Offical results from the 21st Scullers Head of the Potomac


Events

1 Youth/Novice Single (M&W)
2 Open Single (M&W)
3 Intermediate Single (M&W)
4 Lightweight Single (M&W)
5 Men’s Club Eight
6 Masters Single (M&W)
7 Senior Master Single (M&W)
8 Grand Master Single (M&W)
9 Open Double (M&W)
10 Veteran Single (M&W)
11 Open Eight (M&W)
12 Masters Four-with (M&W)
13 Masters Double (M&W)
14 Women’s Club Eight
15 Masters Mixed Double
16 Men’s Four-with
17 Youth Eight (M&W)
18 Open Quad (M&W)
19 Women’s Four-with
20 Open Mixed Double
21 Masters Eight (M&W)
22 Youth Four-with (M&W)
23 Club Double/Pair(M&W)/Parent-Child Double
24 Mixed Eight
25 Grand Challenge Octuple


Results

1 Youth/Novice Single


Event # 1A  Men's Youth Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1    2  Alex Krupp           Maritime Rowing     19:14.1
 2    1  Wesley Fredericks    Maritime Rowing     19:28.9
 3    3  Dan Rasmussen        Potomac Boat Club   23:34.3


Event # 1B  Women's Youth Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1   14  Pam Sweitzer         Maritime Rowing     20:50.2
 2   15  Tucker Ewing         Potomac Boat Club   20:54.2
 3   12  Eleni Gesch-Karamanlidis Alden OSA       23:04.9
 4   13  Cisne Edwards-Bleeker Unaffiliated       25:20.7

 
Event # 1C  Men's Novice Single

   No entries in this event this year.


Event # 1D  Women's Novice Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1   18  Jenifer chellis      Baltimore RC        25:15.3
     19  Anne Farber          Maritime Rowing     Scratched

	 

2 Open Single (M&W)

	 
Event # 2M  Men's Open Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   37  Patrick O'hea        Unafilliated        17:13.4
 2   24  Doug Sanders         Potomac Boat Club   17:21.4
 3   32  Marc Gwadz           Potomac Boat Club   17:48.2
 4   33  Andrew Blankertz     Potomac Boat Club   17:48.8
 5   25  Steve Peterson       George Washington U 17:58.6
 6   35  Clifford Cantrell    Penn AC             18:01.0
 7   36  Michael Smith        Lake Lanier         18:08.6
 8   27  Andrew Crabb         Baltimore RC        18:14.6
 9   30  Rick Trimble         Potomac Boat Club   18:21.6
10   29  Jared X. Goodwin     U. S. Navy          18:23.6
11   28  Scot Killen          Candlewood R.C.     18:45.1
     31  Michael Aller        Brookings R.C.      Scratched
     34  Sean Gorman          Potomac Boat Club   Scratched


Event # 2W  Women's Open Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   42  Hilary Gehman        Georgetown Univ.    18:28.8
 2   44  Linda Miller         Potomac Boat Club   18:37.3
 3   45  Anne Finke           Potomac Boat Club   19:04.5
 4   46  Kate Maloney         Potomac Boat Club   19:21.1
 5   43  Sam Byrd             George Washington U 19:51.3
 6   41  Melanie Borger       Occoquan Boat Club  20:43.3

 

3 Intermediate Single (M&W)


Event # 3M  Men's Intermediate Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   54  Karl Suder           Unaffiliated        18:11.0
 2   58  Steve Titus          Capital Rowing Club 18:35.4
 3   62  Duncan Morharat      Brown Bones         19:01.7
 4   53  Scott Pritchard      Bahama Training Ctr 19:02.9
 5   59  Peter Scheu          Unaffiliated        19:28.1
 6   55  John S. Wojticwicz   Wide Load BC        19:30.6
 7   56  Bryan McMahon        Baltimore Rowing Ct 19:59.6
 8   57  Michael Wurst        Occoquan Boat Club  20:57.0
     60  Emmanuel Caudron     Potomac Boat Club   Scratched

	 
Event # 3W  Women's Intermediate Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   65  Sophie Evans         Bahama Training Ctr 19:54.9
 2   69  Heather Barney       Potomac Boat Club   20:04.8
 3   67  Stephanie Doyal      Alexandria C.R.     20:31.0
 4   66  Beth Stevenson       Occoquan Boat Club  21:05.3
     68  Tina Vandersteel     Nereid Boat Club    Scratched

	 

4 Lightweight Single (M&W)

	 
Event # 4M  Men's Lightweight Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   77  Shawn Stephenson     Raleigh Rowing Ctr  17:39.1
 2   78  Victor Marwin        Unaffiliated        18:05.9
 3   76  Martin Hayes         Fairmount RA        18:36.7
     75  Nick Cinorich        Raleigh Rowing Ctr  Scratched

	 
Event # 4W  Women's Lightweight Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   91  Tina Vandersteel     Nereid              19:40.7
 2   84  Karen Lyons          Potomac Boat Club   19:48.0
 3   86  Denise Cenit         Passaic River RA    20:21.6
 4   88  Michele Ciarlo       Undine              20:25.1
 5   89  Anna Noble           Potomac Boat Club   20:43.8
 6   85  Christy Job          Vesper Boat Club    21:13.7
 7   87  Katherine Gonyea     Alexandria C.R.     22:13.7
     90  Clare Wallace        Washington Sculling Scratched

	 

5 Men’s Club Eight

	 
Event # 5M  Men's Club Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   97  PBC                                      14:13.7
 2   99  Occoquan Boat Club                       14:39.7
 3  103  Alexandria Community Rowing              15:07.9
 4   96  GW Alumni Assn       George Washington U 15:47.4
 5   98  GU Hoya Alummni      Georgetown Univ.    15:54.7
 6  102  USMMA Kings Point                        16:07.4
 7  101  DC Strokes                               16:20.3
 8  100  DC Strokes Novice    DC Strokes RC       19:19.1

 

6 Masters Single (M&W)

 
Event # 6M  Men's Masters Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  109  Michael Smith        Rivanna Rowing Club 17:14.8
 2  107  Steve Gantz          Potomac Boat Club   17:49.5
 3  108  Paul Coffman         Rivanna Rowing Club 18:07.9
 4  116  James Pew            Potomac Boat Club   18:09.3
 5  114  Kris Kobach          Kansas City R.C.    18:37.0
 6  115  Tim Afflerbach       Fairmount RA        19:02.7
 7  117  Richard Dietrich     Potomac Boat Club   19:02.8
 8  113  Richard Wegryn       University Barge    19:27.7
 9  118  Ray Boyd                                 19:36.5
10  112  Harry Robinson       Hampton Roads RC    20:15.1
    110  Matthew Stevenson    Unaffiliated        Scratched
    119  Don Johnson                              Scratched


Event # 6W  Women's Masters Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  125  Bernadette Deely     Potomac Boat Club   19:32.0
 2  124  Kate Dowling         Potomac Boat Club   19:59.1
 3  129  Abbe lynch           Hampton Roads RC    20:11.2
 4  127  Lisa Nihill          Potomac Boat Club   20:27.0
 5  126  Jennifer Stork       Potomac Boat Club   20:28.3
 6  128  Patricia Breed       Potomac Boat Club   20:34.1
 7  130  Lucia Wang           Alexandria C.R.     23:52.2
    123  Cathy Coffman        Rivanna Rowing Ctr  Scratched

	

7 Senior Master Single (M&W)

	
Event # 7M  Men's Senior Masters Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  137  Ad Bax               Potomac Boat Club   17:27.0
 2  138  Art Santry           Unaffiliated        17:47.1
 3  144  Rich Lewis           Potomac Boat Club   17:56.2
 4  140  Chuck Selden         Potomac Boat Club   18:06.9
 5  150  Marc Daemen          Baltimore RC        18:11.8
 6  141  Jaime Rubini         Alexandria C.R.     18:21.8
 7  139  Edward Geyh          Baltimore RC        18:29.1
 8  151  John Sheridan        Alexandria C.R.     18:37.8
 9  142  Terrance Smith       Annapolis RC        18:38.1
10  145  Thomas Blake         Virginia Boat Club  18:45.2
11  146  Steve Platt          Swan Creek RC       19:32.2
12  149  N. Holland           Bosporos Boat Club  19:36.2
13  148  Joel Sachs           Cambridge BC        19:37.5
14  147  Rob Creath           Baltimore RC        19:39.7
15  143  Stephen Glover       Unaffiliated        19:41.7


Event # 7W  Women's Senior Masters Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  160  Gail Helfer          Potomac Boat Club   19:10.0
 2  161  Trina Santry         Unaffiliated        19:17.4
 3  162  Gia DeAngelis        Rivanna Rowing Club 19:30.8
 4  168  Vicki Reynolds       Unaffiliated        19:49.4
 5  166  Cynthia Cole         Potomac Boat Club   20:30.9
 6  164  Claudia Seigel       University Barge    20:49.0
 7  163  Merrill Hilf         PGRC                22:01.0
 8  167  Caryl Salters        Potomac Boat Club   24:19.1
    165  Susan Farewell       Saugatuck RA        Scratched

	

8 Grand Master Single (M&W)


Event # 8M  Men's Grand Master Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  187  Bob Spousta          Potomac Boat Club   17:57.7
 2  175  Walter Cesewski      Baltimore RC        19:24.2
 3  174  Owen Lewis           Potomac Boat Club   19:26.9
 4  178  Carl Anderson        Potomac Boat Club   19:28.4
 5  179  Neal Young           Potomac Boat Club   19:32.6
 6  183  Garret Rasmussen     Potomac Boat Club   19:36.0
 7  176  Dimitrios Karamanlidis Alden OSA         19:50.5
 8  185  Oscar Mayer          Three Rivers RA     19:57.5
 9  177  Bob Pearson          Annapolis RC        20:17.0
10  182  Allen Anderson       Potomac Boat Club   20:51.2
11  180  Nolan Walters        Alexandria C.R.     22:41.0
    181  Tom Clark            Alexandria C.R.     Scratched
    184  Andrew Hall          Norfolk River RA    Scratched
    186  P. B. Markovic       Nereid Boat Club    Scratched


Event # 8W  Women's Grand Master Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  193  Elizabeth Webber     Potomac Boat Club   21:20.9
 2  196  Patricia Latham      Potomac Boat Club   22:02.5
 3  194  Madge Haven          Thompson's BC       23:31.0
    195  Peak Power Hogen     Saugatuck RA        Scratched

	

9 Open Double (M&W)

	
Event # 9M  Men's Open Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  207  McMarlin/Flemer      PBC/Penn AC         15:37.4
 2  202  Montie/Snyder        Rivanna Rowing Club 16:05.9
 3  204  Elberly/Higley       Potomac Boat Club   16:42.0
 4  203  Schoenenberger/Lynch Hampton Roads RC    17:25.9
 5  206  Weiss/Walters        GW Alumni           18:44.9


Event # 9W Women's Open Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  205  Borger/Rice          OBC                 17:49.2
 2  212  Ashton/Hollins       Alexandria C.R.     18:37.4
 3  211  Gerken/Baxter        Annapolis RC        19:39.0

 

10 Veteran Single (M&W)

 
Event # 10M  Men's Veteran Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  218  Stuyve Pell          University Barge    19:36.4  18:10.8   70
 2  219  Peter Lord           Potomac Boat Club   20:24.3  18:48.9   71
 3  217  Townsend Swayze      Potomac Boat Club   19:25.3  18:53.8   64
 4  223  David Challinor      Potomac Boat Club   22:42.8  19:17.0   81
 5  221  Ben Bennett          Rivanna Rowing Club 19:50.7  19:35.4   62
 6  220  Cal Sutliff          Potomac Boat Club   20:14.0  19:50.7   63
 7  222  R. Randle Edwards    New York AC         21:14.7  20:26.1   66
 8  225  John Lavery          Potomac Boat Club   21:54.8  20:29.2   70
 9  228  Stuart Law           Potomac Boat Club   22:20.4  20:35.0   72
10  227  Danial Odonoghue     Thompson's BC       21:05.1  20:49.8   62
11  224  Robert Gelardin      Marin RA            21:25.4  21:17.9   61
    216  Christopher Collins  Rivanna Rowing Club Scratched

	
Event #10W  Women's Veteran Single

   No entries in this event this year.

   

11 Open Eight (M&W)

	
Event #11A  Men's Open Eight

    BOW    NAME                  CLUB               TIME  
 1  239  Potomac Scullers     Potomac Boat Club   14:06.3
 2  241  Georgetown University A Georgetown Univ. 14:10.5
 3  245  Navy A                                   14:18.0
 4  246  Navy B                                   14:19.7
 5  247  Navy C                                   14:33.0
 6  240  Naval Acadaemy       US Naval Academy    14:43.8
 7  244  Thompsons                                14:49.9
 8  242  Georgetown University B Georgetown Univ. 15:15.9
 9  248  Navy D                                   15:16.2
10  243  Georgetown University C Georgetown Univ. 15:44.0


Event #11B  Men's Lightweight Eight

   BOW    NAME                   CLUB              TIME  
 1  253  Georgetown University B Georgetown Univ. 14:40.2
 2  252  Georgetown University A Georgetown Univ. 14:42.3
 3  254  Old Dominion Boat Club                   15:53.9

 
Event #11C  Women's Open Eight

    BOW    NAME                   CLUB              TIME  
 1  260  Potomac Boat Club A  Potomac Boat Club   15:43.6
 2  262  Naval Academy                            15:59.3
 3  265  Georgetown University                    16:26.6
 4  261  George Washington University             16:26.7
 5  266  GU Alumni A          Georgetown Univ.    16:42.7
 6  264  George Mason University                  16:43.6
 7  268  Thompsons                                16:52.4
 8  274  GU A                 Georgetown Univ.    16:59.4
 9  267  GU Alumni B          Georgetown Univ.    17:06.9
10  263  GW Alumni            George Washington U 17:28.6


Event #11D  Women's Lightweight Eight

    BOW    NAME                   CLUB              TIME  
 1  275  Alexandria Community Rowing              17:00.6

 

12 Masters Four-with (M&W)

 
Event #12M  Men's Masters Four-With

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  281  Palm Beach R A                           16:09.2  15:43.9   45
 2  286  Occuquan Boat Club                       16:54.4  15:49.6   54
 3  283  Capital RC A         Capital Rowing Club 17:26.9  16:58.0   46
 4  285  Thompsons                                18:11.1  17:34.4   48
 5  284  Capital RC B         Capital Rowing Club 20:42.2  20:13.3   46

 
Event #12W  Women's Masters Four-With

    BOW    NAME                    CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE  
 1  290  PBC B                   Potomac Boat Club   18:22.0  18:11.8   40
 2  297  Annapolis Rowing Club B Annapolis RC        18:33.4  18:23.2   40
 3  292  Alexandria Community Rowing                 18:55.0  18:47.2   39
 4  287  PBC A                   Potomac Boat Club   18:55.7  18:54.0   36
 5  291  PBC C                   Potomac Boat Club   19:40.2  18:54.9   50
 6  295  Annapolis Rowing Club A Annapolis RC        19:39.1  19:06.4   47
 7  298  Annapolis Rowing Club C Annapolis RC        20:13.6  19:08.8   54
 8  294  Farmington Valley RA                        19:40.5  19:24.8   42
 9  296  Tibur Creek                                 20:32.5  20:26.9   38
10  299  Thompsons                                   20:44.4  20:34.2   40
11  293  Capital RC C            Capital Rowing Club 21:27.4  21:21.8   38


13 Masters Double (M&W)


Event #13M  Men's Master Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  307  Bax/Gwadz            Potomac Boat Club   16:03.1  15:52.9   40
 2  311  Daemen/Frydman       Baltimore RC        16:18.4  16:08.2   40
 3  305  Thompson/Edmonds     Potomac Boat Club   18:09.2  16:16.2   62
 4  306  Cesewski/Selden      Baltimore/PBC       17:26.1  16:21.3   54
 5  313  Allan/Casey          Rivanna Rowing Club 18:38.3  16:38.4   63
 6  312  Windeknecht/Shalabi  New York AC         16:58.5  16:52.9   38
 7  308  Johansen/Magid       Potomac Boat Club   17:59.5  17:43.8   42
 8  315  Weaver/Breed         Potomac BC          18:19.1  18:08.9   40
 9  309  Silverberg/Afflerbach Fairmount RA       18:20.6  18:12.8   39
    310  Saitta/Applin        Alexandria C.R.     Scratched
    314  Thompsons                                Scratched

	
Event #13W  Women's Master Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  320  Cole/Dowling         Potomac Boat Club   18:28.6  18:12.9   42
 2  321  Robinson/Combes      Hampton Roads RC    20:51.3  20:41.1   40
 3  322  Gorman/Berry         Alexandria C.R.     22:53.2  21:06.9   61
 4  323  Torgerson/Schindel   Alexandria C.R.     23:16.3  21:49.0   58

 

14 Women’s Club Eight

 
Event #14  Women's Club Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  328  Naval Academy A      US Naval Academy    16:30.1
 2  330  Capital Rowing Club                      16:34.5
 3  337  Passaic River RA                         16:42.2
 4  331  Naval Academy B      US Naval Academy    16:49.3
 5  329  George Washington University             16:56.7
 6  335  GW Alumni Assn       George Washington U 16:57.1
 7  332  Georgetown University                    17:31.4
 8  334  Alexandria Community Rowing              18:04.6
 9  336  DC Strokes                               18:05.0
10  333  American University                      19:21.3


15 Masters Mixed Double


Event #15  Master Mixed Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  342  Webber/Swayze        Potomac Boat Club   18:29.1  16:55.6   59
 2  343  Suder/Cann           Alexandria C.R.     18:39.0  17:23.3   56
 3  344  Becton/Henry         PBC/Lake Natoma     18:17.3  17:52.0   45
    345  Wasieleski/Roberts   Potomac Boat Club   Scratched

	

16 Men’s Four-with


Event #16  Men's Four-With

    BOW    NAME                     CLUB               TIME
 1  348  Naval Academy                                15:21.3
 2  349  Georgetown University A  Georgetown Univ.    15:32.4
 3  352  PBC 1                    Potomac Boat Club   16:06.1
 4  496  USNA Ltw A                                   16:10.3
 5  356  Georgetown University D  Georgetown Univ.    16:16.0
 6  350  Georgetown University B  Georgetown Univ.    16:28.3
 7  357  Georgetown University E  Georgetown Univ.    16:28.5
 8  360  Baltimore Rowing Club                        16:31.8
 9  497  USNA Ltw B                                   16:44.9
 9  361  USMMA Kings Point A      USMMA Kings Point   16:44.9
11  362  USMMA Kings Point B      USMMA Kings Point   16:59.9
12  498  USNA Ltw C                                   17:02.3
13  351  Capital Rowing Club                          17:03.4
14  359  Annapolis Rowing Club                        17:35.7
15  358  Passaic River RA                             17:36.7
16  355  Georgetown University C  Georgetown Univ.    17:41.4
17  364  Baltimore RC A           Baltimore           17:44.8
18  499  Alexandria                                   18:23.9
19  363  USMMA Kings Point C      USMMA Kings Point   18:59.9
20  354  DC Strokes Novice        DC Strokes RC       23:33.9
    353  PBC 2                    Potomac Boat Club   Scratched

	

17 Youth Eight (M&W)

	
Event #17M  Men's Youth Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  369  Thompson C          Thompson BC        14:53.5
 2  366  Old Dominion BC                        15:00.9
 3  368  Thompson B          Thompson BC        15:40.5
 4  365  Christchurch RC                        16:40.5
 5  367  Thompson A          Thompson BC        16:46.8

 
Event #17W  Women's Youth Eight

    BOW    NAME                     CLUB             ADJ TIME   PENALTY
 1  372  Old Dominion BC B        Old Dominion BC     16:35.4      0
 2  371  Old Dominion BC A        Old Dominion BC     16:42.9      0
 3  375  Thompson A               Thompson BC         16:55.1      0
 4  373  Annapolis Rowing Club A  Annapolis RC        17:25.3      0
 5  376  Thompson B               Thompson BC         18:05.7      0
 6  374  Annapolis Rowing Club B  Annapolis RC        19:10.4      0
 7  377  Thompson C               Thompson BC         19:47.0     30

 

18 Open Quad (M&W)

 
Event #18M  Men's Quad

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  384  PBC                                      15:32.4  14:50.5   50
 2  380  Passaic River RA                         17:00.4  17:00.4
 3  385  Alexandria Community Rowing              19:20.3  18:29.8   52

 
Event #18W  Women's Quad

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  392  GW U. and Riff Raff  George Washington U 17:07.7  17:07.7
 2  402  PBC B                                    17:53.4  17:30.0   45
 3  398  PBC A                                    17:52.6  17:51.1   36
 4  400  Alexandria Community Rowing              18:31.0  18:04.3   46
    399  Maritime Rowing                          Scratched

	

19 Women’s Four-with

	
Event #19  Women's Four-with

    BOW    NAME                 CLUB             ADJ TIME   PENALTY
 1  404  Capital RC A         Capital Rowing Club 17:33.1      0
 2  408  George Washington University             18:00.4      0
 3  405  Alexandria Community Rowing              18:12.1      0
 4  414  Capital RC B         Capital Rowing Club 18:25.7      0
 5  409  Hampton Roads Rowing Club                18:35.6      0
 6  410  Georgetown University B Georgetown Univ. 18:42.9     30
 7  411  George Mason University                  18:50.4      0
 8  415  Annapolis Rowing Club                    18:55.2      0
 9  412  Baltimore Rowing Club                    19:36.2      0
10  407  Georgetown University A Georgetown Univ. 20:16.1     30
11  406  DC Strokes                               21:58.9      0
12  416  Thompsons                                22:27.6      0
    413  American University                      Scratched


20 Open Mixed Double

	
Event #20  Open Mixed Double

    BOW    NAME                 CLUB             ADJ TIME   PENALTY
 1  423  Walter/Gwadz         Potomac Boat Club   16:46.5      0
 2  424  Sheridan/Ashton      Alexandria C.R.     17:50.7      0
 3  419  Crabb/Chellis        Baltimore RC        18:02.4      0
 4  422  Sachs/Barget         Annapolis RC        18:07.6      0
 5  425  Vandersteel/Frydman  Nereid Boat Club    18:20.9     30
 6  420  Wurst/Stevenson      Occoquan Boat Club  19:07.6      0
 7  426  Kammeter/Salter      USMMA Kings Point   21:48.0      0
    421  Ramos/Lanzone        Washington Sculling Scratched


21 Masters Eight (M&W)


Event #21M  Men's Master Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE  PENALTY
 1  460  Vesper BC                                15:23.5  15:06.2   43     0
 2  433  Potomac Boat Club                        17:26.1  15:53.8   60     0
 3  429  DC Strokes                               16:05.7  15:58.5   39     0
 4  461  Prince William RC A                      16:49.7  16:26.3   45     0
 5  431  Tibur Creek RC                           17:01.8  16:56.7   38     0
 6  435  Alexandria Community Rowing              19:00.9  18:10.4   52     0
 7  428  GW Alumni Assn       George Washington U 18:44.8  19:00.3   42    30
 8  462  Prince William RC B                      19:25.5  19:05.3   44     0
    430  Palm BeachRA         Palm Beach RA       Scratched

	
Event #21W  Women's Master Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  437  Tiber Creek RC       Tiber Creek RC      17:55.1  17:31.7   45
 2  436  PBC                                      18:09.1  17:42.4   46
 3  438  Alexandria Community Rowing              20:32.7  20:09.3   45


22 Youth Four-with (M&W)


Event #22M  Men's Youth Four-With

    BOW    NAME                 CLUB             ADJ TIME   PENALTY
 1  445  Georgetown University                    16:33.8      0
 2  446  USMMA Kings Point A  USMMA Kings Point   17:43.4      0
 3  443  Christchurch RC B    Christchurch RC     18:00.0     30
 4  447  USMMA Kings Point B  USMMA Kings Point   18:17.1      0
 5  444  Annapolis Rowing Club                    18:36.1      0
 6  442  Christchurch RC A    Christchurch RC     20:35.9     30
    448  Thompsons                                Scratched

	
Event #22W  Women's Youth Four-With

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  453  USMMA Kings Point                        21:13.2
    451  Annapolis Rowing Club A Annapolis RC     Scratched
    452  Annapolis Rowing Club B Annapolis RC     Scratched

	

23 Club Double/Pair(M&W)/Parent-Child Double)


Event #23M  Men's Club Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  456  Osinski/Hartzell     Alexandria C.R.     16:38.7
 2  457  Allsopp/Daley        Annapolis RC        17:46.3
 3  458  Dreyfus/Fenwick      Potomac Boat Club   19:11.0

 
Event #23P  Parent/Child Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  468  Karl/Anne Suder      Alexandria C.R.     17:31.2
 2  472  Krupp/Krupp          Maritime            18:26.4
 3  473  Jon/Randal Edwards   NYAC                18:41.4
 4  469  Garret/Den Rasmussen Potomac Boat Club   20:16.7
 5  470  David/Taylor Chiu    Synergy RC          20:20.9
 6  474  Tucker/Dick Ewing    Potomac Boat Club   20:24.2
 7  471  John/Christopher Courtin West Side RC    20:56.4

 
Event #23W  Women's Club Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME
 1  464  Gehring/Ruckwardt    Baltimore RC        20:08.7
    463  Salters/Maxson       Potomac Boat Club   Scratched


Event #23Y  Men's Open Pair

   No entries in this event this year.


24 Mixed Eight


Event #24  Mixed Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME    
 1  475  Georgetown University                    15:44.4  
 2  476  GW University A      George Washington U 16:32.5  
 3  480  Annapolis Rowing Club                    16:34.2  
 4  481  Thompsons                                18:16.8  
 5  478  Capital Rowing Club                      18:31.4  
 6  479  DC Strokes                               21:07.1  
    477  GW University B      George Washington U Scratched
    480  Annapolis Rowing Club                    Scratched

	

25 Grand Challenge Octuple


Event #25  Grand Challenge Octuple
    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  494  Maritime Rowing                          15:56.2  15:18.4   49
 2  503  Potomac Boat Club                        16:04.5  15:30.6   48


Click here to go back to the results page
.