Official results from the 25th Scullers Head of the Potomac


Events

1 Youth/Novice Single (M&W)
2 Open Single (M&W)
3 Intermediate Single (M&W)
4 Lightweight Single (M&W)
5 Men’s Club Eight
6 Masters Single (M&W)
7 Senior Master Single (M&W)
8 Grand Master Single (M&W)
9 Open Double (M&W)
10 Veteran Single (M&W)
11 Open Eight (M&W)
12 Masters Four-with (M&W)
13 Masters Double (M&W)
14 Women’s Club Eight (M&W)
15 Masters Mixed Double
16 Men’s Four-with
17 Youth Eight (M&W)
18 Quad (M&W)
19 Women’s Four-with
20 Open Mixed Double (M&W)
21 Masters Eight (M&W)
22 Youth Four-with (M&W)
23 Club Double(M&W)/Parent-Child Double
24 Mixed Eight
25 Grand Challenge Octuple


Results

1 Youth/Novice Single


Event # 1A  Men's Youth Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1    1  Brendan McEwan       Maritime Rowing     18:14.7
 2    2  Debbie Wells         Old Dominion BC     22:36.0
      3  Michael Noll         Old Dominion BC     Scratched


Event # 1B  Women's Youth Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1    7  Abby Martin          Old Dominion BC     21:59.9
 2    6  Chelsea Finnegan     Old Dominion BC     23:07.0


Event # 1C  Women's Novice Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1   12  Jessica Barker       Potomac Boat Club   21:04.9
 2   13  Sofia Balino         William & Mary      23:11.7
     11  Rebecca Hollins      Alexandria C.R.     Scratched

2 Open Single (M&W)


Event # 2M  Men's Open Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1   26  Andrew Liverman      Potomac Boat Club   17:10.9
 2   29  Sean Gorman          Potomac Boat Club   17:31.4
 3   22  Karl Sudar           Occoquan Boat Club  17:40.2
 4   24  Marc Gwadz           Potomac Boat Club   17:54.0
 5   28  Michael Malone       Potomac Boat Club   18:02.9
 6   27  Andrew Lynch         Rivanna Rowing Club 18:09.0
 7   30  Andrew Blankertrz    Potomac Boat Club   18:19.1
 8   23  Noah Hawk            Potomac Boat Club   18:26.4
 9   33  Joshua Vose          Lausanne Aviron     18:30.1 
10   25  Robert Montague      Unaffiliated        19:06.7 
11   31  David Bradbury       New Bern Boat Club  19:36.7


Event # 2W  Women's Open Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1   35  Joanna Rubini        Rubini Jewelers     19:07.4
 2   42  Brett Sickler        Potomac Boat Club   19:15.6
 3   34  Samantha Byrd        Potomac Boat Club   19:18.0
 4   44  Olwen Huxley         Potomac Boat Club   19:38.7
 5   37  Elizabeth Mygatt     Potomac Boat Club   19:39.9
 6   39  Anne Finke           Potomac Boat Club   19:47.8
 7   41  Margaret Matia       Potomac Boat Club   20:01.8
 8   38  Jessica McAlear      WPI Crew            20:09.4
 9   36  Jennifer Angle       Bull City Boat Club 20:22.3 
10   43  Lindsay Sargeant     Potomac Boat Club   20:30.8 
11   40  Amy Flickinger       Capital Rowing Club 20:59.5

3 Intermediate Single (M&W)


Event # 3M  Men's Intermediate Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1   51  Benjamin Kowalik     Capital Rowing Club 19:08.7
 2   50  Scott Pritchard      Unaffiliated        19:46.8
 3   54  Paul Campbell        Carolina Masters    21:18.6

4 Lightweight Single (M&W)


Event # 4M  Men's Lightweight Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1   56  Brian Hitchcock      Carolina Masters    19:10.0
 2   57  Richard Adams        Bull City Boat Club 20:55.5


Event # 4W  Women's Lightweight Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1   63  Laura Gerken         Unaffiliated        20:59.2
 2   59  Katherine Gonyea     Alexandria C.R.     22:22.4

5 Men’s Club Eight


Event # 5   Men's Club Eight

    BOW    NAME                 CLUB             ADJ TIME  PENALTY
 1   76  Bob Price            Potomac Boat Club   14:29.2
 2   75  Jimmy King           Georgetown Univ.    15:20.5
 3   74  Jimmy King           Georgetown Univ.    15:25.2
 4   69  Frank Benson         Occoquan Boat Club  15:33.2
 5   70  Paula Krahn Merkle   Baltimore RC        16:12.0
 6   78  Andrew Brown         Georgetown Alumni   16:31.4     30
 7   71  Christina Erling     Capital Rowing Club 16:56.6
 8   72  Gregory Matthews     American University 17:05.3
 9   73  Joe Henderson        DC Strokes RC       18:37.5 
10   77  Derek Parsons        Wash-Lee Alumni     18:38.2

6 Masters Single (M&W)


Event # 6M  Men's Master Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1   89  Todd Nix             Unaffiliated        18:52.4
 2   85  Stephen Gantz        Potomac Boat Club   18:56.8
 3   88  Ted Haley            St. Albans School   19:24.1
 4   83  Dylan Cors           Capital Rowing Club 19:28.4
 5   90  Dan Law              Potomac Boat Club   19:42.3
 6   86  Sheridan Snyder      Richmond Boat Club  19:56.9
 7   87  Bryan Tylander       Thompson's BC       20:09.7
 8   84  Chris Idler          Alexandria C.R.     21:11.4


Event # 6W  Women's Master Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1   95  Sophie Evans         Unaffiliated        20:28.2
 2   98  Rebecca Hollins      Alexandria C.R.     21:19.0
 3   96  Stephanie Doyal      Unaffiliated        21:26.0
 4   97  Lorea Wetten         Alexandria C.R.     21:38.0

7 Senior Master Single (M&W)


Event # 7M  Men's Senior Master Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  106  Richard Lewis        Potomac Boat Club   18:31.9
 2  105  Steve Schmitt        Potomac Boat Club   18:34.5
 3  109  Ad Bax               Potomac Boat Club   18:43.5
 4  110  Terrance Smith       Annapolis RC        18:51.0
 5  107  Arthur Santry        Unaffiliated        18:55.8
 6  102  Richard Wegryn       University Barge    19:59.2
 7  111  Douglas Green        Unaffiliated        20:19.8
 8  100  Paul Stanton         Thompson's BC       21:17.4
 9  103  Bruce Herring        Conodoquinet Creek  21:38.5 
10  108  Anthony Burke        Potomac Boat Club   22:08.3 
11  101  Douglas Shute        People's RC         25:29.1 
12  104  John McCarty         Virginia Boat Club  26:12.5


Event # 7W  Women's Senior Master Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  118  Cathy Coffman        Unaffiliated        20:26.3
 2  119  Trina Santry         Unaffiliated        20:28.0
 3  115  Cynthia Cole         Potomac Boat Club   20:55.8
 4  116  Nancy Butt Packard   Potomac Boat Club   21:53.0
 5  117  Leeann Chambliss     Baltimore RC        26:26.6
    120  Carol Salters        Potomac Boat Club   Scratched

8 Grand Master Single (M&W)


Event # 8M  Men's Grand Master Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  128  Robert Spousta       Potomac Boat Club   18:53.3
 2  132  Jaime Rubini         Alexandria C.B.     19:17.3
 3  129  Chuck Selden         Potomac Boat Club   19:26.8
 4  135  Mac Holcomb          Wilmington RC       19:43.4
 5  130  Mark Alloway         Thompson's BC       19:46.5
 6  133  Ed Ryan              Potomac Boat Club   19:46.9
 7  136  Thomas Blake         Virginia Boat Club  20:28.1
 8  127  Neal Young           Potomac Boat Club   20:32.7
 9  134  Harold Roberts       Wilmington Rowing   21:07.4 
10  131  Garret Rasmussen     Potomac Boat Club   21:44.1 
11  137  Tim Baxter           Potomac Boat Club   21:47.2


Event # 8W  Women's Grand Master Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  145  Marilyn Karl         Unaffiliated        22:06.9
 2  144  Anne Sudar           Occoquan Boat Club  23:02.1
 3  147  Hannah Phillips      Potomac Boat Club   23:54.4
 4  143  Dana Perrone         Thompson's BC       24:01.8
 5  146  Madge Haven          Thompson's BC       25:25.0

9 Open Double (M&W)


Event # 9W  Women's Open Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  160  Olwen Huxley         Potomac Boat Club   19:05.1
 2  159  Margaret Matia       Potomac Boat Club   19:26.4
 3  158  Rebecca Hollins      Alexandria C.R.     21:00.0
    161                       Old Dominion BC     Scratched
    162  Schuett Hollins      Alexandria C.R.     Scratched

10 Veteran Single (M&W)


Event #10M  Men's Veteran Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  181  Duncan Spencer       Capital RC          21:17.3  20:37.3   65
 2  165  Townsend Swayze      Potomac Boat Club   22:02.6  20:55.9   68
 3  172  Bill Cox             Potomac Boat Club   21:22.2  21:06.9   62
 4  173  Walter Csewski       Baltimore RC        21:45.6  21:30.3   62
 5  167  Randle Edwards       Unaffiliated        23:12.4  21:37.0   71
 6  168  Owen Lewis           Potomac Boat Club   22:12.3  22:04.8   61
 7  166  Oscar Mayer          Three Rivers RA     22:24.5  22:17.0   61
 8  176  Lang Keith           Potomac Boat Club   23:38.7  22:41.2   67
 9  171  John Lavery          Potomac Boat Club   24:56.4  22:50.2   74 
10  164  Grady Watts          Potomac Boat Club   23:40.0  23:00.0   65 
11  170  Bobby Whitney        Sagamore RA         23:33.6  23:18.3   62 
12  169  David Challinor      Potomac Boat Club   28:58.2  24:41.9   85 
13  174  Stuart Law           Potomac Boat Club   27:20.1  24:52.3   76 
14  180  Spencer Foster       New Bern Boat Club  26:23.7  24:58.1   70 
15  178  Sandy Gilmour        Potomac Boat Club   26:02.3  25:39.0   63 
16  175  Charles Verharen     Thompson's BC       26:58.1  26:34.8   63 
17  177  Kenneth Androue      Potomac Boat Club   27:17.4  27:17.4   60 
18  179  Joseph Paradine      Malta Boat Club     28:58.5  27:42.5   69

11 Open Eight (M&W)


Event #11M  Men's Open Eight

    BOW    NAME                 CLUB             ADJ TIME  PENALTY
 1  185  Jimmy King           Georgetown Univ.    14:56.4
 2  190  David Weiss          Georgetown BC       15:06.6
 3  183  Andrew Liverman      Potomac Boat Club   15:33.1
 4  186  Jimmy King           Georgetown Univ.    15:36.5
 5  188  Jimmy King           Georgetown Univ.    15:40.0     30
 6  184  Jimmy King           Georgetown Univ.    15:57.5
 7  187  Jimmy King           Georgetown Univ.    15:59.4
 8  191  Schlossburg          Thompson's BC       16:41.7
 9  189  Brian Kile           Maryland Men's Crew 16:53.9     30


Event #11W  Women's Open Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  198  Mike Hughes          Navy Women's Crew   16:46.3
 2  204  Weatherby            Thompson's BC       17:22.5
 3  199  Jimmy King           Georgetown Univ.    17:23.1
 4  203  Richardson           Thompson's BC       17:32.8
 5  201  Jimmy King           Georgetown Univ.    18:17.5
 6  202  Jimmy King           Georgetown Univ.    18:26.7
 7  200  Jimmy King           Georgetown Univ.    18:47.2
 8  197  Christina Erling     Capital Rowing Club 21:13.9

12 Masters Four-with (M&W)


Event #12M  Men's Master Four-With  (UNOFFICIAL)

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE PENALTY
 1  215                       Potomac Boat Club   17:30.8  17:20.6   40
 2  213  Stackhouse           Capital Rowing Club 17:50.9  17:29.0   44
 3  214  Shuster              Occoquan Boat Club  19:02.6  17:35.3   58
 4  211  John Hickey          Alexandria C.R.     19:59.9  19:49.7   40
 5  212  Joe Henderson        DC Strokes RC       20:10.1  19:54.4   42
 6  210  Bodecker             Alexandria C.R.     22:23.4  21:58.8   52    30
 7  209  Alan Weatherley      Unaffiliated        23:48.3  22:32.6   56


Event #12W  Women's Master Four-With

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  219  Abell                Capital Rowing Club 19:14.6  19:11.1   37
 2  228  Neider               Annapolis RC        20:00.1  19:34.8   45
 3  227  Newkird              Capital Rowing Club 20:48.8  20:43.2   38
 4  225  Carolyne Dilgard-Clark Georgetown Alumni 21:58.8  21:29.9   46
 5  222  Felker               Potomac Boat Club   22:01.2  21:39.3   44
 6  221  Nguyen               Potomac Boat Club   23:39.0  21:52.7   61
 7  224  Gagela               Alexandria C.R.     22:44.7  22:03.8   49
 8  220  Kowalik              Capital Rowing Club 22:24.2  22:18.6   38
 9  223  Franklin             Alexandria C.R.     23:15.1  22:20.5   52

13 Masters Double (M&W)


Event #13M  Men's Master Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  234  Marc Daemen          Baltimore/NYAC      18:04.3  17:31.6   47
 2  232  Duncan Spencer       Capital Rowing Club 18:52.8  17:48.0   54
 3  235  Todd Nix             Unaffiliated        18:27.3  18:27.3   35
 4  233  Ken Santucci         Occoquan Boat Club  20:52.2  18:59.2   62
 5  231  Schuett Hogue        Alexandria C.R.     19:35.1  19:35.1   32


Event #13W  Women's Master Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  243  Cole Phillips        Potomac Boat Club   20:55.7  20:05.8   51
 2  239  Dufree               Potomac Boat Club   22:56.5  20:34.7   66
 3  240  Hopkins              Potomac Boat Club   21:48.2  20:43.4   54
 4  241  Elizabeth Kelleher   Potomac Boat Club   22:15.9  21:57.2   43
 5  242  Goodwin Hollins      Alexandria C.R.     23:48.3  23:32.6   42
 6  244  Salters Maxsor       Potomac Boat Club   25:10.2  24:37.5   47

14 Women’s Club Eight (M&W)


Event #14   Women's Club Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  260  Mike Hughes          Navy Women's Crew   18:07.1
 2  262  Carolyne Dilgard-Clark Georgetown Alumni 18:28.6
 3  259  Peter Stramese       Alexandria C.B.     18:33.5
 4  263  Kostrzewski          Georgetown Alumni   18:45.1
 5  261  Mike Hughes          Navy Women's Crew   19:22.4
 6  256  Nguyen               Potomac Boat Club   19:29.2
 7  258  Gregory Matthews     American University 19:32.8
 8  266  Santucci             Prince William RC   19:43.4
 9  254  Freedman             Capital Rowing Club 20:13.5 
10  267  Totino               Maryland Women      20:40.9 
11  265  Neary                Prince William RC   21:07.9 
12  255  Theimann             Capital Rowing Club 22:25.3 
13  257  Brad Smith           Thompson's BC       22:32.9 
14  264  Joe Henderson        DC Strokes RC       22:37.5

15 Masters Mixed Double


Event #15   Master Mixed Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  275  Elizabeth Webber     Potomac Boat Club   21:28.5  19:28.6   63
 2  277  Bill Cox             Potomac Boat Club   20:46.3  19:30.6   56
 3  276  Anne Sudar           Occoquan Boat Club  21:42.4  20:02.6   60
 4  272  Schuett Hollins      Alexandria C.R.     20:14.9  20:14.9   32
 5  273  Sikes Hogue          Alexandria C.R.     20:23.4  20:23.4   31
 6  274  Idler Wetten         Alexandria C.R.     21:11.6  21:09.9   36

16 Men’s Four-with


Event #16   Men's Four-With

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  288  Jimmy King           Georgetown Univ.    17:17.3
 2  289  Jimmy King           Georgetown Univ.    17:35.3
 3  290  Jimmy King           Georgetown Univ.    17:54.4
 4  284  Newkird              Capital Rowing Club 17:58.8
 5  293  Bob Price            Potomac Boat Club   18:02.2
 6  286  Peter Hearding       Alexandria C.R.     18:21.8
 7  291  Brian Kile           Maryland Men's Crew 18:25.1
 8  285  Thiemann             Capital Rowing Club 19:00.7
 9  292  Brian Kile           Maryland Men's Crew 19:35.2 
10  287  Gregory Matthews     American University 20:19.9 
11  294  Christina Erling     Capital Rowing Club 21:53.3

17 Youth Eight (M&W)


Event #17M  Men's Youth Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  304  Franklin             Old Dominion BC     16:19.4
 2  305  Hewitt               Old Dominion BC     16:58.1
 3  301  Jimmy King           Georgetown Univ.    17:19.1
 4  306  Schlossberg          Thompson's BC       18:41.7
 5  302  Jimmy King           Georgetown Univ.    20:26.1
    303  Jimmy King           Georgetown Univ.    Scratched


Event #17W  Women's Youth Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  310  Abram                Old Dominion BC     18:38.3
 2  313  Richardson           Thompson's BC       18:59.2
 3  314  de Guise             Thompson's BC       19:30.9
 4  309  Debbie Wells         Old Dominion BC     19:37.5
 5  311  Clouse               Unaffiliated        20:23.0
 6  315  Queenan              Thompson's BC       21:42.8
 7  312  Lang                 Annapolis RC        21:56.7

18 Quad (M&W)


Event #18M  Men's Quad

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  317  Henning Liese        Columbia RC         19:52.1
 2  318  Fraser               Alexandria Masters  21:46.9


Event #18W  Women's Quad

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE PENALTY
 1  329  Elizabeth Mygatt     Potomac Boat Club   18:23.3  18:23.3
 2  325  Paula Krahn Merkle   Baltimore RC        20:11.8  20:11.8
 3  327  Durfee               Potomac Boat Club   21:27.7  20:25.4   60    30
 4  323  Sliz                 Alexandria Masters  21:49.3  20:39.3   56
 5  328  Frayne               Potomac Boat Club   23:07.7  23:07.7
 6  324  Higgins              Alexandria Masters  23:48.0  23:48.0
    326  Quarrier             Potomac Boat Club   Scratched

19 Women’s Four-with


Event #19   Women's Four-With

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  335  Vokes                Capital Rowing Club 20:15.7
 2  340  Berglund-Schlesinger Georgetown Univ.    20:23.9
 3  341  Small                Georgetown Univ.    20:40.3
 4  345  Weatherby            Thompson's BC       20:50.7
 5  336  Erling               Capital Rowing Club 21:32.0
 6  337  Hernandez            Potomac Boat Club   21:41.0
 7  343  Totino               Maryland Women      22:15.4
 8  338  Brad Smith           Thompson's BC       22:33.2
 9  339  Ryden                American University 23:01.6 
10  344  Santucci             Prince William BC   23:32.0 
11  342  Shum                 Capital Rwoing Club 26:08.5

20 Open Mixed Double (M&W)


No entries in this event this year.

21 Masters Eight (M&W)


Event #21M  Men's Master Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  350  Bob Price            Potomac Boat Club   16:45.0  16:37.8   39
 2  351  Ivan Leshinsky       Annapolis RC        18:02.5  17:07.4   53
 3  349  John Hickey          Alexandria C.R.     18:09.5  17:39.3   47
 4  352  Morgan               Thompson's BC       18:24.7  17:42.8   50
 5  348  Alan Weatherley      Unaffiliated        18:38.9  17:52.8   51


Event #21W  Women's Master Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  361  Haney                Capital Rowing Club 18:27.4  18:25.9   36
 2  363  Hamilton             Alexandria C.B.     18:57.0  18:47.6   40
 3  359  Zanik                Prince William RC   19:24.8  19:04.6   44
 4  364  Neider               Annapolis RC        19:19.4  19:07.5   41
 5  362  Clark                Alexandria C.R.     21:26.6  20:44.7   50
 6  358  Vascott              Alexandria C.R.     22:42.3  21:42.4   54

22 Youth Four-with (M&W)


Event #22M  Men's Youth Four-With

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  369  Brown                Annapolis RC        20:43.9


Event #22W  Women's Youth Four-With

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  375  Leahy                Annapolis RC        20:29.5
 2  374  Abram                Old Dominion BC     21:30.1

23 Club Double(M&W)/Parent-Child Double)


Event #23M  Men's Club Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  384  Colin Grey           Cascadilla BC       18:37.1
 2  385  Michael McGrath      McG Rowing Club     19:16.3
 3  382  Sean MacDermott      Unaffiliated        20:14.5
 4  386  Link Camacho         Old Dominion BC     20:32.3
    383  Debbie Wells         Old Dominion BC     Scratched


Event #23P  Parent/Child Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  393  Anne Sudar           Occoquan Boat Club  19:44.4
 2  394  Adam Soller          Capital Rowing Club 22:28.9
 3  395  Garret Rasmussen     Potomac Boat Club   24:32.3


Event #23W  Women's Club Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  389  Abby Chelsea         Old Dominion BC     22:19.5
    388  Debbie Wells         Old Dominion BC     Scratched

24 Mixed Eight


No entries in this event this year.

25 Grand Challenge Octuple


No entries in this event this year.


Click here to go back to the results page
.