Official results from the 20th Scullers Head of the Potomac


Events

1 Youth Quad (M&W)
2 Open Single (M&W)
3 Intermediate Single (M&W)
4 Men’s Club/Master/Youth Eights (M&W)
5 Lightweight Single
6 Masters Single (M&W)
7 Senior Master Single (M&W)
8 Veteran Single (M&W)
9 Senior Veteran Single (M&W)
10 Youth/Novice Single (M&W)
11 Open Double (M&W)
12 Masters Four-with (M&W)
13 Open Eights (M&W)
14 Masters Double
15 Women’s Four-with
16 Open/Master Quads
17 Masters Mixed Double
18 Men’s Four-with
19 Women’s Club/Master/Youth Eights
20 Open Mixed Double
21 Youth Four-with (M&W)
22 Mixed Eight
23 Grand Challenge Octuple


Results

1 Youth Quad


Event # 1M  Men's Youth Quad

   No entries in this event this year.
   
Event # 1W  Women's Youth Quad

   No entries in this event this year.
   

2 Open Single (M&W)


Event # 2M  Men's Open Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1    2  Aquil Abdullah       Potomac Boat Club   16:16.1                      
 2    1  Doug Sanders         Potomac Boat Club   16:31.5                      
 3   12  Brett Wilkinson      Potomac Boat Club   16:40.9                      
 4   13  David Bacher         Potomac Boat Club   16:43.3                      
 5   15  Stephen Ploke        Potomac Boat Club   17:03.9                      
 6    3  Steve Peterson       George Washington U 17:05.1                      
 7    4  David Pattie         Potomac Boat Club   17:11.2                      
 8   11  Jeff Gilley          Thompson's BC       17:18.5                      
 9    6  Cale Smith           Potomac Boat Club   17:30.2                      
10    8  Michael Eberly       Potomac Boat Club   17:42.0                      
11    7  Emmanuel Cauderon    Potomac Boat Club   17:48.6                      
12   10  Michael Cobb         Undine Barge Club   17:51.4                      
13    5  Jon S. Edwards       Dynamo(Moscow)      19:33.1                      
     14  Sean Gorman          Potomac Boat Club   Did Not Finish

	 
Event # 2W  Women's Open Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   28  Olwen Huxley         Potomac Boat Club   18:30.6                      
 2   35  Anne Finke           Potomac Boat Club   18:31.2                      
 3   32  Carolyne Dilgard     Vesper Boat Club    19:14.5                      
 4   34  Ky Hunter            Potomac Boat Club   19:23.6                      
 5   38  Samantha Byrd        George Washington U 19:34.4                      
 6   31  Amanda Lenhart       Unaffiliated        20:15.5                      
 7   30  Jessica K. Reitz     ST John's College   20:54.2                      
     33  Suzi Walther         Rivanna Rowing Club Scratched
     36  Megan Callahan       Unaffiliated        Scratched

	 

3 Intermediate Single (M&W)

	 
Event # 3M  Men's Intermediate Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   45  Andrew Crabb         Baltimore RC        17:39.5                      
 2   48  Scott Pritchard      Bahama Boat Club    18:26.8                      
 3   44  Brian Morabito       Florida Rowing Ctr  18:30.0                      
 4   49  John Wojtkiewicz     Wide Load AC        19:00.6                      
 5   46  Bryan McMahon        Baltimore RC        19:26.8                      
 6   47  Eric Whipkey         Alexandria C.R.     20:15.8

 
Event # 3W  Women's Intermediate Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   57  Sophie Evans         Bahama Boat Club    19:43.2                      
 2   55  Michelle Ciarlo      Occoquan Boat Club  19:52.2                      
 3   56  Kimberly Kerr        Community Rowing    20:41.8
 

4 Men’s Club/Master/Youth Eights

 
Event # 4A  Men's Club Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   70  Naval Academy LTW B  US Naval Academy    14:05.6                      
 2   71  Naval Academy LTW C  US Naval Academy    14:13.4                      
 3   85  PBC LtWts            Ptotmac Boat Club   14:19.8                      
 4   69  Naval Academy LTW A  US Naval Academy    14:33.4                      
 5   66  Alexandria CR 'A'    Alexandria C.R.     14:35.8                      
 6   72  Naval Academy LTW D  US Naval Academy    14:37.0                      
 7   75  Naval Academy B      US Naval Academy    14:38.6                      
 8   73  United States Military Academy           14:43.6                      
 9   77  Georgetown Univ. 'A' Georgetown Univ.    14:45.1                      
10   74  Naval Academy A      US Naval Academy    14:45.3                      
11   86  Palm Beach                               14:49.6                      
12   76  Johns Hopkins University                 14:56.1                      
13   67  Capitol RC 'A'       Capital Rowing Club 15:01.7                      
14   79  Georgetown Univ. 'C' Georgetown Univ.    15:03.4                      
15   78  Georgetown Univ. 'B' Georgetown Univ.    15:11.8                      
16   84  Georgetown Ltwt Alumni                   15:43.0                      
17   80  Capitol RC 'B'       Capital Rowing Club 16:46.9                      
18   81  Alexandria C.R. 'B'  Alexandria C.R.     16:50.2                      
19   82  DC Strokes A         DC Strokes RC       17:00.0                      
20   83  DC Strokes B         DC Strokes RC       17:11.2                      
     68  Georgetown U. LTW D  Georgetown Univ.    Scratched
	 

Event # 4B  Men's Masters Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1   89  Thompson's BC                            15:43.7  15:09.8   48        
 2   87  Camsis                                   17:09.8  16:32.0   49        
 3   88  GWU Alummni          George Washington U 17:23.2  16:53.0   47
 

Event # 4C  Men's Youth Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1   95  TBC A                Thompson's BC       15:06.1                      
 2   94  Old Dominion BC                          15:25.4                      
 3   93  Christchurch School  Christchurch        15:44.1                      
 4   96  TBC B                Thompson's BC       16:15.2


5 Lightweight Single (M&W)

 
Event # 5M  Men's Lightweight Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  103  Sixto Portillo       Nereid Boat Club    17:30.2                      
 2  102  Barclay Howe         Potomac Boat Club   18:25.5                      
 3  100  Edward Zwilling      Nereid Boat Club    18:54.9                      
 4  105  Michael Horta        Potomac Boat club   19:23.0

 
Event # 5W  Women's Lightweight Single
    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  109  Karen Lyons          Potomac Boat Club   19:23.2                      
 2  112  Kristen Niemi        Thompson's BC       20:02.8                      
 3  111  Denise Cenit         Passaic River RA    20:16.0                      
 4  110  Nysa Williams        Potomac Boat Club   20:35.7                      
 5  113  Anna M. Noble        Unaffiliated        20:40.1
 

6 Masters Single (M&W)

 
Event # 6M  Men's Masters Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  121  Mike Smith           Rivanna Rowing Club 17:13.9                      
 2  120  Steve Gantz          Potomac Boat Club   17:29.1                      
 3  129  Jeff Schnelle        Rivanna Rowing Club 17:42.8                      
 4  122  Richard Lewis        Potomac Boat Club   17:49.8                      
 5  124  Paul Coffman         Rivanna Rowing Club 18:19.7                      
 6  123  Robert Stuckey       Potomac Boat Club   18:43.9                      
 7  126  Kevin Breckenmaker   Susquehanna RA      18:54.4                      
 8  132  Thomas Power         Halifax RA          18:57.1                      
 9  128  Richard Dietrich     Potomac Boat Club   19:00.1                      
10  131  Raymond Boyd         Undine              19:16.0                      
11  125  Tim Afflerbach       Fairmount RA        19:18.2                      
12  127  Richard Wegryn       University Barge    19:18.6                      
13  133  Bruce Herring        Coast Guard HQ RC   20:07.6                      
14  135  Andrew Johnston      Unaffiliated        20:28.4                      
    134  Doug Johnson         Potomac Boat Club   Scratched

	
Event # 6W  Women's Masters Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  141  Cathy Coffman        Rivanna Rowing Club 19:45.5                      
 2  138  Nancy Packard        Potomac Boat Club   19:47.7                      
 3  146  Kate Dowling         Potomac Boat Club   19:57.2                      
 4  145  Lynne Mountcastle    Alexandria C.R.     20:00.7                      
 5  142  Bernadette Deely     Potomac Boat Club   20:02.0                      
 6  140  Jennifer Stork       Potomac Boat Club   20:47.5                      
 7  143  Christine Power      Halifax RA          21:20.6

 

7 Senior Master Single (M&W)

 
Event # 7M  Men's Senior Masters Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME     PENALTY
 1  149  Bob Spousta          Potomac Boat Club   17:25.0      0               
 2  151  Ad Bax               Potomac Boat Club   17:32.5      0               
 3  164  Tony Kilbridge       Rivanna Rowing Club 18:02.3      0               
 4  158  Thornton Lothrop     Greater Columbus RA 18:02.5      0               
 5  160  NormanBelden         Unaffiliated        18:05.5      0               
 6  152  Art Santry           Unaffiliated        18:09.2      0               
 7  155  Chuck Selden         Potomac Boat Club   18:09.8      0               
 8  154  Mike Van Beuren      Annapolis RC        18:34.1      0               
 9  168  Andrew Hall          Saugatuck RA        18:39.7      0               
10  165  John Sheridan        Alexandria C.R.     18:46.5      0               
11  157  Steve Perry          Johns Hopkins U.    18:49.7      0               
12  171  Terence Smith        Unaffiliated        18:53.0      0               
13  159  Thomas Blake         Virginia Boat Club  19:02.9      0               
14  156  Steve Platt          Swan Creek RC       19:29.9      0               
15  170  Jim Coakley          Thompson's BC       20:48.7      0               
16  167  James MacAlister     Baltimore RC        20:54.9     30               
17  162  Keith Pitchford      Potomac Boat Club   21:49.3     30               
18  166  Douglas Shute        Thompson's BC       24:50.1      0               
    153  Marc Daemen          Baltimore RC        Scratched
    161  Stephen Glover       Unaffiliated        Scratched

	
Event # 7W  Women's Senior Masters Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME     PENALTY
 1  179  Gail Helfer          Potomac Boat Club   19:25.5      0               
 2  176  Trina Santry         Unaffiliated        19:29.1      0               
 3  181  Gia DeAngelis        Unaffiliated        19:55.4     30               
 4  180  Cynthia Cole         Potomac Boat Club   20:06.8      0               
 5  178  Caryl Salters        Potomac Boat Club   24:56.2      0


8 Veteran Single (M&W)

 
Event # 8M  Men's Veterans Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  193  Rob Slocum           Norwalk River RA    18:09.4  18:04.1   51        
 2  188  Owen Lewis           Potomac Boat Club   19:17.1  18:42.0   56        
 3  194  Walter Cesewski      Baltimore RC        19:29.8  18:48.0   57        
 4  189  Sandy Killen         Norwalk River RA    19:45.3  19:03.5   57        
 5  187  Carl Anderson        Potomac Boat Club   19:29.9  19:13.3   53        
 6  199  Dave Bowyer          Potomac Boat Club   19:50.2  19:21.5   55        
 7  198  Neal Young           Potomac Boat Club   19:43.4  19:26.8   53        
 8  191  Oscar Mayer          TRRA                20:10.5  19:35.4   56        
 9  196  Dick Ewing           Potomac Boat Club   20:11.3  20:11.3   50        
10  197  Allen Anderson       Potomac Boat Club   21:00.1  20:31.4   55        
11  195  John Sanstead        Susquehanna RC      21:43.4  21:43.4   50        
12  192  David Gantz          Potomac Boat Club   22:37.7  21:49.0   58


Event # 8W  Women's Veterans Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE  PENALTY
 1  208  Elizabeth Webber     Potomac Boat Club   21:27.9  21:05.4   54     0  
 2  213  Gail Edie            Thompson's BC       22:20.7  22:09.9   52     0  
 3  207  Patricia Latham      Potomac Boat Club   22:16.0  22:23.5   54    30  
 4  210  Diane Martinez       Potomac Boat Club   23:16.3  22:59.7   53     0  
 5  209  Madge Haven          Unaffiliated        23:42.4  23:19.9   54     0  
 6  212  Martha Joynt Kumar   Thompson's BC       26:27.9  25:32.1   59     0  
 7  211  Joan Schindel        Alexandria C.R.     27:23.4  26:34.7   58     0  
    214  Eve Green            Saugatuck RA        Scratched

9 Senior Veterans Single (M&W)


Event # 9M  Men's Senior Veteran Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  229  Christopher Collins  Rivanna Rowing Club 19:25.8  17:25.2   67        
 2  219  Stuyve Pell          University Barge    20:07.0  17:47.9   69        
 3  220  Townsend Swayze      Potomac Boat Club   19:42.3  18:15.9   63        
 4  222  Peter Lord           Potomac Boat Club   20:53.2  18:24.5   70        
 5  190  Cal Sutliff          Potomac Boat Club   20:46.9  19:28.5   62        
 6  228  Ben Bennett          Rivanna Rowing Club 20:41.7  19:31.1   61        
 7  225  Frederick Osborne    Unaffiliated        22:36.6  19:37.8   73        
 8  224  John Lavery          Potomac Boat Club   22:02.5  19:43.4   69        
 9  221  David Challinor      Potomac Boat Club   24:06.1  19:49.3   80        
10  223  R. Randle Edwards    New York AC         21:41.2  19:49.5   66        
11  227  Stuart Law           Potomac Boat Club   23:00.3  20:21.8   71        
12  230  Lang Keith           Potomac Boat Club   21:57.2  20:30.8   63        
13  226  Jack Terry           New York AC         25:02.9  22:34.2   70        
    231  Duncan Spencer       Capital Rowing Club Scratched
	

Event # 9  Women's Senior Veteran Single

   No entries in this event this year.
   
   

10 Youth/Novice Single (M&W)


Event # 10A  Men's Youth Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  247  Mike Clark           Potomac Boat Club   18:52.5                      
 2  246  Brian Kirk Adkins    T.C. Williams       20:00.0                      
 3  243  Cristofer Rubini     T.C. Williams/ACR   20:09.5                      
 4  244  Bryce Johnson        Alexandria C.R.     20:13.9                      
 5  245  Alex Figura          T.C. Williams       20:41.6

 
Event # 10C  Men's Novice Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  253  Eric Beste           Thompson's BC       20:26.1                      
 2  254  Clayton Wynne        Alexandria C.R.     20:44.1


Event # 10D  Women's Youth/Novice Single

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  263  Heather Singler      Florida RA          20:55.4                      
    262  Kate Sullivan        Potomac Boat Club   Scratched
    264  Rosemary Whidden     Saugatuck RA        Scratched


11 Open Double (M&W)

	
Event #11M  Men's Open Double

    BOW    NAME                  CLUB               TIME    PENALTY
 1  269  Montie/Snyder        Rivanna Rowing Club 16:45.8      0               
 2  271  Rowe/Forrestter      Mobjack BC          17:26.8     30               
 3  273  McGuerrin/Moody      Community Rowing    17:27.2      0               
 4  272  Wootton/Johnson      Potomac Boat Club   19:25.8      0               
 5  270  Ingrasham/Dreyfuss   Potomac Boat Club   19:39.0     30


Event #11W  Women's Open Double

    BOW    NAME                   CLUB             ADJ TIME  
 1  277  Hunter/Nobel         PBC/Unaffiliated    20:03.4


12 Masters Four-with (M&W)

 
Event #12M  Men's Masters Four-With

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  287  Palm Beach                               16:41.2  16:00.3   49        
 2  290  Occoquan Boat Club                       16:56.1  16:27.2   46        
 3  284  Annapolis Rowing Club                    17:12.8  17:02.6   40        
 4  285  DC Strokes RC                            17:48.3  17:48.3             
 5  286  DC Strokes RC Novice DC Strokes RC       20:35.3  20:33.6   36        
 6  288  Alexandria Community Rowing              24:17.1  24:17.1


Event #12W  Women's Masters Four-With
BOW NAME CLUB TIME ADJ TIME AGE PENALTY 1 291 PBC 18:42.5 19:12.5 35 30 2 292 Capitol Rowing Club 21:06.6 21:03.1 37 0

13 Open Eight (M&W)


Event #13M  Men's Open Eight
BOW NAME CLUB TIME 1 307 Krispy Kreme/HOT 13:35.3 2 301 Potomac Scullers Potomac Boat Club 13:39.0 3 298 Naval Academy 'A' US Naval Academy 13:58.6 4 299 Georgetown U. 'A' Georgetown Univ. 14:03.3 5 300 Georgetown U. 'B' Georgetown Univ. 14:09.3 6 304 Naval Academy 'B' US Naval Academy 14:20.3 7 302 Potomac Lightweights Potomac Boat Club 14:23.7 8 305 Naval Academy 'C' US Naval Academy 14:36.7 9 303 U.S. Military Academy 15:06.7 10 306 Georgetown U. 'C' Georgetown Univ. 15:07.4 Event #13W Women's Open Eight BOW NAME CLUB ADJ TIME 1 317 PBC 15:42.1 2 315 George Washington University 15:53.8 3 314 Naval Academy 15:56.5 4 320 Georgetown Univ. Alumni 16:37.2 5 316 Georgetown U. 'A' Georgetown Univ. 16:37.5 6 319 George Mason University 16:40.6 7 318 Georgetown U. 'B' Georgetown Univ. 17:12.2

14 Masters Double (M&W)


Event #14M  Men's Masters Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  333  Hall/Slocum          Saugatuck RA        16:48.1  16:02.8   50        
 2  325  Kilbridge/Smith      Rivanna Rowing Club 16:41.1  16:33.3   39        
 3  328  Thompson/Edmonds     Potomac Boat Club   18:21.3  16:35.0   61        
 4  326  Selden/Cesewski      PBC/Baltimore       17:46.8  16:47.2   53        
 5  330  Lothrop/Berthold     Greater Columbus RA 17:12.4  17:06.8   38        
 6  329  Edwards/Edwards      New York AC         18:38.7  17:57.8   49        
 7  332  Sheridan/Whipkey     Alexandria C.R.     18:10.4  18:08.7   36        
 8  331  Silverbers/Afflerbach Fairmount RA       18:32.4  18:28.9   37        
    327  Allen/Casey          Rivanna Rowing Club Did Not Finish

	
Event #14W  Women's Masters Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  339  Cole/Dowling         Potomac Boat Club   18:29.0  18:16.1   41        
 2  344  Merzbacher/Reynolds  Alexandria C.R.     18:45.5  18:16.6   46        
 3  340  Nihill/Breed         Potomac Boat Club   18:55.4  18:49.8   38        
 4  341  Becton/Flowers       PBC/CRA             20:01.2  19:48.3   41        
 5  343  Morgado/Webster      Alexandria C.R.     23:16.0  23:03.1   41        
 6  345  Salters/Maxson       Potomac Boat Club   24:10.6  23:54.9   42        
    338  Grubbins/Baxter      Annapolis RC        Scratched

	

15 Women’s Four-with


Event #15  Women's Four-With

    BOW    NAME                    CLUB               TIME  PENALTY   
 1  359  Potomac Boat Club                        17:41.8      0               
 2  356  Capitol R.C. 'A'     Capital Rowing Club 19:35.6      0               
 3  354  Johns Hopkins University                 19:42.1      0               
 4  353  Alexandria C.R. A    Alexandria C.R.     20:10.1      0               
 5  355  DC Strokes RC                            20:16.5      0               
 6  351  Passaic River RA                         20:22.5      0               
 7  352  George Mason University                  20:28.2     30               
 8  360  Alexandria C.R. B    Alexandria C.R.     23:31.9      0               
 9  357  Capitol R.C. 'B'     Capital Rowing Club 23:42.9      0               
    350  Thompson's BC                            Scratched
	
	

16 Open/Master Quads (M&W)


Event #16M  Men's Quad

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE	 PENALTY
 1  366  Alexandria Community Rowing              17:12.0  17:08.8   37     0  
 2  364  PBC                                      18:32.1  17:11.3   58     0  
 3  365  Passaic River RA                         17:10.6  17:40.6         30


Event #16W  Women's Quad

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  367  Baltimore RC                             18:45.4  18:45.4             
 2  368  Alexandria Community Rowing              24:21.9  23:40.0   50


17 Masters Mixed Double


Event #17  Masters Mixed Double

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  381  Webber/Swayze        Potomac Boat Club   18:48.8  17:15.3   59        
 2  383  Flowers/Selden       California RA/PBC   17:42.4  17:23.7   43        
 3  382  Packard/Packard      Potomac Boat Club   18:07.7  18:04.2   37        
 4  384  Fraser/Sliz          Alexandria C.R.     20:55.1  20:00.5   52

 

18 Men’s Four-with


Event #18  Men's Four-With

    BOW    NAME                   CLUB              TIME   
 1  389  Naval Academy HWT    US Naval Academy    15:39.0                      
 2  392  Georgetown Univ. 'C' Georgetown Univ.    16:11.0                      
 3  390  Georgetown Univ. 'A' Georgetown Univ.    16:16.5                      
 4  395  Naval Academy LWT A  US Naval Academy    16:16.8                      
 5  401  Georgetown Univ. 'D' Georgetown Univ.    16:20.8                      
 6  391  Georgetown Univ. 'B' Georgetown Univ.    16:30.0                      
 7  396  Naval Academy LWT B  US Naval Academy    16:34.4                      
 8  394  Christchurch RC                          16:39.9                      
 9  398  Passaic River RA                         16:41.0                      
10  393  Baltimore RC                             16:51.5                      
11  397  Naval Academy LWT C  US Naval Academy    17:07.2                      
12  402  Capitol Rowing Club                      17:43.6                      
13  403  Georgetown Univ. 'E' Georgetown Univ.    18:02.4                      
14  400  Johns Hopkins University                 18:03.9                      
15  404  Tiber Creek                              19:09.1                      
    399  Old Dominion University                  Scratched

	

19 Women’s Club/Master/Youth Eights

	
Event #19A  Women's Club Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  410  Naval Academy 'A'    US Naval Academy    16:34.6                      
 2  423  George Washingotn B  G.W. University     16:54.8                      
 3  420  Capitol RC 'A'       Capital Rowing Club 16:57.1                      
 4  417  Naval Academy 'B'    US Naval Academy    17:07.8                      
 5  411  Alexandria Community Rowing              17:14.8                      
 6  418  Naval Academy 'C'    US Naval Academy    17:23.5                      
 7  412  Georgetown Univ. 'A' Georgetown Univ.    17:28.6                      
 8  419  Johns Hopkins University                 17:41.2                      
 9  413  Georgetown Univ. 'B' Georgetown Univ.    17:42.2                      
10  415  Thompson's Boat Club                     17:52.9                      
11  422  George Washington A  G. W. University    18:10.8                      
12  416  Old Dominion University                  18:35.3                      
13  421  Capitol RC 'B'       Capital Rowing Club 19:19.5


Event #19B  Women's Masters Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   ADJ TIME  AGE
 1  429  Rivanna                                  16:30.7  16:21.3   40        
 2  426  PBC 'A'              Potomac Boat Club   16:52.9  16:41.0   41        
 3  433  Alexandria C.R. 'C'  Alexandria C.R.     17:42.5  17:28.0   42        
 4  427  PBC 'B'              Potomac Boat Club   18:41.8  18:04.0   49        
 5  428  PBC 'C'              Potomac Boat Club   18:40.7  18:14.0   46        
 6  431  Alexandria C.R. 'A'  Alexandria C.R.     18:37.0  18:16.8   44        
 7  430  Tiber Creek RC                           18:26.8  18:17.4   40


Event #19C  Women's Youth Eight
    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  440  Old Dominium U. 'B'  Old Dominion Univ.  16:39.1                      
 2  439  Old Dominium U. 'A'  Old Dominion Univ.  18:11.2                      
 3  441  Thompson's Boat Club                     18:47.4


20 Open Mixed Double


Event #20  Open Mixed Double

    BOW    NAME                    CLUB               TIME   
 1  448  Neises/Kuswa         Potomac Boat Club   17:29.2                      
 2  447  Crabb/Hedges         Baltimore RC        17:49.7                      
 3  450  Berry/Chatryas       Unaffiliated        18:04.6                      
 4  451  Hart/Hart            Occoquan Boat Club  18:13.7                      
 5  452  Power/Power          Halifax RA          18:41.5                      
 6  446  Hunter/Shumaker      PBC/Unaffiliated    18:43.5                      
 7  449  Johnson/Ondrush      Potomac Boat Club   20:51.7


21 Youth Four-with (M&W)


Event #21M  Men's Youth Four-With

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  456  Christchurch B       Christchurch        17:39.8                      
 2  455  Christchurch A       Christchurch        18:44.0

Event #21W  Women's Youth Four-with

   No entries in this event this year.


22 Mixed Eight

   
Event #22  Mixed Eight

    BOW    NAME                 CLUB               TIME   
 1  471  Naval Academy HWT    US Naval Academy    15:25.9                      
 2  466  Naval Academy LWT    US Naval Academy    15:30.8                      
 3  470  George Washington University Alumni      18:09.2                      
 4  469  Capitol Rowing Club                      18:31.4                      
 5  468  DC Strokes RC                            20:38.9


23 Grand Challenge Octuple

 
Event #23  Grand Challenge Octuple  

   No entries in this event this year.


Click here to go back to the results page
.