Official results from the 22nd Scullers Head of the Potomac


Events

1 Youth/Novice Single (M&W)
2 Open Single (M&W)
3 Intermediate Single (M&W)
4 Lightweight Single (M&W)
5 Men’s Club Eight
6 Masters Single (M&W)
7 Senior Master Single (M&W)
8 Grand Master Single (M&W)
9 Open Double (M&W)
10 Veteran Single (M&W)
11 Open Eight (M&W)
12 Masters Four-with (M&W)
13 Masters Double (M&W)
14 Women’s Club Eight
15 Masters Mixed Double
16 Men’s Four-with
17 Youth Eight (M&W)
18 Open Quad (M&W)
19 Women’s Four-with
20 Open Mixed Double
21 Masters Eight (M&W)
22 Youth Four-with (M&W)
23 Club Double/Pair(M&W)/Parent-Child Double
24 Mixed Eight
25 Grand Challenge Octuple


Results

1 Youth/Novice Single


Event #1A  1A  Men's Youth Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1    2  Brian Allsop         Annapolis Jrs Crew  19:42.7
 2    5  Sam Assad            Narragansett        19:45.6
 3    3  Michael Stack        Unaffiliated        20:41.6
 4    1  Ed Moran             Fairmount RA        21:53.3
 5    4  Dan Rasmussen        Potomac Boat Club   22:12.8

 
Event # 1B  Women's Youth Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1   12  Caroline Berson      Washington Area Row 22:27.6
 2   13  Seana Bill           Blood Street Scull  22:57.4

 
Event # 1C  Men's Novice Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1    7  Bill Millar          Viking Rowing Club  22:16.5
 2    8  Charles Verharen     Thompson's BC       26:08.6
 3   11  Paul Stanton         Thompson's BC       26:41.3
 4    9  Art Schwartz         Unaffiliated        27:34.8
     10  Johnny Forrest       Cobra Kai BC        Scratched


Event # 1D  Women's Novice Single
    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1   21  Barbara Nix          Annapolis RC        22:11.3
 2   17  Beth Bayne           Charleston RC       22:14.8
 3   19  Ruth Woolett         Capital Rowing Club 25:08.1
 4   16  Caroline Nonna       Unaffiliated        27:28.4
 5   18  Susanne Wilson       Unaffiliated        32:06.7
     20  Kelly O'Connell      Capital Rowing Club Scratched


2 Open Single (M&W)


Event # 2M  Men's Open Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME     PENALTY 
 1   25  Marc Gwadz           Potomac Boat Club   17:49.4
 2   34  Doug Sanders         Potomac Boat Club   18:08.3
 3   35  Patrick O'Hea        Potomac Boat Club   18:13.6
 4   26  Andrew Blankertz     Potomac Boat Club   18:20.7
 5   29  Sean Gorman          Potomac Boat Club   18:27.5
 6   27  Steve Peterson       George Washington U 18:28.9
 7   32  Stephen Titus        Potomac Boat Club   18:52.8
 8   31  Shawn Stephenson     Malta Boat Club     18:53.7
 9   33  Edward O'Malley      Riverside BC        19:25.1
10   28  Andrew Crabb         Baltimore RC        19:55.5
11   36  Mike Clark           Potomac Boat Club   20:34.1     30
     30  Julian Kinal         Carnegie Mellon U.  Scratched

	 
Event # 2W  Women's Open Single
    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   39  Katie Madigan        Potomac Boat Club   19:52.0
 2   40  Erika Kuswa          Potomac Boat Club   20:26.4
 3   44  Olwen Huxley         Potomac Boat Club   20:33.1
 4   42  Heather Barney       Potomac Boat Club   20:54.4
 5   43  Rita Elsner          Potomac Boat Club   21:16.4
 6   41  Claire Kostrzewski   Vesper Boat Club    21:24.7

 

3 Intermediate Single (M&W)


Event # 3M  Men's Intermediate Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   52  Scot Killen          New Milford RA      19:00.3
 2   48  Scott Pritchard      Unaffiliated        19:53.2
 2   51  Dylan Cors           Capital Rowing Club 19:53.2
 4   49  Peter Sheu           ChristChurch RC     20:18.8
 5   54  Andy Hackman         Unaffiliated        20:32.1
 6   53  Nick Koch            Unaffiliated        21:45.3
 7   50  Anthony Burke        Potomac Boat Club   21:53.3


Event # 3W  Women's Intermediate Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   61  Catherine Kemp       Potomac Boat Club   21:00.8
 2   60  Sophie Evans         Unaffiliated        21:14.2
 3   63  Amanda Lenhart       Thompson's BC       22:23.1
     62  Stephanie Doyal      Alexandria C.R.     Scratched

	 

4 Lightweight Single (M&W)


Event # 4M  Men's Lightweight Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   69  Jeff Anchukaitis     Potomac Boat Club   19:25.7
 2   68  Mike Hotra           Potomac Boat Club   21:07.9


Event # 4W  Women's Lightweight Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   79  Susana Walter        Rivana Rowing       21:18.9
 2   76  Bic Le               Wilmington RC       21:19.5
 3   75  Becky Hollins        Alexandria C.R.     21:46.1
 4   77  Laura Gerken         Annapolis RC        22:49.3
     78  Pam Ellett           Maritime RC         Scratched

	 

5 Men’s Club Eight


Event # 5M  Men's Club Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   84  Peterson             Palm Beach Rowing   15:16.8
 2   83  Potomac Boat Club                        15:19.0
 3   89  Georgetown University                    15:27.0
 4   87  Navy                                     15:43.5
 5   90  Barksdale            Capital Rowing Club 15:59.4
 6   85  Paraud               Water Street Rowing 16:14.8
 7   94  Alexandria BC                            16:29.4
 8   86  Jewett               DC Strokes RC       17:06.6
 9   88  Allister             Baltimore RC        17:29.5
10   92  Novice B             DC Strokes RC       19:50.9
11   91  Novice A             DC Strokes RC       21:27.6
     93  Prince William Rowing                    Scratched

	 

6 Masters Single (M&W)


Event # 6M  Men's Masters Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  100  Thomas Stork         Potomac Boat Club   19:42.2
 2   97  Paul Coffman         Rivanna Rowing      19:47.0
 3   99  Richard Wegryn       University Barge    20:21.3
 4  104  Seymore Clark Reynolds Bachelors Barge   20:30.5
 5   98  Richard Dietrich     Potomac Boat Club   20:40.3
 6  105  David G. Farlow      X-press Boat Club   20:47.1
 7  102  Eric Whipkey         Alexandria C.R.     21:10.3
 8  103  Andrew Hunter        Alexandria C.R.     22:46.9
 9  101  Chris Idler          Alexandria C.R.     22:47.7
10  106  John Harvey          Thompson's BC       23:36.1


Event # 6W  Women's Masters Single
    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  110  Bernadette Deely     Potomac Boat Club   21:10.8
 2  114  Nancy Packard        Potomac Boat Club   21:17.1
 3  116  Sue Padilla          Saugatuck RA        21:33.9
 4  112  Abbe Bartlett Lynch  Rivanna Rowing      22:24.4
 5  113  Jen Stork            Potomac Boat Club   22:31.2
 6  111  Kate Dowling         Potomac Boat Club   22:42.8
 7  115  Hilary Kerner        Rivanna Rowing      23:55.8
 8  117  Susan Seybolt        Unaffiliated        24:59.0

 

7 Senior Master Single (M&W)


Event # 7M  Men's Senior Masters Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  138  Michael Smith        Rivanna Rowing      18:07.3
 2  124  Rich Lewis           Potomac Boat Club   18:57.5
 3  122  Ad Bax               Potomac Boat Club   19:01.3
 4  139  John Hornblower      Saugatuck RA        19:05.2
 5  126  Terence Smith        Annapolis RC        19:34.4
 6  123  Art Santry           Unaffiliated        19:35.8
 7  131  Steve Schmitt        Potomac Boat Club   19:46.6
 8  125  John Sheridan        Alexandria C.R.     19:58.0
 9  130  Stephen Glover       Unaffiliated        20:07.1
10  127  Thomas Blake         Virginia Boat Club  20:13.3
11  133  Ed Ryan              Potomac Boat Club   20:23.7
12  142  Carl Seybolt         Unaffiliated        20:29.7
13  132  Michael Levitin      Potomac Boat Club   20:30.8
14  140  Kein Breckenmaker    Susquehanna RA      20:41.0
15  143  Ted Bristol          Potomac Boat Club   20:48.6
16  129  Robert Creath        Baltimore RC        20:52.0
17  134  Robert D'Italia      Charleston RC       21:00.9
18  141  Mike Tursi           Unaffiliated        21:54.9
19  128  Steve Platt          The Allison Project 22:28.2
20  137  Charles Smith        Juniper Boat Club   26:54.3
    135  Ed Moran             Fairmount RA        Scratched
    136  Harry Robinson       Hampton Roads RC    Scratched

	
Event # 7W  Women's Senior Masters Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  145  Gail Helfer          Potomac Boat Club   20:32.0
 2  146  Trina Santry         Unaffiliated        20:44.5
 3  147  Cynthia Cole         Potomac Boat Club   21:32.6
 4  149  Pam Raila            Saugatuck RA        22:11.2
 5  150  Heidi Bill           Blood St. Sculls    26:10.0
 6  148  Caryl Salters        Potomac Boat Club   27:10.5

 

8 Grand Master Single (M&W)


Event # 8M  Men's Grand Master Single<

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  157  Bob Spousta          Potomac Boat Club   19:06.7
 2  159  Chuck Selden         Potomac Boat Club   19:26.0
 3  173  Jaime Rubini         Alexandria CR       19:26.7
 4  171  Garrett Rasmussen    Potomac Boat Club   20:26.6
 5  168  Paul John Flory      Pettipaug RC        20:33.6
 6  160  Carl Anderson        Potomac Boat Club   20:40.7
 7  161  Neal Young           Potomac Boat Club   20:43.0
 8  169  Dmitri Ledkovsky     UNC Crew Club       21:13.2
 9  170  Harold Roberts       Wilmington Rowing   21:23.3
10  172  Sandy Killen         Norwalk Rowing Club 21:28.9
11  163  David Bowyer         Potomac Boat Club   22:13.2
12  162  Allen Anderson       Potomac Boat Club   22:34.8
13  165  Frank Frazier        Alexandria C.R.     22:37.8
14  167  James Henley         Capital Rowing Club 23:12.0
15  164  Terry Grindstaff     Alexandria C.R.     24:04.3
    158  Walter Cesewski      Baltimore RC        Scratched
    166  Tom Clark            Alexandria C.R.     Scratched
    174  Ken Avdroue          Potomac Boat Club   Scratched


Event # 8W  Women's Grand Master Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  177  Vicki Reynolds       Unaffiliated        21:29.1
 2  181  Anne Suder           Alexandria C.R.     22:01.5
 3  176  Elizabeth Webber     Potomac Boat Club   22:58.0
 4  182  Gail Edie            Thompson's BC       23:11.6
 5  180  Liz Turner           Saugatuck RA        24:15.9
    178  Patricia Latham      Potomac Boat Club   Scratched
    179  Madge Haven          Thompson's BC       Scratched

	

9 Open Double (M&W)


Event # 9M  Men's Open Double

   No entries in this event this year.


Event # 9W Women's Open Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  196  O. Huxley/K. Madigan  Potomac Boat Club   18:36.0
 2  194  Hammer/Kemp           Potomac BC          20:33.0
 3  195  A. Robinson/K. Taylor Hampton Roads RC    20:39.3

 

10 Veteran Single (M&W)


Event # 10M  Men's Veteran Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  210  Christopher Collins  Rivanna Rowing      20:19.4  19:03.4   69
 2  201  Townsend Swayze      Potomac Boat Club   20:35.4  19:55.4   65
 3  200  Peter Lord           Potomac Boat Club   22:01.1  20:15.7   72
 4  204  Cal Sutliff          Potomac Boat Club   21:29.7  20:58.2   64
 5  209  Lang Keith           Potomac Boat Club   21:43.6  21:03.6   65
 6  205  R. Randle Edwards    Unaffiliated        22:16.9  21:10.2   68
 7  202  David Challinor      Potomac Boat Club   24:53.5  21:15.4   82
 8  212  Bob Pearson          Unaffiliated        21:27.0  21:27.0   60
 9  206  John Lavery          Potomac Boat Club   23:41.1  22:05.7   71
10  213  Avram Gold           UNC Masters CC      22:25.4  22:17.9   61
11  207  Stuart Law           Potomac Boat Club   24:37.9  22:42.2   73
12  208  Malcom Churchill     Capital Rowing Club 24:30.7  23:59.2   64
13  211  Charles Verharen     Thompson's BC       26:58.6  26:58.6   60
    203  Ben Bennett          Rivanna Rowing      Scratched

Event #10W  Women's Veteran Single

   No entries in this event this year.

   

11 Open Eight (M&W)


Event #11M  Men's Open Eight

    BOW    NAME                  CLUB               TIME  
 1  223  GU A/Bergman         Georgetown Univ.    14:46.5
 2  228  Navy C               US Naval Academy    14:58.6
 3  224  Navy A               US Naval Academy    15:02.2
 4  225  GU B/Farnoly         Georgetown Univ.    15:07.1
 5  226  Navy B               US Naval Academy    15:15.9
 6  233  Grundnann            Water Street Rowing 15:16.1
 7  230  Navy D               US Naval Academy    15:30.1
 8  229  GU D/Booth           Georgetown Univ.    15:45.1
 9  231  GU E/Fenwick         Georgetown Univ.    15:47.2
10  227  GU C/MacLoughlin     Georgetown Univ.    16:00.0
11  235  GU Ltwt Alumni       Georgetown Alumni   16:27.6
    232  Navy E/Scratch       US Naval Academy    Scratched
    234  Hillman              Prince William RC   Scratched

	
Event #11W  Women's Open Eight

    BOW    NAME                   CLUB              TIME  
 1  244  GU A/Urado           Georgetown Univ.    17:08.5
 2  247  Bryant               Water Street Rowing 17:19.7
 3  245  George Washington University             17:25.6
 4  249  Gailey               Hoya Alumni         17:37.6
 5  246  GU B/Rome            Georgetown Univ.    17:38.7
 6  248  GU C/Huntley         Georgetown Univ.    17:41.2


12 Masters Four-with (M&W)

 
Event #12M  Men's Masters Four-With

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  259  Huntington           Palm Beach Rowing   17:45.4  17:29.7   42
 2  260  Ellington            Capital Rowing Club 18:33.6  18:17.9   42
 3  261  Simon                Water Street Rowing 19:54.0  19:04.1   51


Event #12W  Women's Masters Four-With

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  275  Bowie                Saugatuck RA        18:54.5  18:35.8   43
 2  270  Bryce                Annapolis RC        21:29.8  20:19.7   55
 3  272  Petrisko (Ltwt)      Potomac Boat Club   20:41.8  20:23.1   43
 4  269  Sullivan             Potomac Boat Club   21:29.1  20:29.5   53
 5  271  Kropp                Alexandria C.R.     21:19.7  20:29.8   51
 6  276  PBC/C                Potomac Boat Club   20:56.0  20:56.0   35
 7  274  Konya                Passaic River RA    21:11.3  21:07.8   37


13 Masters Double (M&W)


Event #13M  Men's Master Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  287  Bax/Gwadz            Potomac Boat Club   16:54.5  16:41.6   41
 2  288  Jones/Casey          Rivanna Rowing      18:29.5  17:02.2   58
    289  Daemon               Baltimore Rowing    Scratched

	
Event #13W  Women's Master Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  295  C. Cole/K. Dowling   Potomac Boat Club   18:42.2  18:23.5   43
 2  296  K. Pape/C. Coffman   Rivanna Rowing      19:17.0  18:58.3   43
 3  300  N. Packard/L. Stucke Potomac Boat Club   19:30.6  19:27.1   37
 4  299  B. Hollins/P. Wald   Alexandria C.R.     19:56.4  19:27.5   46
 5  302  L. Pomerance/C. Durfee Potomac Boat Club 21:57.6  19:50.6   64
 6  297  L. Weir/B. Bohn      Alexandria C.R.     21:16.6  20:35.7   49
 7  301  E. Becton/L. Hall    Potomac Boat Club   21:26.5  20:45.6   49
 8  303  M. Connelly/L. Douglas Maritime RC       21:34.4  21:01.7   47
 9  298  S. Gilbert/M. Berry  Alexandria C.R.     22:59.7  21:38.3   57

 

14 Women’s Club Eight


Event #14  Women's Club Eight

    BOW    NAME                 CLUB             ADJ TIME  PENALTY
 1  310  GU A/Silverman       Georgetown Univ.    17:41.0
 2  311  Smith                Alexandria C.R.     17:55.8
 3  318  Vokes                Capital Rowing Club 18:12.2
 4  307  Navy                                     18:12.9     30
 5  309  George Washington University             18:44.5
 6  315  GU B/Carrier         Georgetown Univ.    18:52.0
 7  316  Morgan               DC Strokes RC       19:11.2
 8  308  Baldini              Capital Rowing Club 19:34.4
 9  317  GU C/Jurado          Georgetown Univ.    19:49.0
10  312  Senegal              Water Street Rowing 20:44.5
11  313  Cox                  Baltimore RC        20:59.7
12  319  Novice               DC Strokes RC       21:27.8
13  314  Mabeus               Prince William RC   22:12.5


15 Masters Mixed Double


Event #15  Master Mixed Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  324  E. Webber/T. Swayze  Potomac Boat Club   20:23.3  18:43.5   60
 2  325  J. Cann/A. Suder     Alexandria C.R.     20:41.3  19:25.6   56
 3  326  B. Garside/T. Baxter Potomac Boat Club   21:31.3  21:06.0   45
 4  328  Millar/Millar        Viking Rowing Club  23:20.4  23:01.7   43
 5  327  J. Schindel/B. Callahan Alexandria C.R.  25:45.9  24:12.4   59


16 Men’s Four-with


Event #16  Men's Four-With

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  332  Navy A               US Naval Academy    16:24.3
 2  337  Navy B               US Naval Academy    16:49.1
 3  336  GU B                 Georgetown Univ.    16:49.5
 4  335  Peterson             Palm Beach Rowing   16:58.7
 5  333  GU A                 Georgetown Univ.    17:13.4
 6  334  Hartzell             Potomac Boat Club   17:15.1
 7  345  Navy D               US Naval Academy    17:15.7
 8  343  Rogers               Baltimore RC        17:20.1
 9  338  GU C                 Georgetown Univ.    17:38.3
10  340  GU D                 Georgetown Univ.    17:39.8
11  339  Navy C               US Naval Academy    18:26.6
12  346  Alexandria                               19:09.2
13  341  Moser                Capital Rowing Club 19:33.1
14  344  Novice               DC Strokes RC       22:07.5
    342  Hauck                DC Strokes RC       Scratched

	

17 Youth Eight (M&W)


Event #17M  Men's Youth Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  355  ODBC A/Lyons         Old Dominion BC     15:56.8
 2  354  Water St. A/Grundman Water Street Rowing 15:57.1
 3  358  Water St. C/Newell   Water Street Rowing 16:13.6
 4  360  Walsh                Georgetown Univ.    16:38.6
 5  359  ODBC C/Burgess       Old Dominion BC     16:58.7
 6  353  Bright               Annapolis Jrs Crew  17:02.7
 7  356  Water St. B/Paraud   Water Street Rowing 17:20.8
    357  ODBC B/Stimart       Old Dominion BC     Scratched

	
Event #17W  Women's Youth Eight

    BOW    NAME                 CLUB             ADJ TIME  PENALTY
 1  368  Water St. A/Bryant   Water Street Rowing 18:15.6
 2  373  ODBC B/Jones         Old Dominion BC     18:26.6
 3  372  Water St. B/Aldrich  Water Street Rowing 18:41.9
 4  367  Giordano             Saugatuck RA        19:23.3
 5  369  ODBC A/ Eddy         Old Dominion BC     19:29.6     30
 6  371  Greiner              Saugatuck RA        19:45.6
 7  374  Water St. C/Kyhos    Water Street Rowing 19:46.1
 8  370  Annapolis B/Astheimer Annapolis Jrs Crew 20:26.5
 9  366  Annapolis A/Seeger   Annapolis Jrs Crew  20:28.2


18 Open Quad (M&W)


Event #18M  Men's Quad

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE  PENALTY
 1  381  D' Alba              Potomac Composite   16:35.0  16:35.0
 2  380  Snapp                Passaic River RA    18:43.4  18:43.4
 3  379  Sheridan             Alexandria C.R.     18:48.1  18:54.7   45    30

 
Event #18W  Women's Quad

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  391  PBC                  Potomac Boat Club   17:37.3  17:37.3
 2  390  Conlon               Alexandria C.R.     19:25.5  19:25.5
 3  388  Wald                 Alexandria C.R.     21:01.6  20:15.5   51
 4  387  Torgerson            Alexandria C.R.     22:24.8  21:24.9   54
 5  389  Krivo                Maritime RC         22:02.3  21:45.0   43
 6  386  Jones                Alexandria C.R.     24:56.5  24:10.4   51


19 Women’s Four-with


Event #19  Women's Four-with
 
    BOW    NAME                 CLUB             ADJ TIME  PENALTY
 1  404  Donea                Saugatuck RA        18:45.8
 2  396  Dunham               Capital Rowing Club 18:54.1
 3  397  GW A                 George Washington U 19:20.5
 4  410  Navy Crew/C          US Naval Academy    19:26.7
 5  400  Navy Crew/A          US Naval Academy    20:04.3
 6  402  Navy Crew/B          US Naval Academy    20:27.9
 7  398  Gonyea               Alexandria C.R.     20:29.4
 8  407  Chellis              Baltimore RC        20:31.1     30
 9  411  Navy Crew/D          US Naval Academy    20:46.9
10  399  GU A/Huntley         Georgetown Univ.    20:47.4
11  413  Bergeron             Passaic River RA    21:01.1
12  406  Pianko               Capital Rowing Club 21:30.9
13  414  Annapolis                                21:31.3
14  403  GU B/Marrero         Georgetown Univ.    22:44.9
15  401  GW B                 George Washington U 23:01.4
16  408  Morgan               DC Strokes RC       23:31.9     30
17  405  Dow                  Trinity College     24:45.7
    409  GU C/Disciullo       Georgetown Univ.    Scratched
    412  Senegal              Water Street Rowing Scratched

	

20 Open Mixed Double


Event #20  Open Mixed Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  419  Gwadz/Walther        Potomac Boat Club   18:24.8
 2  420  L. Gerber/T. Smith   Annapolis RC        19:03.9
 3  421  Ellett/Ellett        Maritme             24:19.4

 

21 Masters Eight (M&W)


Event #21M  Men's Master Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  426  Jamieson             Occoquan Boat Club  15:54.3  15:24.1   47
 2  433  Hirsch               Vesper              16:17.6  15:54.2   45
 3  428  McClemmon            Potomac Boat Club   17:59.3  16:59.4   54
 4  429  Gallagher            Water Street Rowing 17:45.5  17:18.8   46
 5  431  DC Strokes A         DC Strokes          18:06.6  17:57.2   40
 6  427  O'Connell            Alexandria C.R.     19:37.5  18:47.0   52
 7  432  DC Strokes B         DC Strokes          18:59.2  18:59.2   35
 8  430  Warbritton           Prince William RC   19:46.2  19:16.0   47

 
Event #21W  Women's Master Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  439  Mikula               Annapolis RC        18:26.3  18:09.0   43
 2  440  Kamins               Saugatuck RA        19:10.5  18:24.4   51
 3  441  Hamilton             Alexandria C.R.     18:38.4  18:31.2   39
 4  436  McCloskey            Tiber Creek RC      19:39.8  19:09.6   47
 5  437  Rosati               Potomac Boat Club   20:16.1  20:04.2   41
 6  442  Warbritton           Prince William RC   20:40.2  20:10.0   47
 7  438  Leider               Alexandria C.R.     20:37.3  20:13.9   45


22 Youth Four-with (M&W)


Event #22M  Men's Youth Four-with

   No entries in this event this year.
   

Event #22W  Women's Youth Four-with

   No entries in this event this year.
   
   

23 Club Double/Pair(M&W)/Parent-Child Double)


Event #23M  Men's Club Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  457  M. Stack/S. Riordan  Water Street Rowing 20:06.2
 2  458  K. Dreyfuss/M. Weber Potomac Boat Club   20:34.0

 
Event #23P  Parent/Child Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  469  Moran/Moran          Fairmount RA        19:47.7
 2  471  Rasmussen/Rasmussen  Potomac BC          20:26.4
 3  470  Chiu/Chiu            Synergy RC          21:22.2

 
Event #23W  Women's Club Double
    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  465  J. Stork/H. Avery    Potomac Boat Club   20:47.0
 2  466  Ritchie/Willard      Virginia Boat Club  23:10.2
 3  464  C. Salters/K. Maxson Potomac Boat Club   26:50.8


Event #23Y  Men's Open Pair

   No entries in this event this year.
   

24 Mixed Eight


Event #24  Mixed Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  476  Kuswa                Potomac Boat Club   17:03.7
 2  480  Georgetown University                    17:22.1
 3  482  Alexandria C.R.                          17:38.2
 4  478  Mroczkowski          Capital Rowing Club 17:41.6
 5  481  Angle                Capital Rowing Club 19:24.0
 6  479  Cox                  Baltimore RC        21:01.0
    477  Water Street Rowing                      Scratched

	

25 Grand Challenge Octuple


Event #25  Grand Challenge Octuple

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  498  Sanders              Potomac Boat Club   16:12.5  16:12.5
 2  496  Stadel               Maritime RC         18:23.0  17:36.9   51
 3  497  Cole                 Potomac Boat Club   18:45.9  18:25.7   44


Click here to go back to the results page
.