Official results from the 2013 Scullers Head of the Potomac


Events

1 Youth/Novice Single (M&W)
2 Open Single (M&W)
3 Lightweight Single (M&W)
4 Men's Youth Eight
5 Open Pair (M&W)
6 Masters Single (M&W)
7 Senior Master Single (M&W)
8 Grand Master Single (M&W)
9 Veteran Single (M&W)
10 Men's Club Eight
11 Masters Four-with (M&W)
12 Women's Club Eight
13 Open Double (M&W)
14 Women's Youth Eight
15 Men's Open Eight
16 Women's Four-with
17 Club Double (M&W)/Parent-Child Double
18 Open Quad (M&W)
19 Masters Eight (M&W)
20 Youth Four-with (M&W)
21 Men's Four-with
22 Women's Open Eight
23 Masters Double (M&W&Mixed)
24 Mixed Eight
25 Grand Challenge Octuple


Results

1 Youth/Novice Single (M&W)

Event # 1A  Men's Youth Single

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1      1  G. Steigler                          Potomac Boat Club                   12:03.1  19:07.3
2      6  B. Burke                             Loudoun Rowing Association          12:05.0  19:12.8
3      2  Z. Gill                              Freedom Rowers                      12:36.3  19:38.5
4      5  O. Coleman                           Beaver Creek Sculling               12:35.2  19:53.9
5      4  J. Abeel                             St. Albans                          13:13.5  20:57.5
6      8  T. Casey                             Washington Rowing School            13:58.2  22:11.5
7      3  N. Kottage                           Washington Rowing School            13:52.0  22:56.1


Event # 1B  Women's Youth Single

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     12  K. McClary                           Old Dominion Boat Club              13:06.5  20:48.5
2      9  K. Pickup                            Old Dominion Boat Club              13:10.8  20:49.2
3     14  S. Beougher                          Old Dominion Boat Club              13:26.5  21:07.6
4     15  A. Zele                              Old Dominion Boat Club              13:22.4  21:11.6
5     11  R. Gehring                           Old Dominion Boat Club              14:00.3  22:20.6
6     10  R. Zehrung                           Washington Rowing School            15:42.8  24:44.8


Event # 1C  Men's Novice Single

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     16  M. Dean                              Beaver Creek Sculling               12:58.5  20:24.9
2     17  E. Hudspeth                          Northern Virginia RC                14:15.9  22:52.5


Event # 1D  Women's Novice Single

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     18  E. Thacker                           Beaver Creek Sculling               14:31.8  23:05.3
2     13  T. Tsytsareva                        Washington Rowing School            14:47.1  24:05.1
3     19  M. Bureau                            Capital Rowing Club                 15:35.3  24:59.5


2 Open Single (M&W)

Event # 2M  Men's Open Single

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     22  S. Stitt                             Potomac Boat Club                   10:23.4  16:30.4
2     24  M. Miller                            Potomac Boat Club                   10:30.4  16:33.9
3     23  W. Cowles                            Potomac Boat Club                   10:25.9  16:37.2
4     27  C. Biddle                            Undine Barge Club                   10:42.6  17:05.1
5     25  J. Ledvina                           Potomac Boat Club                   10:43.5  17:08.0
6     26  J. Harper                            Potomac Boat Club                   10:48.1  17:11.1
7     30  N. Goode                             Potomac Boat Club                   10:44.0  17:11.6
8     29  P. Seymour                           Undine Barge Club                   10:58.3  17:26.6
9     28  P. Sheppard                          Potomac Boat Club                   12:19.0  19:40.8


Event # 2W  Women's Open Single

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     35  E. Lofgren                           Potomac Boat Club                   11:13.1  17:49.5
2     37  E. Stieve-Caldwell                   Potomac Boat Club                   11:39.6  18:34.3
3     49  M. McGovern                          Potomac Boat Club                   11:49.5  18:49.9
4     36  L. Criado                            Alexandria Community Rowing         12:36.4  20:08.4
5    369  Stephanie Patton                                                         13:11.1  21:05.9


3 Lightweight Single (M&W)

Event # 3M  Men's Lightweight Single

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     41  P. Schmidt                           Potomac Boat Club                   10:57.3  17:12.0
2     40  J. Gatti                             Potomac Boat Club                   10:57.5  17:18.6
3     44  D. Walton                            Fordham Prep Rowing                 11:29.7  18:13.7
4     45  J. Devlin                            Potomac Boat Club                   11:39.3  18:33.9
5     42  M. Stratmoen                         Capital Rowing Club                 12:50.5  19:59.8


Event # 3W  Women's Lightweight Single

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     47  D. Karz                              Potomac Boat Club                   11:40.0  18:29.1
2     51  E. Schmieg                           Potomac Boat Club                   12:05.1  19:04.0
3     46  H. Beckner                           Potomac Boat Club                   12:23.2  19:37.1
4     48  S. Hedges                            Capital Rowing Club                 12:32.5  19:49.2
5     50  G. Koloszyc                          Occoquan Boat Club                  12:54.6  20:17.6


4 Men's Youth Eight

Event # 4   Men's Youth Eight

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     56  TBC B                                TBC Racing                          09:20.2  14:42.3
2     57  TBC C                                TBC Racing                          09:19.9  14:45.9
3     63  Walter Johnson A                     Walter Johnson CC                   09:20.5  14:56.3
4     55  A. Hall                              Bishop O'Connell HS                 09:26.3  15:02.5
5     54  AJRA A                               Annapolis Junior RA                 09:34.0  15:12.3
6     58  N. Trouve                            St. John's College HS               09:38.5  15:15.9
7     59  ODBC A                               Old Dominion Boat Club              09:41.6  15:21.9
8     66  AJRA B                               Annapolis Junior RA                 09:44.3  15:30.3
9     62  FPR A                                Fordham Prep Rowing                 09:42.9  15:42.2
10    60  Churchill                            Churchill Crew                      09:55.5  15:51.9
11    53  TBC A                                TBC Racing                          10:06.1  16:04.4
12    64  T. May                               BCC Crew Boosters                   10:10.0  16:10.4
13    61  Woodrow Wilson                       Woodrow Wilson HS                   10:10.5  16:13.8
14    68  N. Z.                                BCC Crew Boosters                   10:16.6  16:17.9
15    69  ODBC B                               Old Dominion Boat Club              10:20.9  16:22.8
16    71  TBC D                                TBC Racing                          10:21.4  16:32.2
17    67  Walter Johnson B                     Walter Johnson CC                   10:59.8  17:32.0
18    65  FPR B                                Fordham Prep Rowing                 11:14.3  17:46.9
19    70  FPR C                                Fordham Prep Rowing                 11:11.2  17:49.0
20    73  AJRA C                               Annapolis Junior RA                 11:25.8  18:02.9


5 Open Pair (M&W)

Event # 5M  Men's Open Pair

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     76  G. Welch / J. Bialas                 University of MD Men's Crew         11:23.5  17:59.4
2     75  J. Fear / M. McCutchen               University of MD Men's Crew         12:05.7  18:49.4
3     77  R. Griffin / W. Kostoff              Potomac Boat Club                   12:14.4  19:20.4


Event # 5W  Women's Open Pair

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     78  N. Tham / A. Brake                   University of MD Men's Crew         13:34.4  21:37.8


6 Masters Single (M&W)

Event # 6M  Men's Master Single

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     82  P. Hoyle                             Occoquan Boat Club                  11:27.8  18:32.8
2     80  P. Conlin                            St. Mary's College Of MD CC         11:52.3  18:42.6
3     83  B. Boehm                             Alexandria Community Rowing         11:57.0  18:47.4
4     81  N. Johnson                           Alexandria Community Rowing         12:06.6  19:20.1


Event # 6W  Women's Master Single

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     87  S. Ashton                            Occoquan Boat Club                  12:46.7  20:26.8
2     84  C. Sanchez                           Capital Rowing Club                 12:53.8  20:37.2
3     38  K. Conlin                            St. Mary's College Of MD CC         13:14.4  21:08.8
4     86  T. Brandt                            Washington Rowing School            14:08.9  22:29.4


7 Senior Master Single (M&W)

Event # 7M  Men's Senior Master Single

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     90  E. Caudron                           Potomac Boat Club                   11:24.1  18:10.9
2     89  T. Hogue                             Alexandria Community Rowing         11:41.9  18:39.9
3     91  E. Nienaber                          Occoquan Boat Club                  11:58.4  19:06.9
4     92  A. Whelan                            Raleigh Rowing Center               12:55.1  20:35.7


Event # 7W  Women's Senior Master Single

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     93  L. Wetten                            Potomac Boat Club                   12:06.5  19:18.6
2     94  R. Hollins                           Capital Rowing Club                 12:26.9  19:46.5
3     95  C. Dinion                            Occoquan Boat Club                  12:35.9  20:05.9
4     96  J. McEnery                           Washington Rowing School            13:15.4  21:16.7


8 Grand Master Single (M&W)

Event # 8M  Men's Grand Master Single

#    BOW  NAME                              CLUB                              KEYBRDG  ADJTIME  PEN
1     97  S. Schmitt                        Potomac Boat Club                 11:11.3  17:52.0     
2    107  G. Love                           Potomac Boat Club                 11:19.7  18:03.4     
3    105  P. Bogden                         Potomac Boat Club                 11:23.1  18:06.8     
4     98  R. Lewis                          Potomac Boat Club                 11:19.3  18:07.2     
5     99  P. Pietra                         Potomac Boat Club                 11:30.0  18:25.7     
6    101  A. Bax                            Potomac Boat Club                 11:45.0  18:38.9     
7    112  J. Stock                          Potomac Boat Club                 11:49.9  18:45.9     
8    103  P. Folger                         Potomac Boat Club                 11:44.7  18:47.5     
9    106  M. Arnold                         Washington Rowing School          12:12.4  19:17.6     
10   104  P. McKenney                       Navy Masters Rowing Club          12:43.5  20:14.8     
11   100  B. Herring                        Susquehanna RA                    12:52.0  20:34.9     
12   370  David Bowyer                      PBC                               14:24.9  23:15.6   30
13   109  K. Arnold                         Mclean High School Crew Club      15:23.4  24:21.8     
14   108  M. Silveus                        Potomac Boat Club                 15:37.6  24:51.8     
15   110  J. Toellner                       Potomac Boat Club                 15:59.9  25:07.9     


Event # 8W  Women's Grand Master Single

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    114  C. Cole                              Washington Rowing School            12:38.8  20:12.9
2    115  T. Walters                           Washington Rowing School            12:47.8  20:19.8
3    116  T. Santry                            Ever Green Boat Club                12:42.9  20:22.0
4    117  B. Ryan                              Potomac Boat Club                   13:51.5  22:07.3
5    118  C. Salters                           Potomac Boat Club                   15:39.1  24:52.6


9 Veteran Single (M&W)

Event # 9M  Men's Veteran Single

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    120  B. Spousta                    Occoquan Boat Club           11:32.6  18:28.0  17:56.5   64
2    123  C. Sutliff                    Potomac Boat Club            13:04.4  20:44.1  18:16.3   76
3    122  N. Young                      Potomac Boat Club            12:24.4  19:43.3  18:54.6   66
4    121  C. Selden                     Potomac Boat Club            12:06.2  19:20.8  19:13.2   61
5    129  B. Bennett                    Rivanna Rowing Club          13:52.6  22:15.4  20:09.2   74
6    128  R. Hansen                     Capital Rowing Club          13:19.8  21:21.8  20:33.1   66
7    124  G. Rasmussen                  Potomac Boat Club            13:29.0  21:10.1  20:38.6   64
8    126  B. Beckner                    Potomac Boat Club            13:54.8  22:00.1  21:28.6   64
9    130  J. Lavery                     Potomac Boat Club            16:44.4  26:35.7  22:57.6   82


Event # 9W  Women's Veteran Single

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    132  D. Perrone                    Potomac Boat Club            14:07.3  22:34.1  21:45.4   66
2    133  A. Reid                       Alexandria Community Rowing  15:31.4  24:38.9  23:13.3   70


10 Men's Club Eight

Event #10   Men's Club Eight

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    139  Branchfield                          U. S. Naval Academy                 08:48.7  14:00.0
2    136  Georgetown A                         Georgetown University               08:58.1  14:11.7
3    135  Prevatt                              Potomac Boat Club                   08:56.5  14:12.7
4    140  Kelly                                University Barge Club               08:55.5  14:15.4
5    143  Smart                                U. S. Naval Academy                 09:05.4  14:29.4
6    137  Georgetown B                         Georgetown University               09:10.1  14:31.3
7    141  Georgetown C                         Georgetown University               09:24.7  14:51.5
8    138  FPR                                  Fordham Prep Rowing                 09:24.5  14:55.8
9    144  Georgetown D                         Georgetown University               09:42.8  15:33.2
10   146  Georgetown E                         Georgetown University               09:55.3  15:53.1
11   142  Tham                                 University of MD Men's Crew         10:28.3  16:32.8
12   145  O'Sullivan                           DC Strokes Rowing Club              11:02.6  17:38.7


11 Masters Four-with (M&W)

Event #11M  Men's Masters Four-with

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    148  Suarez-Quijano                Potomac Boat Club            10:01.1  16:00.9  15:39.0   44
2    154  Swain                         Annapolis Rowing Club        11:35.3  18:23.0  16:49.6   59
3    149  Coleman                       Prince William Rowing Club   11:13.7  17:52.1  16:52.5   53
4    159  Roberts                       Alexandria Community Rowing  11:41.6  18:41.3  16:55.0   61
5    156  Sorensen                      Prince William Rowing Club   11:06.4  17:55.9  17:01.3   52
6    158  Freedman                      DC Strokes Rowing Club       10:44.7  17:14.2  17:06.4   39
7    155  Walsh                         Alexandria Community Rowing  11:17.6  17:54.3  17:09.0   50
8    157  Tran                          Capital Rowing Club          11:13.5  17:47.8  17:47.8   32
9    151  Barkey                        DC Strokes Rowing Club       11:28.7  18:23.3  18:17.7   38
10   153  Rom                           Bishop O'Connell HS          12:03.3  19:09.4  18:28.5   49
11   150  Chozick                       Alexandria Community Rowing  11:54.1  18:56.0  18:40.3   42
12   152  Neumann                       Capital Rowing Club          12:09.9  19:34.3  19:34.3   31


Event #11W  Women's Masters Four-with

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    164  Boucher                       Rock Creek Rowing            11:40.4  18:46.2  17:56.4   51
2    179  Thompson                      Prince William Rowing Club   12:07.1  19:15.7  18:00.1   56
3    168  Tatum                         Prince William Rowing Club   12:05.5  19:16.6  18:22.0   52
4    165  Yatsuk                        Annapolis Rowing Club        12:01.0  19:05.6  18:32.9   47
5    178  Felker                        Potomac Boat Club            13:11.7  20:46.3  18:46.4   63
6    180  RCR                           Rock Creek Rowing            12:46.9  20:26.3  18:52.9   59
7    166  O'Connor                      Rock Creek Rowing            12:21.8  19:38.0  18:57.1   49
8    170  Mulholland                    Rock Creek Rowing            12:31.6  20:02.1  18:57.4   54
9    162  Pizzamiglio                   Potomac Boat Club            12:26.4  19:43.2  18:57.9   50
10   169  Henry                         Annapolis Rowing Club        13:02.1  20:36.0  19:31.3   54
11   163  Gordon                        Prince William Rowing Club   12:36.5  19:56.9  19:35.0   44
12   161  Neumann                       Capital Rowing Club          12:36.8  20:01.6  20:01.6   32


12 Women's Club Eight

Event #12   Women's Club Eight

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    182  TBC                                  TBC Racing                          10:49.3  17:15.3
2    183  Nielsen                              Capital Rowing Club                 10:58.0  17:20.4
3    186  Fitzgerald                           Georgetown University Alumni        10:53.1  17:27.1
4    189  Lewis                                St. Mary's College Of MD CC         11:14.1  17:49.8
5    187  Bremer                               Annapolis Rowing Club               11:17.4  17:56.7
6    184  Hogan                                St. Mary's College Of MD CC         12:01.5  18:55.6
7    185  MacTurk                              DC Strokes Rowing Club              12:19.6  19:24.6
8    188  Donnelly                             U of Maryland Women's Crew          12:13.5  19:30.6


13 Open Double (M&W)

Event #13M  Men's Open Double

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    191  S. Stitt / M. Miller                 Potomac Boat Club                   09:48.3  15:23.0
2    195  N. Goode / J. Harper                 Potomac Boat Club                   09:59.5  15:52.8
3    192  J. Ledvina / G. Ansolabehere         Potomac Boat Club                   09:59.0  15:54.6
4    193  G. Steigler / G. Toth                Potomac Boat Club                   11:07.0  17:32.4
5    371  Potomac Juniors                      Potomac Boat Club                   11:45.8  18:38.9
6    194  M. Zetkulic / L. Burneson            Potomac Boat Club                   11:44.0  18:40.2


Event #13W  Women's Open Double

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    196  D. Karz / M. McGovern                Potomac Boat Club                   10:57.3  17:26.5
2    199  Weeks/ Dampeer                       Potomac Boat Club                   11:12.0  17:55.3
3    197  H. Beckner / E. Schmieg              Potomac Boat Club                   11:17.7  17:59.6
4    198  L. Criado / K. Allen                 Alexandria Community Rowing         11:57.4  19:08.1
5    200  V. Tigwell / M. Grunseth             Potomac Boat Club                   14:27.5  23:04.4


14 Women's Youth Eight

Event #14   Women's Youth Eight

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    205  Procaccino                           Old Dominion Boat Club              10:01.6  16:01.5
2    206  TBC C                                TBC Racing                          10:15.3  16:12.7
3    203  AJRA A                               Annapolis Junior RA                 10:35.5  16:42.4
4    204  TBC B                                TBC Racing                          10:29.4  16:45.4
5    202  TBC A                                TBC Racing                          10:38.3  16:50.1
6    223  TBC F                                TBC Racing                          11:04.1  17:31.0
7    207  Jensen                               Old Dominion Boat Club              11:05.1  17:33.1
8    210  Walter Johnson A                     Walter Johnson CC                   11:20.2  17:59.5
8    219  Chamberlain                          Old Dominion Boat Club              11:28.6  17:59.5
9    218  K. Wilson                            BCC Crew Boosters                   11:18.5  18:02.2
10   212  Dick                                 BCC Crew Boosters                   11:17.8  18:03.6
11   222  Roda                                 Old Dominion Boat Club              11:26.4  18:07.2
12   208  TBC D                                TBC Racing                          11:29.4  18:12.4
13   216  Wilson A                             Woodrow Wilson HS                   11:43.7  18:27.7
14   215  Scully                               Bishop O'Connell HS                 11:56.9  19:03.7
15   213  McClive                              Churchill Crew                      12:03.4  19:07.7
16   220  Wilson B                             Woodrow Wilson HS                   12:08.6  19:12.1
17   211  Kirk                                 St. John's College HS               12:08.1  19:19.4
18   221  AJRA B                               Annapolis Junior RA                 12:10.1  19:30.5
19   209  TBC E                                TBC Racing                          12:23.6  19:33.9
20   224  Frymire                              Old Dominion Boat Club              12:20.3  19:37.5
21   214  Simon                                Institute Of Notre Dame             12:46.3  20:11.7
22   217  Walter Johnson B                     Walter Johnson CC                   12:42.0  20:18.7


15 Men's Open Eight

Event #15   Men's Open Eight

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    228  Bowman                               U. S. Naval Academy                 08:52.8  14:03.1
2    230  Karpf                                U. S. Naval Academy                 08:59.2  14:09.1
3    231  Karz                                 Potomac Boat Club                   09:00.0  14:12.4
4    232  Penichet                             U. S. Naval Academy                 09:07.4  14:26.8
5    234  Thomas                               U. S. Naval Academy                 09:20.3  14:39.5
6    235  Smart                                U. S. Naval Academy                 09:25.8  14:47.0
7    226  Prevatt                              Potomac Boat Club                   09:22.3  14:50.6
8    227  Georgetown A                         Georgetown University               09:24.6  14:51.0
9    229  Georgetown B                         Georgetown University               09:33.7  15:04.5


16 Women's Four-with

Event #16   Women's Four-with

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    239  Tien                                 Potomac Boat Club                   11:28.0  18:09.7
2    238  Georgetown                           Georgetown University               11:52.3  18:48.5
3    241  ACR                                  Alexandria Community Rowing         12:17.8  19:32.6
4    237  TBC                                  TBC Racing                          12:23.5  19:43.5
5    242  Hildebrant                           U of Maryland Women's Crew          12:33.1  19:52.5
6    240  Waiters                              Capital Rowing Club                 13:25.1  21:16.8


17 Club Double (M&W)/Parent-Child Double

Event #17M  Men's Club Double

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    245  T. O'Loughlin / D. Mulvey            Hampton Roads Rowing Club           11:03.1  17:35.2
2    247  C. Bright / M. Amtmann               Beaver Creek Sculling               11:54.8  19:14.3
3    244  C. Spradlin / J. Amtmann             Beaver Creek Sculling               12:31.5  19:46.5
4    246  W. Elliott / H. Shannon              Beaver Creek Sculling               15:01.7  23:39.3


Event #17W  Women's Club Double

#    BOW  NAME                              CLUB                              KEYBRDG  ADJTIME  PEN
1    248  S. Weeks / L. Wetten              Potomac Boat Club                 12:08.4  19:08.5     
2    257  C. Coffman / H. Kerner            Rivanna Rowing Club               12:10.6  19:17.7     
3    249  C. Dinion / R. Hollins            Occoquan Boat Club                12:13.6  19:23.2     
4    251  ODBC A                            Old Dominion Boat Club            12:35.8  19:56.4     
5    250  A. Gale / E. Heald                Beaver Creek Sculling             12:39.8  20:39.0   30
6    253  ODBC B                            Old Dominion Boat Club            13:08.5  21:00.1     
7    252  K. Jefferson / D. Thompson        Beaver Creek Sculling             13:12.0  21:04.6     
8    255  K. Seitz / L. Eisenberg           Beaver Creek Sculling             13:34.3  21:16.4     
9    254  ODBC C                            Old Dominion Boat Club            14:29.7  22:51.6     


Event #17P  Parent-Child Double

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    260  T. Dryer / D. Dryer                  Cincinnati Rowing Club              11:55.4  18:48.6
2    259  H. Hardman / I. Hardman              Potomac Boat Club                   12:11.9  19:22.2


18 Open Quad (M&W&Mixed)

Event #18M  Men's Open Quad

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    262  Gatti                         Potomac Boat Club            09:39.2  15:18.5  15:18.5   24
2    264  Grevatt                       Potomac Boat Club            11:09.0  17:29.7  17:29.7   16
3    263  Ishak                         Potomac Boat Club            11:22.3  17:38.1  17:38.1   15
4    265  Fisher                        Prince William Rowing Club   12:25.0  19:37.0  18:27.0   56


Event #18W  Women's Open Quad

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    266  Felisky-Shantar               Alexandria Community Rowing  13:49.8  21:58.9  21:58.9   33


Event #18X  Mixed Open Quad

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    267  Wimberley                     Potomac Boat Club            10:53.4  17:12.9  16:52.6   44


19 Masters Eight (M&W)

Event #19M  Men's Masters Eight

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    280  Somebody                      Potomac Boat Club            09:29.8  15:08.8  14:18.2   52
2    278  Nelson                        Occoquan International       10:02.0  16:06.5  14:51.2   57
3    269  Suarez-Quijano                Potomac Boat Club            09:26.5  15:00.9  14:51.4   40
4    271  Underhill                     Capital Rowing Club          09:49.8  15:37.8  15:28.3   40
5    281  McKay                         Capital Rowing Club          09:56.2  15:48.9  15:39.4   40
6    272  Freedman                      DC Strokes Rowing Club       10:26.0  16:33.8  16:10.4   45
7    276  Sawyers                       Virginia Boat Club           10:13.4  16:20.7  16:11.2   40
8    279  Walsh                         Alexandria Community Rowing  10:35.9  16:54.3  16:16.4   49
9    283  Barone                        King's Crown RA              11:10.5  17:46.5  16:20.0   59
10   273  Swain                         Annapolis Rowing Club        11:07.7  17:43.6  16:22.8   58
11   274  Felker                        Rock Creek Rowing            10:54.1  17:34.0  16:24.0   56
12   275  Sorensen                      Prince William Rowing Club   11:14.5  17:50.0  16:59.4   52
13   282  Schwarz                       Rock Creek Rowing            11:35.8  18:40.2  17:13.7   59


Event #19W  Women's Masters Eight

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    289  Abell                         Capital Rowing Club          10:50.3  17:13.8  17:08.7   38
2    284  Gordon                        Prince William Rowing Club   11:33.3  18:17.5  17:17.6   54
3    287  Felker                        Potomac Boat Club            11:42.4  18:36.5  17:36.6   54
4    288  Snyder                        Alexandria Community Rowing  11:18.9  18:02.5  17:48.0   42
5    286  Smith                         Annapolis Rowing Club        11:31.9  18:19.3  17:49.0   47
6    285  Boucher                       Rock Creek Rowing            11:43.1  18:33.2  17:51.3   50
7    292  O'Connor                      Rock Creek Rowing            12:29.5  19:58.1  18:48.1   56
8    295  Watts                         Alexandria Community Rowing  12:07.6  19:27.5  18:57.2   47
9    291  Walter                        Alexandria Community Rowing  13:05.2  20:37.6  20:03.6   48
10   293  Henry                         Annapolis Rowing Club        12:58.7  20:57.0  20:19.1   49
11   294  Neumann                       Capital Rowing Club          13:17.5  20:57.7  20:40.4   43
12   290  Mattoch                       WeCanRow DC                  14:18.6  22:55.5  21:40.2   57


20 Youth Four-with (M&W)

Event #20M  Men's Youth Four-with

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    302  Judge                                BCC Crew Boosters                   10:23.7  16:32.3
2    297  TBC A                                TBC Racing                          10:45.9  17:03.3
3    303  Rom                                  Bishop O'Connell HS                 10:58.2  17:20.6
4    298  AJRA A                               Annapolis Junior RA                 11:06.3  17:27.4
5    301  AJRA B                               Annapolis Junior RA                 11:27.2  18:00.5
6    300  Walter Johnson                       Walter Johnson CC                   11:14.8  18:00.9
7    304  Wilson A                             Woodrow Wilson HS                   12:01.6  19:01.8
8    305  Joyce                                St. John's College HS               12:07.1  19:04.6
9    299  TBC B                                TBC Racing                          12:51.1  20:17.9
10   307  Wilson B                             Woodrow Wilson HS                   12:51.8  20:28.4


Event #20W  Women's Youth Four-with

#    BOW  NAME                              CLUB                              KEYBRDG  ADJTIME  PEN
1    309  TBC A                             TBC Racing                        11:59.9  19:00.0     
2    319  AJRA B                            Annapolis Junior RA               12:09.5  19:18.6     
3    315  McConnell                         BCC Crew Boosters                 12:13.2  19:19.7     
4    311  TBC B                             TBC Racing                        12:25.1  19:41.8     
5    323  Scully                            Bishop O'Connell HS               12:31.8  19:58.8     
6    312  Parker                            Bishop O'Connell HS               12:36.7  20:03.5     
7    310  AJRA A                            Annapolis Junior RA               12:23.5  20:10.8   30
7    313  Walter Johnson A                  Walter Johnson CC                 12:47.3  20:10.8     
8    320  Heath                             BCC Crew Boosters                 13:08.1  20:57.8     
9    316  Wilson A                          Woodrow Wilson HS                 13:16.1  21:02.3     
10   322  Walter Johnson B                  Walter Johnson CC                 13:40.9  21:45.6     
11   318  Wilson B                          Woodrow Wilson HS                 13:51.5  21:49.7     
12   321  ODBC                              Old Dominion Boat Club            14:26.3  22:37.7     
13   314  Kosova                            Churchill Crew                    14:11.0  22:47.8     
14   317  Carter                            Institute Of Notre Dame                    24:43.3     
15   368  Wilson C                          Woodrow Wilson HS                 15:36.7  24:48.8     


21 Men's Four-with

Event #21   Men's Four-with

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    325  Karpf                                U. S. Naval Academy                 09:43.0  15:24.1
2    324  Georgetown                           Georgetown University               09:50.1  15:39.2
3    329  Penichet                             U. S. Naval Academy                 10:05.9  15:54.5
4    327  Bowman                               U. S. Naval Academy                 10:06.9  15:56.6
5    331  Thomas                               U. S. Naval Academy                 10:05.0  15:59.3
6    333  Hoyle                                Potomac Boat Club                   10:41.9  16:59.4
7    326  Brake                                University of MD Men's Crew         11:29.7  18:10.7
8    332  Deutsch                              University of MD Men's Crew         11:28.5  18:10.8
9    330  Freedman                             DC Strokes Rowing Club              11:31.3  18:23.9
10   328  Pinkus                               St. Mary's College Of MD CC         12:49.0  20:05.4


22 Women's Open Eight

Event #22   Women's Open Eight

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    337  Georgetown B                         Georgetown University               10:02.1  16:01.7
2    336  Dannehower                           George Washington Univ.             10:21.0  16:27.5
3    335  Georgetown A                         Georgetown University               10:36.1  16:50.0
4    340  Culberson                            George Washington Univ.             10:48.0  17:01.5
5    339  Weeks                                Potomac Boat Club                   10:48.2  17:09.6
6    338  Randle                               George Washington Univ.             10:50.1  17:09.9
7    341  Finnerty                             Georgetown University Alumni        11:35.9  18:18.3


23 Masters Double (M&W&Mixed)

Event #23M  Men's Masters Double

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    345  B. Dyott / W. Keating         Annapolis Rowing Club        12:07.5  19:21.0  17:14.0   64
2    343  C. Seybolt / T. Barron        University Barge Club        11:33.8  18:30.0  17:30.4   53
3    344  C. Selden / W. Cesewski       Potomac Boat Club            12:29.8  20:02.4  17:48.1   65


Event #23W  Women's Masters Double

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    347  S. Hedges / M. Nielsen        Capital Rowing Club          12:17.8  19:31.4  19:21.2   40
2    350  L. Clarke / M. James          Annapolis Rowing Club        12:44.4  20:31.9  19:42.1   51
3    348  J. McEnery / T. Walters       Washington Rowing School     12:43.7  20:19.7  19:43.0   48
4    349  C. Capps / E. Kelleher        Potomac Boat Club            13:21.1  21:26.8  19:59.5   58
5    346  S. Patton / D. Schroeder      Alexandria Community Rowing  12:49.5  20:49.3  20:49.3   31
6    351  J. Rone / K. Hughes           Potomac Boat Club            14:44.2  23:43.7  21:50.7   62


Event #23X  Masters Mixed Double

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    353  C. Collins / G. DeAngelis     Rivanna Rowing Club          12:12.1  19:40.4  17:10.9   67
2    352  C. Dinion / B. Spousta        Occoquan Boat Club           11:27.6  18:31.6  17:16.0   56
3    358  F. Theyer / C. Durfee         Potomac Boat Club            13:23.8  21:36.0  17:58.0   75
4    355  R. Reichart / A. Diggs        Capital Rowing Club          12:13.2  19:50.7  18:46.0   54
5    356  J. Casey / B. Tham            Annapolis Rowing Club        15:09.8  24:15.9  22:48.6   58
6    357  J. Loving / M. Fleming        Prince William Rowing Club   16:52.4  27:11.8  25:38.4   59


24 Mixed Eight


Event #24   Mixed Eight

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    360  Felker                        Potomac Boat Club            10:13.2  16:21.5  16:21.5     
2    367  Gordon                        Prince William Rowing Club   11:46.1  18:50.6  18:04.5   51
3    361  Golshani                      DC Strokes Rowing Club       11:41.0  18:34.7  18:34.7   34
4    365  Iribarren                     Capital Rowing Club          11:54.3  18:56.5  18:49.3   39
5    366  Chozick                       Alexandria Community Rowing  12:10.4  19:28.8  19:02.0   46
6    363  Neumann                       Capital Rowing Club          12:12.3  19:25.9  19:25.9   33
7    362  Parker                        Bishop O'Connell HS          12:25.6  19:34.4  19:31.2   37


25 Grand Challenge Octuple


Event #25   Grand Challenge Octuple

   No entries in this event this year.




Click here to go back to the results page.