Official results from the 34th Scullers’ Head of the Potomac


Events

1 Youth/Novice Single (M&W)
2 Open Single (M&W)
3 Lightweight Single (M&W)
4 Open Pair (M&W)
5 Masters Single (M&W)
6 Senior Master Single (M&W)
7 Grand Master Single (M&W)
8 Veteran & Senior Veteran Single (M&W)
9 Men’s Youth Eight
10 Men’s Club Eight
11 Masters Four-with (M&W)
12 Women’s Club Eight
13 Open Double (M&W)
14 Women’s Youth Eight
15 Men’s Open Eight
16 Women’s Four-with
17 Club Double (M&W)/Parent-Child Double
18 Quads (M,Master M,W,Master W&Mixed)
19 Masters Eight (M&W)
20 Youth Four-with (M&W)
21 Men’s Four-with
22 Women’s Open Eight
23 Masters Double (M&W&Mixed)
24 Mixed Eight
25 Grand Challenge Octuple


Results

1 Youth/Novice Single (M&W)


Event # 1A  Men's Youth Single                                                              

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    375  Eliott lshak                         Potomac Boat Club                   12:00.6  19:20.7
2      2  Christian Marrero                    Bishop O'Connell High School        13:09.5  20:48.4
3      1  Nipun Kottage                        Washington Rowing School            13:26.8  26:18.9


Event # 1B  Women's Youth Single                                                            

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    369  Brigid Saoirse Kennedy               Narragansett Boat Club              12:20.8  19:32.2
2      4  Carly Swanson                        Bishop O'Connell High School        13:23.9  21:16.7
3      5  Dana Griffith                        Washington Rowing School            18:23.6  28:47.1


Event # 1C  Men's Novice Single                                                             

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    376  Gabe Crittendon-Toth                 Potomac Boat Club                   11:54.3  19:07.9
2      7  Scott Gehring                        Alexandria Community Rowing         16:30.0  27:00.6


Event # 1D  Women's Novice Single                                                           

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1      9  Virginia Veiga Bryant                Potomac Boat Club                   13:44.9  21:48.9
2      8  Laura Battisti                       Occoquan Boat Club                  15:02.1  24:02.7


2 Open Single (M&W)


Event # 2M  Men's Open Single                                                               

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     10  Lenny Futterman                      Potomac Boat Club                   10:28.7  16:41.6
2     13  Justin Keen                          Penn A.C. Rowing Association        10:43.6  16:57.6
3     14  Greg Ansolabehere                    Potomac Boat Club                   10:43.7  17:03.9
4     11  Jameson Harper                       Potomac Boat Club                   10:36.1  17:07.7
5     12  Erick Winstead                       Penn A.C. Rowing Association        10:45.8  17:07.9
6     16  Sean Gorman                          Potomac Boat Club                   10:54.5  17:13.8
7     18  Jackson Reed                         Potomac Boat Club                   10:49.7  17:14.1
8     17  Trofym Anderson                      Potomac Boat Club                   11:05.5  17:35.1
9     20  Chris Buesser                        Potomac Boat Club                   11:00.6  17:35.2
10    15  John Gatti                           Potomac Boat Club                   11:06.2  17:35.7
11    21  Scott Stuard                         Unaffiliated                        11:06.0  17:39.4
12    19  John O'Brien                         Penn A.C. Rowing Association        11:23.4  18:03.1
13    23  Tolsun Waddle                        Sofa King Crossfit                  11:15.6  18:07.9
14    22  Peregrine Bell-Upp                   Baltimore Rowing Club               11:42.4  18:52.9


Event # 2W  Women's Open Single                                                             

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     27  Emily Schmieg                        Potomac Boat Club                   11:29.9  18:19.0
2     25  Erica Stieve-Caldwell                Potomac Boat Club                   11:46.1  18:40.3
3     29  Nikki Bourassa                       Potomac Boat Club                   11:42.5  18:42.1
4     28  Beth Paret                           Bishop O'Connell High School        12:45.4  20:16.5
5     26  Jane Turner                          Alexandria Community Rowing         12:59.7  21:25.0


3 Lightweight Single (M&W)


Event # 3M  Men's Lightweight Single                                                        

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     30  Jack Devlin                          Unaffiliated                        11:12.4  17:43.0


Event # 3W  Women's Lightweight Single                                                      

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     35  Stephanie Hedges                     Capital Rowing Club                 12:35.8  19:55.8
2     33  Emily DelSordo                       Potomac Boat Club                   12:43.5  19:59.9
3     39  Gabriella Koloszyc                   Occoquan Boat Club                  12:52.1  20:13.1
4     32  Lara Habel                           Occoquan Boat Club                  13:03.1  20:37.9
5     36  Hilary Wentz                         Potomac Boat Club                   13:19.1  21:10.7
6     34  Natalie Tham                         U of Maryland Men's Crew            14:15.8  22:22.3
7     38  Miranda Bureau                       Capital Rowing Club                 15:01.5  23:37.4


4 Open Pair (M&W)


Event # 4M  Men's Open Pair                                                                 

   No entries in this event this year.


Event # 4W  Women's Open Pair                                                               

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     44  TBC B                                TBC Racing                          11:51.7  18:34.4
2     42  TBC A                                TBC Racing                          12:02.1  19:06.5
3     43  Lena Wang                            Potomac Boat Club                   12:40.4  20:10.0
4     45  CUA C                                Catholic University                 14:36.6  23:32.4


5 Masters Single (M&W)


Event # 5M  Men's Master Single                                                             

#    BOW  NAME                              CLUB                              KEYBRDG  ADJTIME  PEN
1     52  Steve Neumann                     Capital Rowing Club               11:25.9  18:02.1     
2     46  Emmanuel Caudron                  Potomac Boat Club                 11:23.0  18:14.2     
3     47  Paul Conlin                       St. Mary's College of MD CC       11:28.0  18:20.4     
4     53  Jason Higley                      Potomac Boat Club                 11:54.1  18:42.0     
5     48  Robert Best                       Capital Rowing Club               11:59.2  19:05.6     
6     51  Rick Trimble                      Potomac Boat Club                 12:04.6  19:06.5     
7     49  Tolsun Waddle                     Sofa King Crossfit                12:00.2  19:17.1   30

49: Late to Start(30)


Event # 5W  Women's Master Single                                                           

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     55  Olwen Huxley                         Potomac Boat Club                   12:16.0  19:14.4
2     56  Lori Criado                          Alexandria Community Rowing         12:21.0  19:30.9
3     54  Samantha Wangsgard                   Alexandria Community Rowing         13:04.8  20:44.0


6 Senior Master Single (M&W)


Event # 6M  Men's Senior Master Single                                                      

#    BOW  NAME                              CLUB                              KEYBRDG  ADJTIME  PEN
1     57  Marc Gwadz                        Potomac Boat Club                 10:53.2  17:17.3     
2     58  William Newell                    Wilmington Rowing Center          10:51.3  17:53.5   30
3     62  Curt Browder                      Penn A.C. Rowing Association      11:32.1  18:16.1     
4     61  Chris Conroy                      Unaffiliated                      11:32.2  18:18.6     
5     59  Marcus Doesserich                 Potomac Boat Club                 11:37.0  18:20.5     
6     60  Steven McDougal                   Susquehanna RA                    12:15.0  19:41.8     

58: Late to Start(30)


Event # 6W  Women's Senior Master Single                                                    

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     63  Michelle Nielsen                     Capital Rowing Club                 13:11.2  20:47.5
2     64  Julie McEnery                        Washington Rowing School            13:37.6  21:55.0


7 Grand Master Single (M&W)


Event # 7M  Men's Grand Master Single                                                       

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     65  Steve Schmitt                        Potomac Boat Club                   11:08.1  17:39.6
2     67  Philip Bogden                        Potomac Boat Club                   11:15.2  17:52.9
3     68  Richard Lewis                        Potomac Boat Club                   11:22.8  18:07.8
4     75  Mark Brown                           Occoquan Boat Club                  11:51.2  18:44.2
5    373  Joe Paduda                           Potomac Boat Club                   11:54.1  18:54.7
6     72  Rush Fisher                          Wilmington Rowing Center            11:55.8  18:59.5
7     69  Mike Arnold                          Washington Rowing School            12:09.1  19:08.8
8     76  Joel Levinson                        Passaic River RA                    12:28.3  19:42.2
9     74  Bruce Herring                        Susquehanna RA                      12:43.3  20:15.4
10    70  Paul Thomas                          Unaffiliated                        13:11.5  20:48.2
11    71  Thomas Schreppler                    Chester River Rowing Club           13:12.1  20:58.2


Event # 7W  Women's Grand Master Single                                                     

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1     77  Cindy Cole                           Washington Rowing School            12:30.5  19:55.4
2     79  Carol Dinion                         Composite Affiliation               12:36.5  20:00.7
3     81  Emily Erbelding                      Baltimore Rowing Club               12:38.0  20:07.3
4     78  Terry Walters                        Washington Rowing School            12:35.0  20:13.8
5     80  Caryl Salters                        Potomac Boat Club                   16:03.3  25:24.9


8 Veteran & Senior Veteran Single (M&W)


Event # 8M  Men's Veteran Single                                                            

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1     82  Bob Spousta                   Occoquan Boat Club           11:39.5  18:31.0  17:51.0   65
2     85  Rob Slocum                    Unaffiliated                 11:57.8  18:51.3  18:11.3   65
3     83  Neal Young                    Potomac Boat Club            12:25.3  19:40.6  18:43.0   67
4     87  Ed Ryan                       Potomac Boat Club            12:09.4  19:11.8  19:04.2   61
5     91  Robert Edwards                Potomac Boat Club            14:19.0  22:49.5  19:35.7   80
6     84  Garret Rasmussen              Potomac Boat Club            12:56.3  20:19.9  19:39.9   65
7     90  Walter Cesewski               Baltimore Rowing Club        13:51.6  21:57.6  20:22.2   71
8     86  Tim Rhynalds                  Chester River Rowing Club    13:10.3  20:58.7  20:51.1   61
9     89  Bruce Beckner                 Potomac Boat Club            13:54.2  22:09.9  21:29.9   65
10    88  Louis Krupnick                Thompson Boat Center         14:25.6  22:51.5  22:36.2   62


Event # 8W  Women's Veteran Single                                                          

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1     94  Jean Hopkins                  Potomac Boat Club            13:26.6  21:19.0  21:19.0   60
2     92  Dana Perrone                  Potomac Boat Club            14:12.5  23:23.3  22:25.7   67
3     93  Jane Casey                    Annapolis Rowing Club        14:27.3  23:11.5  22:48.2   63


9 Men’s Youth Eight


Event # 9   Men's Youth Eight                                                               

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    113  TBC C                                TBC Racing                          08:38.3  14:08.1
2    106  Condor                               Fordham Prep Rowing                 08:54.7  14:15.7
3     96  TBC A                                TBC Racing                          09:37.4  15:11.0
4    111  Fordham A                            Fordham Prep Rowing                 09:35.6  15:17.2
5     98  Walter Johnson A                     Walter Johnson HS                   09:40.2  15:22.3
6    100  Fagan                                Annapolis Junior RA                 09:40.6  15:22.6
7    105  Wilson A                             Woodrow Wilson High School          09:44.6  15:24.3
8     99  Scully                               Bishop O'Connell High School        09:59.1  15:46.4
9    107  Heilbrunner                          Brighton Rowing Club                10:04.7  15:54.0
10   116  Fordham B                            Fordham Prep Rowing                 10:08.3  16:06.7
11   101  Johnson                              St. John's College HS               10:12.1  16:09.6
12   104  BCC A                                B-CC Crew Boosters, Inc.            10:14.7  16:15.4
13    97  TBC B                                TBC Racing                          10:21.7  16:18.5
14   109  BCC B                                B-CC Crew Boosters, Inc.            10:30.5  16:25.5
15   103  Churchill A                          Churchill Crew                      10:24.6  16:27.0
16   114  ODBC C                               Old Dominion Boat Club              10:26.0  16:31.9
17   108  ODBC B                               Old Dominion Boat Club              10:34.0  16:36.4
18   115  BCC C                                B-CC Crew Boosters, Inc.            11:00.1  17:15.4
19   110  Walter Johnson B                     Walter Johnson HS                   10:29.2  17:16.4
20   112  Wilson B                             Woodrow Wilson High School          11:26.2  18:17.2


10 Men’s Club Eight


Event #10   Men's Club Eight                                                                

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    119  Prevatt                              Potomac Boat Club                   08:45.9  13:57.9
2    131  Georgetown D                         Georgetown University               08:54.2  14:03.0
3    117  USNA A                               U.S. Naval Academy                  09:01.9  14:11.8
4    118  Georgetown A                         Georgetown University               09:07.8  14:31.6
5    126  Georgetown C                         Georgetown University               09:14.5  14:37.4
6    120  USNA B                               U.S. Naval Academy                  09:20.1  14:43.1
7    127  USNA C                               U.S. Naval Academy                  09:26.6  14:53.5
7    134  Georgetown E                         Georgetown University               09:27.9  14:53.5
8    130  USNA D                               U.S. Naval Academy                  09:33.8  15:03.6
9    121  Georgetown B                         Georgetown University               09:38.5  15:12.7
10   123  Rhodes                               SUNY Geneseo                        09:40.3  15:17.7
11   124  Sim                                  Unafilliated                        09:37.9  15:22.0
12   122  Maryland A                           U of Maryland Men's Crew            09:38.7  15:24.6
13   125  Susan McKay                          Capital Rowing Club                 09:52.9  15:41.1
14   132  Maryland B                           U of Maryland Men's Crew            10:13.9  16:16.3
15   135  Stratmoen                            D.C. Strokes Rowing Club            10:34.7  16:52.1
16   129  Maini                                Cantab DC Boat Club                 10:49.5  16:59.7
17   133  Poor                                 Capital Rowing Club                 10:54.3  17:14.4
18   128  Muller                               D.C. Strokes Rowing Club            11:27.7  18:04.7


11 Masters Four-with (M&W)


Event #11M  Men's Masters Four-with                                                         

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    145  Young                         Potomac Boat Club            10:01.9  15:57.1  14:52.4   54
2    136  Schumer                       Potomac Boat Club            09:47.8  15:32.8  15:17.1   42
3    139  McKay                         Capital Rowing Club          10:20.1  16:18.6  15:59.9   43
4    137  Stovall                       Prince William Rowing Club   11:00.9  17:28.5  16:07.1   57
5    146  Roberts                       Alexandria Community Rowing  11:39.4  18:33.7  16:47.4   61
6    138  Snyder                        Alexandria Community Rowing  11:10.6  17:43.4  16:53.6   51
7    148  Brady                         Capital Rowing Club          10:54.8  17:15.8  17:08.0   39
8    140  Freedman                      D.C. Strokes Rowing Club     10:58.7  17:32.8  17:22.6   40
9    147  Gellatly                      Rock Creek Rowing            11:39.8  18:41.3  17:25.7   56
10   144  Koch                          Capital Rowing Club          11:41.0  18:25.0  17:59.7   45
11   141  Felker                        Rock Creek Rowing            12:06.7  19:27.8  18:17.7   55
12   143  Saladino                      Genesee Rowing Club, Inc.    12:57.3  20:47.9  18:26.1   66
13   142  Bishop O'Connell A            Bishop O'Connell High School 13:19.6  21:01.9  20:02.3   53


Event #11W  Women's Masters Four-with                                                       

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    150  Medlock                       Prince William Rowing Club   11:46.4  18:35.4  17:45.6   51
2    156  Tannery                       Genesee Rowing Club, Inc.    11:18.4  18:09.6  17:56.7   41
3    157  Hoff                          Alexandria Community Rowing  11:21.3  18:07.5  17:57.3   40
4    149  Boucher                       Rock Creek Rowing            11:57.8  19:01.3  18:06.7   52
5    158  Chin                          Baltimore Rowing Club        12:01.9  18:58.1  18:12.8   50
6    155  Snyder                        Alexandria Community Rowing  11:39.2  18:23.2  18:23.2   35
7    160  Chu                           Rock Creek Rowing            12:14.3  19:39.1  18:29.0   55
8    152  PBC                           Potomac Boat Club            12:04.9  19:13.0  18:32.1   49
9    153  Malhani                       Rock Creek Rowing            12:04.3  19:16.8  18:35.9   49
10   159  Buffkin                       WeCanRow DC                  12:42.3  20:19.8  18:52.5   58
11   154  Flash                         Capital Rowing Club          12:40.9  20:04.9  19:59.3   38
12   161  MacKenzie                     Capital Rowing Club          13:56.6  21:58.9  20:31.6   58
13   151  Hill                          Annapolis Rowing Club        13:19.9  21:17.3  20:40.6   48


12 Women’s Club Eight


Event #12   Women's Club Eight                                                              

#    BOW  NAME                              CLUB                              KEYBRDG  ADJTIME  PEN
1    168  Jenkins                           Capital Rowing Club               10:43.4  17:02.2     
2    164  Medeiros                          Georgetown University Alumni      10:50.4  17:11.6     
3    163  Abell                             Capital Rowing Club               10:49.7  17:13.9     
4    166  Palmer                            SUNY Geneseo                      11:23.6  17:59.3     
5    167  Stratmoen                         D.C. Strokes Rowing Club          11:24.2  18:01.9     
6    170  Snyder                            Alexandria Community Rowing       11:39.8  18:30.8     
7    169  Newman                            Prince William Rowing Club        12:09.6  19:23.6     
8    171  Brady                             Capital Rowing Club               12:24.7  20:18.1   30

171: Late to Start(30)


13 Open Double (M&W)


Event #13M  Men's Open Double                                                               

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    172  Harper                               Potomac Boat Club                   09:56.8  15:48.2
2     40  Bahere/Reed                          Potomac Boat Club                   10:02.5  15:56.8
3    173  Reich                                Penn A.C. Rowing Association        10:07.5  16:06.1
4    176  Butt                                 Occoquan Boat Club                  10:11.9  16:23.3
5    241  Buesser/O'Brien                      Potomac BC/Penn AC                  10:31.2  16:45.6
6    177  O'Loughlin                           Hampton Roads Rowing Club           10:35.9  16:46.5
7    379  Steigler/Crittendon-Toth             Potomac Boat Club                   10:54.1  17:28.1
8    175  CUA                                  Catholic University                 11:04.6  17:28.7
9    174  Whatley/Eigier-Harding               Potomac Boat Club                   11:03.6  17:46.2
10   178  Giroux/Quillin                       Potomac Boat Club                   11:35.2  18:29.7
11   378  Agim/McFarlane                       Potomac Boat Club                   12:42.3  20:16.9


Event #13W  Women's Open Double                                                             

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    182  Schmieg/Bourassa                     Potomac Boat Club                   10:58.1  17:20.0
2    179  Stieve                               Potomac Boat Club                   11:09.8  17:41.2
3    180  Mosier                               Penn A.C. Rowing Association        11:41.7  18:40.0
4    183  Criado                               Alexandria Community Rowing         12:08.8  19:15.7
5    181  Wilde                                Alexandria Community Rowing         12:21.3  19:32.0


14 Women’s Youth Eight


Event #14   Women's Youth Eight                                                             

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    184  Teferra                              Old Dominion Boat Club              10:13.8  16:12.8
2    188  TBC C                                TBC Racing                          10:32.3  16:42.5
3    187  TBC B                                TBC Racing                          10:33.2  16:47.6
4    191  BCC A                                B-CC Crew Boosters, Inc.            10:44.4  17:00.8
5    195  Brideau                              Bishop O'Connell High School        10:49.5  17:09.4
6    190  St. John                             Old Dominion Boat Club              10:56.8  17:20.9
7    186  McNally                              Annapolis Junior RA                 10:49.9  17:23.8
8    185  TBC A                                TBC Racing                          11:08.1  17:31.6
9    192  Wilson A                             Woodrow Wilson High School          11:07.4  17:38.4
10   196  Castelein                            Brighton Rowing Club                11:04.2  17:39.3
11   203  TBC D                                TBC Racing                          11:15.3  17:46.5
12   197  Roda                                 Old Dominion Boat Club              11:09.7  17:58.6
13   201  Gleeson                              Old Dominion Boat Club              11:22.3  18:07.2
14   204  Cardwell                             Old Dominion Boat Club              11:33.0  18:23.7
15   198  Swanson                              Bishop O'Connell High School        11:49.2  18:40.8
16   199  Wilson B                             Woodrow Wilson High School          11:48.9  18:42.2
17   205  TBC E                                TBC Racing                          11:44.1  18:43.9
18   206  Hernandez                            Old Dominion Boat Club              11:30.3  18:49.9
19   200  BCC B                                B-CC Crew Boosters, Inc.            11:57.4  19:01.2
20   189  Walter Johnson A                     Walter Johnson HS                   11:56.7  19:02.9
21   194  Cohen                                St. John's College HS               12:59.9  20:24.2
22   193  Churchill A                          Churchill Crew                      13:08.0  21:10.5
23   165  CUA                                  Catholic University                 13:47.9  22:02.2
24   202  Wilson C                             Woodrow Wilson High School          14:14.6  22:41.3


15 Men’s Open Eight


Event #15   Men's Open Eight                                                                

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    208  USNA B                               U.S. Naval Academy                  08:51.6  13:56.7
2    207  USNA A                               U.S. Naval Academy                  08:57.5  14:07.6
3    210  USNA C                               U.S. Naval Academy                  09:03.3  14:18.4
4    212  USNA E                               U.S. Naval Academy                  09:08.8  14:25.9
5    209  Young                                Potomac Boat Club                   09:06.8  14:27.2
6    211  USNA D                               U.S. Naval Academy                  09:09.0  14:28.0
7    214  USNA G                               U.S. Naval Academy                  09:24.1  14:50.3
8    213  USNA F                               U.S. Naval Academy                  09:23.8  14:51.6


16 Women’s Four-with


Event #16   Women's Four-with                                                               

#    BOW  NAME                              CLUB                              KEYBRDG  ADJTIME  PEN
1    224  TBC A                             TBC Racing                        10:59.3  17:24.5     
2    217  Georgetown B                      Georgetown University             11:15.4  18:00.7     
3    223  Zelazny                           George Washington University      11:16.9  18:04.9     
4    222  Georgetown C                      Georgetown University             11:23.3  18:08.4     
5    372  Elliot                            Wilmington Rowing Center          11:18.5  18:16.0     
6    370  Malhani                           Saint Joseph's University         11:27.4  18:20.5     
7    218  Cetnar                            George Washington University      11:42.5  18:45.0     
8    215  Georgetown A                      Georgetown University             11:32.7  18:49.3   30
9    371  Storr                             Saint Joseph's University         11:52.1  18:56.7     
10   216  Nichols                           George Washington University      11:51.8  19:00.2     
11   233  Schwartz Rachel                   George Washington University      12:13.2  19:17.3     
12   236  TBC B                             TBC Racing                        11:59.0  19:20.4     
13   227  Newman                            Prince William Rowing Club        12:18.5  19:45.5     
14   235  Stratmoen                         D.C. Strokes Rowing Club          12:43.1  20:09.7     
15   220  CUA                               Catholic University               12:32.6  20:19.4     
16   228  Poor                              Capital Rowing Club               12:59.2  20:31.7     
17   326  American                          American University Crew          13:11.3  21:23.3     
18   219  Maryland A                        U of Maryland Women's Crew        13:34.7  22:04.1     
19   226  Murphy                            SUNY Geneseo                      13:29.8  22:09.7     
20   221  Bradtke                           U of Maryland/UMBC Crew           14:03.4  22:13.5     

215: Buoy-2(30)


17 Club Double (M&W)/Parent-Child Double


Event #17M  Men's Club Double                                                               

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    240  Caruso                               Capital Rowing Club                 12:20.6  19:40.1


Event #17W  Women's Club Double                                                             

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    242  Solms                                Alexandria Community Rowing         12:35.6  20:21.2


Event #17P  Parent-Child Double                                                             

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    243  Downing                              West Side Rowing Club               11:50.5  18:58.9


18 Quads (M,W,Master M,Master W,&Mixed)


Event #18A  Men's Open Quad                                                                 

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    244  Harper/Ansolabehere/Reich/Keen       Potomac BC/Penn AC                  09:21.1  14:55.6
2    245  Anderson/Futterman/Judah/Winst       Potomac BC/Penn AC                  09:22.6  14:56.1
3    246  Ishak/Steigler/Whately/Toth          Potomac Boat Club                   10:36.0  17:03.2


Event #18B  Men's Master Quad                                                               

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    250  Blaszkiewicz                  Alexandria Community Rowing  11:52.4  19:06.3  17:33.9   60
2    247  Barton                        Baltimore Rowing Club        11:32.8  18:29.6  17:51.7   49
3    249  Arnold                        Annapolis Rowing Club        11:45.6  19:08.6  18:08.7   54
4    248  Levinson                      Alexandria Community Rowing  12:18.2  19:30.3  18:25.4   55


Event #18C  Women's Open Quad                                                               

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    377  Schmeig/Mosier/Bourassa/Propst       Potomac BC/Penn AC                  11:08.4  17:48.8


Event #18D  Women's Master Quad                                                             

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    251  Nielsen                       Capital Rowing Club          11:26.7  18:18.1  18:00.8   43
2    252  Crawford                      Wilmington Rowing Center     13:17.6  21:19.5  19:47.1   60


Event #18X  Mixed Open Quad                                                                 

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    254  Conner                        Hampton Roads Rowing Club    11:30.9  18:30.4  17:25.5   55
2    255  Parker                        Alexandria Community Rowing  13:58.0  22:30.4  20:45.8   62
3    253  ACR                           Alexandria Community Rowing  14:33.8  23:40.5  23:40.5     


19 Masters Eight (M&W)


Event #19M  Men's Masters Eight                                                             

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    258  Mathis                        Potomac Boat Club            09:26.7  15:02.8  14:12.2   52
2    257  Occoquan                      Occoquan International       10:03.4  16:07.2  14:28.8   61
3    256  Prevatt                       Potomac Boat Club            09:19.6  15:05.7  15:02.5   37
4    265  Hyzy                          Prince William Rowing Club   10:26.7  16:38.7  15:33.8   55
5    263  NVRC                          Northern Virginia RC         10:13.1  16:23.8  15:45.9   49
6    264  Higgins                       St. Andrew's Alumni Racing   10:37.0  17:02.3  15:52.3   56
7    260  Freedman                      D.C. Strokes Rowing Club     10:18.7  16:31.6  16:17.1   42
8    261  Abbott                        Genesee Rowing Club, Inc.    10:54.6  17:28.3  16:23.4   55
9    259  CRC                           Capital Rowing Club          11:02.8  17:39.3  17:34.2   38
10   262  RCR                           Rock Creek Rowing            11:21.9  18:16.5  18:16.5     
11   266  Heaton                        D.C. Strokes Rowing Club     12:07.5  19:13.9  18:47.1   46


Event #19W  Women's Masters Eight                                                           

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    271  Tannery                       Genesee Rowing Club, Inc.    10:53.9  17:18.0  16:47.7   47
2    267  Medlock                       Prince William Rowing Club   11:33.8  18:21.9  17:26.7   53
3    275  Hoff                          Alexandria Community Rowing  11:03.1  17:32.8  17:27.7   38
4    270  Chu                           Rock Creek Rowing            11:56.5  18:58.1  17:37.3   58
5    268  Snyder                        Alexandria Community Rowing  11:57.6  19:03.9  18:22.0   50
6    274  Boucher                       Rock Creek Rowing            11:55.5  19:02.3  18:28.3   48
7    269  Henry                         Annapolis Rowing Club        12:17.2  19:38.7  19:15.3   45
8    272  Tucker                        Virginia Boat Club           12:23.7  19:41.7  19:21.4   44
9    273  A. Jolie                      WeCanRow DC                  14:13.6  22:28.8  21:18.8   56
10   276  Castelein                     Genesee Rowing Club, Inc.    14:21.8  22:40.1  21:30.1   56


20 Youth Four-with (M&W)


Event #20M  Men's Youth Four-with                                                           

#    BOW  NAME                              CLUB                              KEYBRDG  ADJTIME  PEN
1    374  Young                             TBC Racing                        10:30.3  16:40.2     
2    286  Hazard                            St. John's College HS             10:53.5  17:04.6     
3    284  ODBC A                            Old Dominion Boat Club            10:38.9  17:11.0     
4    278  TBC A                             TBC Racing                        10:57.4  17:22.9     
5    281  Walter Johnson A                  Walter Johnson HS                 10:48.9  17:23.0     
6    282  Wilson A                          Woodrow Wilson High School        11:03.4  17:26.2     
7    380  Bishop O'Connell B                Bishop O'Connell HS               11:17.8  17:47.5     
8    283  Heilbrunner                       Brighton Rowing Club              11:03.6  17:50.3     
9    277  BCC A                             B-CC Crew Boosters, Inc.          11:21.7  18:01.0     
10   291  Isola                             St. John's College HS             11:25.3  18:11.2     
11   287  TBC B                             TBC Racing                        11:30.1  18:11.9     
12   288  ODBC B                            Old Dominion Boat Club            11:36.5  18:20.1     
13   292  Walter Johnson B                  Walter Johnson HS                 11:22.9  18:24.4     
14   279  O'Brien                           Bishop O'Connell High School      11:55.7  19:06.9     
15   293  Fagan                             Annapolis Junior RA               11:59.9  19:10.4     
16   290  Wilson B                          Woodrow Wilson High School        12:19.5  19:55.2     
17   280  Adams                             Annapolis Junior RA               12:17.1  20:10.3     
18   289  BCC B                             B-CC Crew Boosters, Inc.          13:07.6  21:22.7   30
19   285  Churchill                         Churchill Crew                    14:33.9  23:42.6     

289: Late to Start(30)


Event #20W  Women's Youth Four-with                                                         

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    294  TBC A                                TBC Racing                          11:53.9  18:56.5
2    295  Harrison                             Annapolis Junior RA                 12:25.0  19:37.0
3    297  TBC B                                TBC Racing                          12:43.8  20:14.8
4    230  Walter Johnson A                     Walter Johnson HS                   14:09.4  20:30.7
5    296  BCC A                                B-CC Crew Boosters, Inc.            13:19.4  21:10.4
6    299  Jeyadev                              Brighton Rowing Club                13:19.7  21:13.5
7    301  Churchill B                          Churchill Crew                      13:04.0  21:23.9
8    303  BCC B                                B-CC Crew Boosters, Inc.            13:21.0  21:26.5
9    239  Wilson B                             Woodrow Wilson High School          13:25.5  21:34.8
10   237  Walter Johnson B                     Walter Johnson HS                   13:47.2  22:04.6
11   229  Cohen                                St. John's College HS               13:56.7  22:33.9
12   238  Cohen                                St. John's College HS               14:04.1  22:43.9
13   298  Adams                                Annapolis Junior RA                 14:10.9  22:50.6
14   225  Wilson A                             Woodrow Wilson High School          14:23.1  23:13.9
15   302  Castelein                            Brighton Rowing Club                13:42.5  24:30.3
16   300  Churchill A                          Churchill Crew                      15:11.1  24:33.4


21 Men’s Four-with


Event #21   Men's Four-with                                                                 

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    306  Georgetown A                         Georgetown University               09:45.7  15:40.2
2    307  USNA B                               U.S. Naval Academy                  10:06.2  15:59.0
3    308  USNA C                               U.S. Naval Academy                  10:11.1  16:05.3
4    317  USNA D                               U.S. Naval Academy                  10:12.7  16:10.1
5    305  USNA A                               U.S. Naval Academy                  10:06.1  16:11.5
6    312  Georgetown B                         Georgetown University               10:14.1  16:27.7
7    316  Georgetown C                         Georgetown University               10:48.5  17:08.4
8    311  Lalire                               SUNY Geneseo                                 17:29.5
9    309  Schumer                              Potomac Boat Club                   11:08.4  17:59.3
10   310  Maryland                             U of Maryland Men's Crew            11:20.8  18:18.3
11   313  American                             American University Crew            11:42.3  19:09.7
12   314  Webb                                 U of Maryland/UMBC                  11:56.4  19:15.7
13   315  Catholic                             Catholic University                 13:03.6  21:02.6
14   318  Tham                                 U of Maryland Men's Crew            13:01.5  21:11.1


22 Women’s Open Eight


Event #22   Women's Open Eight                                                              

#    BOW  NAME                                 CLUB                                KEYBRDG  TIME   
1    319  Georgetown A                         Georgetown University               10:10.6  16:10.9
2    323  Dopkeen                              Potomac Boat Club                   10:12.9  16:22.4
3    327  Abell                                Capital Rowing Club                 10:16.8  16:28.0
4    322  Honore                               George Washington University        10:30.9  16:36.3
5    321  Georgetown B                         Georgetown University               10:38.9  16:50.7
6    324  SJU A                                Saint Joseph's University           10:36.5  16:57.4
7    325  TBC A                                TBC Racing                          10:54.3  17:23.2
8    328  SJU B                                Saint Joseph's University           10:52.6  17:29.0
9    320  Cetnar                               George Washington University        10:55.6  17:31.3
10   333  SJU D                                Saint Joseph's University           11:01.1  17:33.7
11   330  SJU C                                Saint Joseph's University           11:19.6  18:06.4
12   332  Poor                                 Capital Rowing Club                 12:27.9  19:50.3


23 Masters Double (M&W&Mixed)


Event #23M  Men's Masters Double                                                            

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    339  Brown                         Occoquan Boat Club           11:33.3  18:32.7  16:52.9   60
2    336  Bogden                        Potomac Boat Club            11:06.6  17:46.5  16:56.7   51
3    338  Lyons                         Potomac Boat Club            11:18.4  18:13.5  17:08.8   54
4    335  Barron                        University Barge Club        11:30.2  18:32.3  17:27.6   54
5    337  Lally                         Capital Rowing Club          12:50.5  20:38.0  19:52.7   50
6    351  Owens                         Annapolis Rowing Club        15:07.4  24:36.1  22:49.8   61


Event #23W  Women's Masters Double                                                          

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    344  Coffman                       Rivanna Rowing Club          11:47.7  18:57.8  18:08.0   51
2    349  Weeks                         Potomac Boat Club            11:40.7  18:51.0  18:10.1   49
3    348  Dinion                        Composite Affiliation        12:00.0  19:25.1  18:44.2   49
4    340  Clarke                        Annapolis Rowing Club        12:46.8  20:43.9  19:49.3   52
5    341  Walters                       Washington Rowing School     12:40.6  20:31.0  19:50.1   49
6    346  Gonyea                        Occoquan Boat Club           12:34.7  20:22.4  20:00.5   44
7    343  Avery                         Potomac Boat Club            13:15.8  21:24.0  20:55.1   46
8    342  Kelly                         Capital Rowing Club          14:36.6  23:37.1  23:26.9   40
9    345  Way                           Alexandria Community Rowing  15:02.3  24:31.3  24:18.4   41


Event #23X  Masters Mixed Double                                                            

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    352  Bunce                         Annapolis Rowing Club        14:06.6  22:49.6  20:42.6   64


24 Mixed Eight



Event #24   Mixed Eight                                                                     

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    354  Mathis                        Potomac Boat Club            10:28.5  16:38.8  16:18.5   44
2    364  Jenkins                       Capital Rowing Club          10:36.7  16:50.7  16:50.7     
3    365  ACR B                         Alexandria Community Rowing  11:18.7  17:56.3  17:36.0   44
4    381  Unknown                       WIlson H. S.                 11:07.9  17:41.2  17:41.2     
5    360  NVRC                          Northern Virginia RC         11:38.8  18:33.5  17:51.6   50
6    357  Eydt                          Capital Rowing Club          11:16.6  17:52.0  17:52.0     
7    358  ACR A                         Alexandria Community Rowing  11:39.7  18:43.9  18:13.6   47
8    355  Stovall                       Prince William Rowing Club   12:16.7  19:41.9  18:51.3   52
9    366  MacKenzie                     Capital Rowing Club          12:45.1  20:21.8  20:21.8     
10   361  Bishop O'Connell              Bishop O'Connell High School 14:15.0  22:25.0  21:43.1   50
11   363  Marth                         Prince William Rowing Club   14:31.0  22:33.5  22:16.2   43
12   362  TBC                           Thompson Boat Center         14:05.3  22:34.7  22:25.2   40
     359  Sopko                         TBC Racing                            Scratch              


25 Grand Challenge Octuple



Event #25   Grand Challenge Octuple                                                         

#    BOW  NAME                          CLUB                         KEYBRDG  TIME     ADJTIME  AGE
1    368  Evans                         Wilmington Rowing Center     09:57.1  15:50.8  15:43.6   39
2    367  NVRC                          Northern Virginia RC         12:19.8  19:32.7  19:32.7     



Click here to go back to the results page
.