.0
2     82  Nicholas Holland                Potomac Boat Club              18:57.4
3     88  Philip Wasielewski              Potomac Boat Club              19:57.7
4     84  Bruce Herring                   Conodoguinet Creek RC          21:13.3
5     87  Thomas Riddle                   Prince William Rowing Club Inc 21:15.1
6     83  Steve Platt                     Fairmount Rowing Association   21:19.7
DQ    86  Steve Schmitt                   Potomac Boat Club              DQ
      85  Richard Wegryn                  University Barge Club          DNS    


Event # 7W  Women's Senior Master Single

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1     94  Carol Dinion                    Occoquan Boat Club             20:24.6
2     93  Kate Dowling                    Potomac Boat Club              20:40.4
3     98  Pamela Roberts                  Potomac Boat Club              20:43.3
4     95  Rebecca Hollins                 Alexandria Community Rowing    20:57.2
5     99  Rita Elsner                     Potomac Boat Club              22:07.2
6     97  Diana Lobien                    Freedom Rowers                 23:05.0
      96  Angela Crooks                   Potomac Boat Club              DNS    


8 Grand Master Single (M&W)


Event # 8M  Men's Grand Master Single

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1    104  Terence Smith                   Annapolis Rowing Club          18:15.1
2    105  Bob Spousta                     Occoquan Boat Club             18:19.8
3    114  Bob Schumacher                  Jacksonville Rowing Club       18:52.0
4    107  Ed Ryan                         Potomac Boat Club              18:56.4
5    110  Thomas A Dryer                  Cincinnati Community Rowing Cl 19:08.5
6    106  Chuck Selden                    Potomac Boat Club              19:30.7
7    108  Paul Pugliese                   Greenwich Crew                 20:03.4
8    111  Garret Rasmussen                Potomac Boat Club              20:44.3
9    112  Graham Strong                   Thames Rowing Club             22:12.9
10   113  Rodney Tong                     Unaffiliated                   22:57.8
11   115  Joe Olbrys                      TBC                            23:11.1


Event # 8W  Women's Grand Master Single

#    BOW  NAME                         CLUB                         ADJTIME  PEN
1    119  Cindy Cole                   Potomac Boat Club            20:44.5     
2    120  Anne Cann                    Rivanna Rowing Club          22:22.3     
3    121  Jean Hopkins                 Potomac Boat Club            23:46.0   30
4    122  Caryl Salters                Potomac Boat Club            24:56.3     
     123  Juanita Rilling              Potomac Boat Club            DNS         


9 Open Double (M&W)


Event # 9M  Men's Open Double

#    BOW  NAME                         CLUB                         ADJTIME  PEN
1    128  Alloway/Cox                  Potomac Boat Club            17:14.3     
2    130  Arend/Burrington             Raleigh Rowing Center        19:27.6   30
3    131  Grey/Hardy                   Wake Rowing                  20:30.9     
     129  Currie/Pasko-Reader          Unaffiliated                 DNS         


Event # 9W  Women's Open Double

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1    134  Stiver/Gay                      Potomac Boat Club              17:55.2
2    352  Mayo/Broring                    D.C. Strokes Rowing Club       19:26.9
3    133  Jiang/Williams                  Wake Rowing                    22:36.5


10 Veteran Single (M&W)


Event #10M  Men's Veteran Single

#    BOW  NAME                     CLUB                    TIME     ADJTIME  AGE
1    147  Christopher Collins      Rivanna Rowing Club     20:01.4  17:44.5   75
2    141  Cal Sutliff              Potomac Boat Club       20:15.1  18:49.5   70
3    146  Townsend Swayze          Dresden Rowing Club     20:46.6  19:11.2   71
4    140  Neal Young               Potomac Boat Club       19:44.7  19:37.1   61
5    142  Walter Cesewski          Baltimore Rowing Club   20:18.0  19:38.0   65
6    148  Randy Edwards            Potomac Boat Club       21:50.1  19:43.9   74
7    143  Benjamin Bennett         Rivanna Rowing Club     21:24.9  20:08.9   69
8    144  Larry Klecatsky          New York Athletic Club  21:13.6  20:16.0   67
9    145  Allen Anderson           Potomac Boat Club       22:04.5  21:41.2   63


Event #10W  Women's Veteran Single

#    BOW  NAME                     CLUB                    TIME     ADJTIME  AGE
1    154  Elizabeth Webber         Potomac Boat Club       22:22.2  22:06.9   62
2    152  Phyllis Soller           Capital Rowing Club     22:51.9  22:44.3   61
3    151  Dana Perrone             Thompson Boat Center    22:56.3  22:48.7   61
4    155  Alice Reid               Alexandria Community R+ 24:26.1  23:46.1   65
5    153  Joan Schindel            Alexandria Community R+ 28:48.1  27:59.4   66


11 Open Eight (M&W)


Event #11M  Men's Open Eight

#    BOW  NAME                         CLUB                         ADJTIME  PEN
1    160  Kiosoglous                   Potomac Boat Club            13:59.7     
2    167  Francolini                   Georgetown University        14:07.9     
3    168  Utlak                        Georgetown University        14:11.9     
4    162  Solamani                     Georgetown Boat Club         14:20.0     
5    163  Muskett                      Lehigh University            14:24.6     
6    166  Geager                       Georgetown University        14:27.3     
7    165  Carlson                      Georgetown University        14:47.8     
8    161  Ginolfi                      University of Maryland CP    15:14.2     
9    164  Porter                       University of Maryland CP    16:37.8   30


Event #11W  Women's Open Eight

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1    173  Kucharczyk                      Georgetown University          16:27.8
2    174  Parks                           Georgetown University          16:29.2
3    171  Levine                          Lehigh University              16:50.6
4    175  Relle                           Georgetown University          16:50.7
5    169  TBA                             Thompson Boat Center           17:37.4
     172  Dopkeen                         Alexandria Crew Boosters       DNS    


12 Masters Four-with (M&W)


Event #12M  Men's Masters Four-with

#    BOW  NAME                  CLUB                  TIME     ADJTIME  AGE  PEN
1    178  TBA                   Potomac Boat Club     15:37.8  15:32.2   38     
2    181  Walsh                 Alexandria Community+ 17:46.6  17:27.9   43     
3    177  Hoehn                 Prince William Rowing 17:57.8  17:33.2   52   30
4    180  Lee                   Prince William Rowing 19:22.0  18:17.3   54     
5    179  Lukban                Alexandria Community+ 21:06.6  19:26.8   60     


Event #12W  Women's Masters Four-with

#    BOW  NAME                  CLUB                  TIME     ADJTIME  AGE  PEN
1    184  Raila                 Saugatuck Rowing Club 18:56.9  18:02.3   52     
2    189  TBA                   Thompson Boat Center  18:44.7  18:15.8   46     
3    187  Mabeus                Prince William Rowing 19:19.7  18:38.8   49     
4    188  Felker                Potomac Boat Club     19:44.1  18:39.4   54     
5    191  Thompson              Prince William Rowing 19:42.4  18:57.1   50     
6    192  Roman                 Annapolis Rowing Club 19:08.3  19:00.5   39     
7    186  Snyder                Alexandria Community+ 19:54.5  19:44.3   40     
8    194  Brodsky               Potomac Boat Club     22:18.4  20:38.6   60     
9    185  Henry                 Annapolis Rowing Club 21:42.7  20:48.1   52     
10   193  TBA                   Thompson Boat Center  21:22.0  20:57.4   52   30


13 Masters Double (M&W)


Event #13M  Men's Masters Double

#    BOW  NAME                  CLUB                  TIME     ADJTIME  AGE  PEN
1    198  Alloway/Majd          Saugatuck Rowing Club 17:08.5  16:08.9   53     
2    199  Cesewski/Selden       Potomac Boat Club     18:45.9  17:36.1   60   30
3    200  Weiss/Breed           Potomac Boat Club     18:18.6  17:37.7   49     
4    201  Negus/Previti         Viking Rowing Club    19:32.5  17:39.5   62     


Event #13W  Women's Masters Double

#    BOW  NAME                  CLUB                  TIME     ADJTIME  AGE  PEN
1    206  Coffman/Kerner        Rivanna Rowing Club   17:57.6  17:32.3   45     
2    204  Raila/Padilla         Saugatuck Rowing Club 18:09.7  17:40.8   46     
3    207  Cole/Dowling          Potomac Boat Club     19:22.2  18:45.5   48     
4    209  Kongable/Cann         Rivanna Rowing Club   19:32.2  18:46.6   56   30
5    211  Durfee/Kelleher       Potomac Boat Club     20:53.7  19:07.4   61     
6    210  Edie/Rone             Potomac Boat Club     20:51.5  19:18.1   59     
7    208  Buffkin/Flanders      Potomac Boat Club     22:07.7  21:26.8   49     
     205  Avery/Stork           Potomac Boat Club     DNS                       


14 Women’s Club Eight (M&W)


Event #14   Women's Club Eight

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1    224  Pugliese                        Georgetown University          16:18.1
2    221  Flory                           Georgetown Boat Club           16:48.0
3    223  TBA                             Lehigh University              17:07.7
4    216  Schweigert                      Capital Rowing Club            17:36.9
5    222  Kunst                           American University            17:53.8
6    218  Lewis                           University of Maryland College 18:35.9
7    220  Arellano                        Prince William Rowing Club Inc 19:06.1
8    219  Quinteros                       D.C. Strokes Rowing Club       20:23.3
9    217  TBA                             Thompson Boat Center           21:59.4


15 Masters Mixed Double


Event #15   Masters Mixed Double

#    BOW  NAME                     CLUB                    TIME     ADJTIME  AGE
1    227  Dinion/Spousta           Occoquan Boat Club      17:44.7  16:54.9   51
2    229  Cox/Taylor               Potomac Boat Club       18:02.8  17:21.9   49
3    233  Adams/Heisey             Prince William Rowing   18:38.2  17:28.1   55
4    228  Gandy/Smith              Annapolis Rowing Club   17:51.4  17:35.7   42
5    232  Webber/Swayze            Potomac Boat Club       20:07.0  17:45.2   66
6    231  Becton/Selden            Potomac Boat Club       19:44.3  18:44.7   53
7    230  Idler/Wetten             Alexandria Community R+ 19:31.5  19:25.9   38


16 Men’s Four-with


Event #16   Men's Four-with

#    BOW  NAME                         CLUB                         ADJTIME  PEN
1    237  TBA                          Potomac Boat Club            15:42.9     
2    244  GWRA                         GWRA Chase Phillips          15:52.6     
3    241  Murphy                       American University          16:47.4     
4    240  Ginolfi                      University of Maryland CP    17:17.1   30
5    238  Schweigert                   Capital Rowing Club          17:41.7     
6    243  Conner                       Capital Rowing Club          18:14.2     
7    239  Bint                         D.C. Strokes Rowing Club     18:31.2     


17 Youth Eight (M&W)


Event #17M  Men's Youth Eight

#    BOW  NAME                         CLUB                         ADJTIME  PEN
1    253  ODBC-B                       Old Dominion Boat Club       14:43.9     
2    248  TBC-A                        Thompson Boat Center         14:55.3   30
3    256  ODBC-C                       Old Dominion Boat Club       15:29.7     
4    247  ODBC-A                       Old Dominion Boat Club       15:45.5   30
5    254  TBC-B                        Thompson Boat Center         16:03.1     
6    249  Biehl                        Woodrow Wilson High School   17:03.6     
7    250  AJC-A                        Annapolis Juniors Crew       17:36.8     
8    255  AJC-B                        Annapolis Juniors Crew       19:37.2   30
     252  Cruz                         Alexandria Crew Boosters     DNS         
     257  Blumenstein                  Alexandria Crew Boosters     DNS         


Event #17W  Women's Youth Eight

#    BOW  NAME                         CLUB                         ADJTIME  PEN
1    261  Parker                       Thompson Boat Center         16:36.9     
2    265  ODBC-A                       Old Dominion Boat Club       16:45.4     
3    270  ODBC-B                       Old Dominion Boat Club       16:49.5     
4    268  McCallister                  Thompson Boat Center         17:09.0     
5    266  Schreiber                    Bethesda Chevy Chase HS      17:31.6     
6    274  Levey                        Bethesda Chevy Chase HS      17:32.7     
7    275  ODBC-C                       Old Dominion Boat Club       17:45.7     
8    273  Ranagan                      Thompson Boat Center         18:05.8     
9    263  Hodgson                      Woodrow Wilson High School   18:07.9     
10   271  Drohan                       Woodrow Wilson High School   18:24.0   30
11   264  AJC-A                        Annapolis Juniors Crew       19:07.9     
12   269  AJC-B                        Annapolis Juniors Crew       22:18.1     
     276  Yockey                       Thompson Boat Center         DNS         


18 Open Quad (M&W)


Event #18M  Men's Open Quad

#    BOW  NAME                     CLUB                    TIME     ADJTIME  AGE

   No entries in this event this year.


Event #18W  Women's Open Quad

#    BOW  NAME                     CLUB                    TIME     ADJTIME  AGE
1    284  Rilling                  Potomac Boat Club       18:39.9  18:02.0   49
2    283  Edie                     Potomac Boat Club       21:26.3  19:28.7   64
3    282  Roberts                  Alexandria Community R+ 20:53.3  19:48.4   55


19 Women’s Four-with


Event #19   Women's Four-with

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1    297  Walter                          University of Maryland CP      19:10.9
2    292  Abell                           Capital Rowing Club            19:12.3
3    190  Dopkeen                         Alexandria Crew Boosters       19:14.1
4    290  TBC-A                           Thompson Boat Center           19:17.4
5    295  Henry                           Annapolis Rowing Club          19:34.7
6    294  Kunst                           American University            19:45.1
7    291  Walter                          University of Maryland CP      19:58.0
8    296  Barkey                          D.C. Strokes Rowing Club       20:19.2
9    293  Arellano                        Prince William Rowing Club Inc 20:27.7
10   299  Harris                          Capital Rowing Club            20:45.0
11   298  TBC-B                           Thompson Boat Center           22:19.2


20 Open Mixed Double (M&W)


Event #20   Open Mixed Double

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1    357  Schumacher/Schumacher           Jacksonville Rowing Club       17:18.4
2    356  Dryer/Dryer                     Cincinnati Community RC        17:29.5
3    303  Brodsky/Fritz                   Unaffiliated                   21:48.7


21 Masters Eight (M&W)


Event #21M  Men's Masters Eight

#    BOW  NAME                     CLUB                    TIME     ADJTIME  AGE
1    315  Nelson-Shibarro          Occoquan Boat Club      15:04.5  14:09.3   53
2    308  TBA                      Potomac Boat Club       14:51.2  14:27.8   45
3    310  Hammond                  Saugatuck Rowing Club   15:07.8  14:47.5   44
4    309  Lukban                   Alexandria Community R+ 16:38.1  15:38.2   54
5    313  TBC-A                    Thompson Boat Center    16:08.4  15:53.9   42
6    311  Umana                    Prince William RC       16:19.2  16:01.9   43
7    316  Hoehn                    Prince William RC       17:12.1  16:26.0   51
8    312  Nguyen                   Washington-Lee Alum     16:51.5  16:44.3   39
9    317  TBC-B                    Thompson Boat Center    19:02.8  17:52.8   56
10   314  Mathai                   D.C. Strokes RC         20:52.9  20:38.4   42


Event #21W  Women's Masters Eight

#    BOW  NAME                     CLUB                    TIME     ADJTIME  AGE
1    323  Hott                     Alexandria Crew Booster 16:38.9  15:48.3   52
2    321  Radu                     Saugatuck Rowing Club   16:38.3  16:00.4   49
3    325  Abell                    Capital Rowing Club     16:27.6  16:26.1   36
4    322  Mabeus                   Prince William RC       17:59.6  17:17.7   50
5    324  TBC-A                    Thompson Boat Center    17:55.2  17:34.9   44
6    326  TBC-B                    Thompson Boat Center    18:50.7  17:45.8   55
7    329  Snyder                   Alexandria Community R+ 18:22.9  18:05.6   43
8    328  Kellner                  WeCanRow DC             19:42.1  18:37.2   55
9    331  Deckle                   Alexandria Community R+ 20:03.3  18:58.4   55
10   327  Nilad                    Alexandria Community R+ 21:01.0  20:19.1   50
11   330  TBC-C                    Thompson Boat Center    21:27.4  21:00.6   46
     332  TBC-D                    Thompson Boat Center    DNS                  


22 Youth Four-with (M&W)


Event #22M  Men's Youth Four-with

#    BOW  NAME                         CLUB                         ADJTIME  PEN
1    338  Eckenwiler                   Woodrow Wilson High School   17:20.2     
2    337  Lee                          Wake Rowing                  17:30.8     
3    251  Kochman                      Bethesda Chevy Chase HS      18:09.3   30
4    336  TBA                          Annapolis Juniors Crew       19:22.1   30


Event #22W  Women's Youth Four-with

#    BOW  NAME                         CLUB                         ADJTIME  PEN
1    343  TBA                          Annapolis Juniors Crew       18:26.1     
2    345  MacKenzie                    Freedom Rowers               19:30.6     
3    344  Cunnien                      Wake Rowing                  21:11.5   30
4    342  Yockey                       Thompson Boat Center         23:15.9   30


23 Club Double/Pair(M&W)/Parent-Child Double)


Event #23M  Men's Club Double

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1    348  Rasmussen/Myers                 Potomac Boat Club              19:05.1


Event #23P  Parent-Child Double

   No entries in this event this year.


Event #23W  Women's Club Double

   No entries in this event this year.


Event #23Y  Men's Open Pair

#    BOW  NAME                            CLUB                           TIME   
1    360  Mauro/Carey                     Unaffiliated                   18:34.3
2    361  Weiss/Breed                     Potomac Boat Club              18:51.4


24 Mixed Eight


Event #24   Mixed Eight

#    BOW  NAME                     CLUB                    TIME     ADJTIME  AGE
1    365  Lowe                     Annapolis Rowing Club   19:31.5  19:31.5
2    364  Conner                   Capital Rowing Club     20:01.7  20:01.7
3    371  TBC - Octuple            Thompson's Boat Center  21:32.1  21:08.7   45


25 Grand Challenge Octuple


Event #25   Grand Challenge Octuple

   No entries in this event this year.


Click here to go back to the results page
.